Domofon to urządzenie wykorzystywane do komunikacji głosowej w niewielkich odległościach. Połączenie wewnątrz pomiędzy kasetą bramową, a słuchawką nie wymaga pośrednictwa centrali. Sposób łączenia jest prosty i nieskomplikowany. Używane przede wszystkim w blokach mieszkalnych i domach jednorodzinnych do komunikacji pomiędzy mieszkańcami a potencjalnymi odwiedzającymi. Posiada również często system otwierania drzwi lub bramy, więc dodatkową funkcją domofonu jest zabezpieczenie przed włamaniem czy niechcianymi gośćmi. Najczęściej wykorzystywane w praktyce są trzy rodzaje domofonów: cyfrowe, analogowe i bezprzewodowe GSM. Różnią się one między sobą przede wszystkim liczbą przewodów oraz technologią działania. Instalacja tych urządzeń w każdym przypadku wygląda jednak dość podobnie.
Jak podłączyć domofon w domu?
Prawidłowe zamontowanie domofonu wymaga podstawowej wiedzy na temat jego budowy i funkcjonalności. Przed przystąpieniem do instalacji należy zapoznać się z jego budową oraz zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Każda praca związana z prądem i elektryką jest niebezpieczna i należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy odłączyć zasilanie głównym bezpiecznikiem. Następnie należy upewnić się, że przepływ prądu został odłączony za pomocą próbnika. Domofony oferowane na rynku powinny również spełniać wszystkie niezbędne normy prawa budowlanego. Domofon składa się z kilku elementów. Są to unifon, czyli słuchawka znajdująca się w mieszkaniu domownika, kasety, zaczepu elektromagnetycznego oraz zasilacza domofonowego.
Montaż domofonu dwuprzewodowego
Montaż domofonu może wyglądać nieco inaczej w przypadku montowanego w bloku a tego w domu jednorodzinnym. Cały proces polega przede wszystkim na odpowiednim podłączeniu kabli i przewodów. W zależności od ilości tych przewodów instalacja jest mniej lub bardziej skomplikowana. W przypadku montażu domofonu 2 przewodowego jeden z nich jest pełni funkcję masy, natomiast drugi jest połączeniem przycisku dzwonka w kasecie. Zaletą takiej instalacji jest więc mała liczba przewodów. Schematy połączenia przewodów przedstawione są na instrukcjach dołączonych do domofonów.
Montaż domofonu czteroprzewodowego
W tym wypadku mamy aż trzy wspólne dla unifonu przewody: przewodów pełniący funkcję masy, mikrofon oraz głośnik. Natomiast czwarty przewód to kabel odpowiadający za wywołanie dzwonka. Pierwsze trzy montowane są razem. Zwalnianie elektrozaczepu drzwi realizowane jest poprzez zwarcie linii masy do mikrofonu lub głośnika.
Montaż domofonu sześcioprzewodowego
Tego typu domofony pomimo bardziej skomplikowanej konstrukcji są najczęściej spotykanymi domofonami. W takim przypadku w układzie instalacji obwód otwierania zamka rozdzielony jest na osobne 2 przewody. Wśród przewodów znajdują się: przewód wywołania, masy, mikrofon, głośnik oraz dwie linie elektrozaczepu.
Jaki kabel do domofonu wybrać?
Montaż domofonu to przede wszystkim kombinacja kabli i przewodów. Jaki kabel powinniśmy wybrać? W połączeniu od panelu zewnętrznego do zasilacza najlepiej wykorzystać kabel żelowy. Taki przewód jest zdecydowanie najbardziej trwały oraz odporny na warunki atmosferyczne, co jest ważne zwłaszcza montując domofon przy furtce. Wówczas przewód musi przebiegać na zewnątrz, pod ziemią. Natomiast do połączenia zasilacza z panelem wewnętrznym w domu możemy wykorzystać zwykły przewód, nie odznaczający się charakterystycznymi cechami odporności. Takie same przewody możemy wykorzystać zarówno w przypadku domofonu, jak i wideodomofonu.
Instrukcja jak podłączyć domofon dołączana jest do każdego zestawu. Znając funkcje kabli i ich przeznaczenie wystarczy przejść do podłączenia kabli. Po zakończonej instalacji należy ponownie podłączyć zasilanie i sprawdzić działanie domofonu. Przy tym również należy zachować odpowiednią ostrożność. Montaż domofonu w mieszkaniu czy domu to bardzo dużo zalet, zwłaszcza związanych z bezpieczeństwem. Sami kontrolujemy komu i kiedy otwieramy drzwi lub furtkę. Jeszcze bardziej skuteczne są wideofony, których montaż wygląda bardzo podobnie. Dzięki nim możemy również spojrzeć kto tak na prawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Domofony są powszechnie montowane w blokach i domach wielorodzinnych, ale równie często w domkach jednorodzinnych czy nawet działkach.