Neony

Jak zamontować czujnik czadu

Jak zamontować czujnik czadu

Każdego roku w okresie grzewczym wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Czad, wydobywający się z wadliwie działającej instalacji grzewczej bądź przewodów kominowych, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia mieszkańców. Skutecznym sposobem kontroli stężenia tlenku węgla w powietrzu jest montaż czujnika czadu. Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób zamontować czujnik w swoim domu.

Skąd bierze się czad?

Nie bez przyczyny tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy, dlatego niemożliwe jest jego wykrycie ludzkimi zmysłami. Jak zatem powstaje czad? Tlenek węgla jest produktem ubocznym niepełnego spalania paliwa przy niedostatku tlenu w powietrzu. Główną przyczyną zatruć czadem jest niedrożność przewodów kominowych, niewłaściwa wentylacja pomieszczeń oraz brak dbałości o urządzenia grzewcze. Niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji w pomieszczeniach do standardów szczelności nowoczesnych okien i drzwi może powodować brak możliwości wymiany i cyrkulacji powietrza. To natomiast stanowi bezpośrednią przyczynę zatruć czadem.

Jakie są skutki zatrucia czadem?

Ze względu na niemożliwość wykrycia czadu ludzkimi zmysłami, stanowi on śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców budynków o niesprawnej instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Tlenek węgla, dostający się do układu oddechowego człowieka, około 250 razy szybciej wiąże się z hemoglobiną zawartą we krwi człowieka, niż cząsteczki tlenu. Blokuje tym samy dopływ tlenu do komórek organizmu człowieka. W konsekwencji organizm jest niedotleniony, co może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia. Skutkami lżejszego zatrucia tlenkiem węgla są zawroty i ból głowy, mdłości oraz ogólne osłabienie. Narażenie na duże stężenie czadu w pomieszczeniu może powodować nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do śmierci.

Jak uchronić się przed skutkami zatrucia czadem?

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla w domach są niesprawne przewody kominowe - zarówno wentylacyjne, jak i dymowe. Nieprawidłowe działanie przewodów wentylacyjnych i dymowych może wynikać z braku ich szczelności, braku regularnego czyszczenia i konserwacji oraz wad produkcyjnych i konstrukcyjnych. Wszystkie te czynniki mogą powodować niedrożność przewodów, a tym samym wpływać na powstawanie tzw. ciągu wstecznego. W tej sytuacji dym, powstający jako produkt uboczny spalania, zamiast wydostawać się kominem, cofa się do pomieszczenia. Regularne czyszczenie i konserwacja kominów może uchronić mieszkańców przed zatruciem tlenkiem węgla, jednak nigdy nie będzie stanowiło stuprocentowego zabezpieczenia. Gwarancją bezpieczeństwa jest prawidłowo zamontowany czujnik tlenku węgla. Dowiedz się jaki czujnik wybrać i w jaki sposób zamontować go we własnym domu.

System działania czujnika czadu

Czujnik czadu to elektroniczne urządzenie, które w sposób ciągły monitoruje stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Czujniki wyposażane są z dwa rodzaje sensorów, które badają poziom czadu w powietrzu:

  • elektrochemiczne lub
  • półprzewodnikowe.

Po przekroczeniu dopuszczalnej normy stężenia czadu w powietrzu, czujnik tlenku węgla włącza sygnalizację akustyczną i wizualną. Świecąca się w zwykłych warunkach na zielono dioda, zmienia kolor na czerwony, wysyłając dodatkowo przerywany dźwięk o wysokim natężeniu. Czujnik czadu połączyć można z domowym systemem alarmowym, dzięki czemu po wykryciu w powietrzu większego niż dopuszczalny stężenia czadu, system wysyła do domownika wiadomość SMS z ostrzeżeniem oraz może automatycznie włączyć w pomieszczeniach system wentylujący. Domowy alarm to urządzenie coraz częściej montowane w domach w celu zapobiegania wystąpienia różnego zagrożenia.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Montaż czujnika czadu nie jest skomplikowany, jednak od jego poprawnego wykonania będzie zależała skuteczność pracy urządzenia. Montaż czujnika można przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiedniej wysokości, na której powinien się znaleźć. Przed instalacją warto zapoznać się z instrukcją montażu urządzenia, zwracając uwagę na zalecenia producenta. Gdzie zatem najlepiej zamontować czujniki czadu?

  1. Czad jest gazem lżejszym od tlenu, zatem niemal cała jego objętość gromadzi się w górnej części pomieszczenia. Czujnik powinno zatem montować się na wysokości głowy dorosłego człowieka, czyli około 180 cm od podłogi i około 30 cm od sufitu. Zachowanie prawidłowej wysokości pozwoli efektywnie mierzyć stężenie czadu w pomieszczeniu. Niektóre dostępne na rynku modele czujników pozwalają na montaż bezpośrednio na ścianie, niektóre muszą zostać umieszczone poziomo na płaskiej powierzchni - np. na szafie czy półce.
  2. Czujnik powinien zostać umieszczony w pobliżu potencjalnego źródła emisji dwutlenku węgla. powinno montować się go zatem blisko kuchenki, piekarnika gazowego czy komina, jednak nie bliżej niż 1 m i nie dalej niż w odległości 6 m od wymienionych urządzeń.
  3. Urządzenie nie powinno być umieszczane w bliskiej okolicy okien czy innych punktów nawiewu świeżego powietrza. Wyniki pomiaru gazu w pomieszczeniu mogą bowiem nie przedstawiać rzeczywistego jego poziomu.
  4. Czujnik czadu powinien zostać zamontowany w miejscu nienasłonecznionym oraz nienarażonym na wpływ spalin z urządzeń grzewczych, które mogą skracać jego żywotność.
  5. W łazience, gdy urządzeniem podgrzewającym ciepłą wodę użytkową jest piecyk gazowy.
  6. W celu optymalizacji działania czujnika ważne jest, aby miał on zapewniony stały dostęp powietrza. Nie może zatem być osłonięty meblami czy zasłoną, a także innymi przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza do urządzenia.

Gdzie nie montować czujników?

Na montującego czujnik czadu czyha kilka pułapek, które warto znać, aby zapewnić sobie i najbliższym najwyższe bezpieczeństwo we własnym mieszkaniu. W każdym pomieszczeniu znajduje się tzw. martwa strefa, czyli miejsce około 20 cm od sufitu przy krawędzi styku sufitu ze ścianą. Ruch powietrza w tej strefie jest minimalny, dlatego umieszczenie w tym miejscu czujnika może skutkować nieprawidłowościami w pomiarze rzeczywistego stężenia czadu oraz niewłaściwym działaniem całego mechanizmu.

Miejscem, w którym również nie należy montować czujnika jest strefa blisko kratek wentylacyjnych, które są odpowiedzialne za filtrację powietrza i mogą zaburzać właściwy obraz poziomu czadu w pomieszczeniu. Choć ich obecność w pomieszczeniu jest niezwykle ważna, czujniki nie powinny znajdować się w ich pobliżu. Podobne zalecenia dotyczą okien oraz drzwi, które również powodują gwałtowne ruchy powietrza.

Ostatni krok

Decydującym etapem w prawidłowym montażu czujnika jest upewnienie się, czy instalowany czujnik jest sprawny i we właściwy sposób będzie sygnalizować pojawienie się zbyt wysokiego stężenia czadu w pomieszczeniu. Sprawdzając urządzenie należy włożyć baterie i włączyć przycisk test. Jeśli reakcją urządzenia będzie uruchomienie alarmu dźwiękowego oraz miganie czerwonej diody oznacza to, że urządzenie jest gotowe do stałego montażu.

Warto pamiętać, że właściwe zamontowanie czujnika czadu jest kluczowym czynnikiem w zapewnianiu bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie.