Neony

Jak podłączyć naświetlacz LED z czujnikiem ruchu?

Jak podłączyć naświetlacz LED z czujnikiem ruchu?

Lampa LED z czujnikiem ruchu to energooszczędne i wygodne rozwiązanie do oświetlania klatki schodowej czy terenu wokół domu. Dzięki czujnikowi nie musimy za każdym razem włączać i wyłączać obwodu, ponieważ urządzenie zrobi to samoistnie. W celu zapewnienia bezpiecznej i ekonomicznej pracy naświetlacz LED należy odpowiednio podłączyć oraz ustawić.

jak podłączyć naświetlacz led z czujnikiem ruchu

Rodzaje naświetlaczy LED z czujnikiem ruchu

Istnieją dwa rodzaje naświetlaczy LED z czujnikiem ruchu. Pierwsze z nich posiadają wbudowane urządzenie wykrywające ruch. Tego typu lampy są łatwiejsze w montażu jednak nie posiadają tak szerokich możliwości konfiguracji jak oświetlenie LED z zewnętrznym detektorem. W tych drugich można dowolnie ustawić zakres przestrzeni w której ma działać lampa. Wiąże się to jednak z koniecznością rozbudowania instalacji o dodatkowy przewód do zasilania czujnika.

Wymagane narzędzia

Aby szybko podłączyć czujnik LED oraz lampę warto wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Potrzebne nam będą:

  • wiertarka,
  • młotek,
  • śrubokręty,
  • kołki montażowe (haki),
  • próbnik napięcia,
  • ołówek,
  • poziomnica,
  • klucz oczkowy,
  • szybkozłączka typu WAGO.

Jak zamontować lampę LED i czujnik ruchu?

Jak przy wszystkich pracach elektrycznych w pierwszej kolejności należy pamiętać o odłączeniu zasilania w obwodzie oraz sprawdzeniu czy w obwodzie nie ma napięcia. Po odłączeniu zasilania możemy przymierzyć lampę w miejscu, w którym ma być zamontowana. Większość lamp posiada jeden lub dwa otworzy montażowe na kołki lub haki. Warto zaznaczyć ołówkiem miejsca w których należy wywiercić otwory, oraz sprawdzić przy pomocy poziomnicy czy są one proste. W przypadku montażu lampy na zewnątrz należy pamiętać aby miała ona odpowiednią klasę szczelności IP. Dodatkowo jeśli będzie ona zamontowana do elewacji ocieplonej przy pomocy styropianu, należy użyć specjalne uchwyty, które zapewnią trwałe połączenie ze ścianą.

Podłączenie naświetlacza z wbudowanym czujnikiem ruchu

Większość naświetlaczy posiada rozkręcane obudowy do których należy wprowadzić przewód zasilający. Służy do tego specjalny dławik. Dzięki temu lampa zachowa stopień szczelności przy montażu. Przewód zasilający należy przeciągnąć przez dławik oraz zakręcić go w obudowie, tak aby nie miał możliwości wysunięcia się. Część lamp posiada wyprowadzony przewód zasilający. W celu ich podłączenia warto użyć złączki typu WAGO, a następnie odpowiednio ją zaizolować. Zapewni to szybki montaż oraz trwałe połączenie. W celu zapewnienia odpowiedniej klasy szczelności można użyć np. puszki natynkowej o właściwym stopniu IP. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki przewodów. Brązowy przewód powinien być fazowym, niebieski neutralnym, a zółto-zielony ochronnym.

Podłączenie naświetlacza z zewnętrznym czujnikiem ruchu

Naświetlacz z zewnętrznym czujnikiem ruchu będzie zasilany w taki sam sposób jak ten posiadający wbudowany czujnik. Jednak pomiędzy sensorem, a lampą wymagane będzie położenie dodatkowego przewodu. Rozwiązanie to jednak pozwoli na swobodną regulację, na co nie pozwalają wszystkie lampy, które posiadają wbudowany czujnik ruchu. Do czujnika należy również doprowadzić zasilanie. Najczęściej będą to dwa przewody L i N. Brązowy odpowiada za fazę, natomiast niebieski jest przewodem neutralnym.

Czujnik ruchu - ustawienie

Jeśli już uda nam się podłączyć czujnik ruchu oraz lampę, to do poprawnej pracy wymagane jest jeszcze odpowiednie ustawienie czujnika. Większość zestawów posiada 3 potencjometry, z których każdy odpowiada za inny parametr pracy. W zależności od producenta mogą one różnić się oznaczeniami, ale najczęściej są to:

  • TIME - potencjometr ten odpowiada za czas pracy lampy. W zależności od nastawy lampa będzie pracować dłużej lub krócej od wykrycia ruchu przez czujnik.
  • LUX - drugi potencjometr odpowiada za tryb dzień/noc tzn. że w zależności od jego nastawy wybieramy przy jakim natężeniu oświetlenia lampa ma się załączyć.
  • SENS - ostatni z potencjometrów odpowiada za czułość czujnika ruchu. W zależności od jego nastawy będzie on reagował na różnej wielkości obiekty, oraz będzie działał na różną odległość.

Podczas podłączania i uruchamiania instalacji warto poprosić o pomoc drugą osobę. Dzięki temu nie będziemy musieli za każdym razem schodzić z drabiny aby załączyć obwód, a następnie sprawdzić ustawienia potencjometrów. Prawidłowe ustawienie dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika wymaga odrobiny czasu, ponieważ kilkukrotnie trzeba sprawdzić działanie lampy i ocenić czy jest ono odpowiednie.

Zastosowanie naświetlacza z czujnikiem ruchu

Czujka ruchu wraz z naświetlaczem sprawdzi się wszędzie tam gdzie nie ma konieczności zapalania światła na długi okres czasu. Dla przykładu można tutaj podać np. klatki schodowe, korytarze w budynkach biurowych, łazienki w przestrzeni publicznej czy podjazd do garażu przed domem. Tego typu oświetlenie, dzięki temu że podaje zasilanie do lamy tylko w momencie gdy wykryje ruch pozwoli zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Dzięki możliwości dostosowania czasu pracy oraz natężenia przy jakim lampa się załączy, możliwe jest dostosowanie parametrów pracy indywidualnie do własnych potrzeb.