Neony

Jak zamontować oświetlenie led w meblach

Jak zamontować oświetlenie led w meblach

Oświetlenie led to dziś coraz popularniejszy sposób na funkcjonalne i estetyczne podświetlenie domowej kuchni. Wykorzystywane chociażby do doświetlenia kuchennych blatów pozwala skutecznie poradzić sobie z niezdrowym półmrokiem i rozjaśnić pomieszczenie, w którym spędzamy zwykle bardzo dużo czasu. Dlatego też warto zastanowić się jak szybko i skutecznie zamontować oświetlenie led do kuchni?

Rodzaje oświetlenia led do kuchni

Najprostszym rozwiązaniem oświetlenia kuchennych blatów jest po prostu montaż od spodu szafki pojedynczych ledowych lampek zasilanych na baterię. Tego typu oświetlenie podszafkowe jest bardzo proste w montażu, gdyż poszczególne lampki po prostu przykleja się do spodu szafki. Poza tym, działając na baterie, nie potrzebują dostępu do zasilania. Jednocześnie jednak jest to rozwiązanie niezbyt trwałe i pod względem estetycznym również odbiegającym od oświetlenia chociażby na taśmę led. Stosuje się więc je przede wszystkim w sytuacji, gdy w danym miejscu w kuchni nie istnieje możliwość poprowadzenia elektryczności.

Trwalszym i dużo bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest z kolei wykorzystanie do tego celu specjalnych listw lub taśm. Sposób montażu i efekt jaki dają oba te rozwiązania jest zbliżony do siebie, więc często umieszcza się je w jednej kategorii, jednak listwa led podszafkowa jest grubsza od taśmy led, przez co jest trudniejsza do zainstalowania, ale za to, dzięki większej mocy, emituje więcej światła.

Samą taśmę led powinny wybrać osoby, które szukają prostego w montażu, ale ciągle bardzo estetycznego źródła światła zamontowanego do szafek w kuchni, które jednak może stanowić tylko dodatkowe oświetlenie (nie tak mocne jak listwy ledowe do kuchni). Montuje się je zwykle na odpowiednio dobranych, aluminiowych bądź plastikowych, profilach (metalowe są trwalsze, ale z kolei plastikowe dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej i łatwiej się je maluje). Dzięki temu prosty pasek led zyskuje na estetyce, ale też jest trwalsza i bardziej chroniona, na przykład przed zachlapaniem. Decydując się na to rozwiązanie można liczyć również na szeroki wybór pod względem kolorystyki świateł oraz ich mocy. Można je też w dowolnym miejscu skracać, po prostu ucinając za pomocą nożyczek, przez co można łatwo kontrolować długość taśmy i dopasować do szafki, pod którą ma rozbłysnąć światło.

Jak zamontować taśmę led - pierwszy krok, czyli przygotowanie się do montażu

Rzecz jasna zanim przejdziemy do samego montażu oświetlenia led, musimy skompletować wszystkie potrzebne do tego elementy oraz narzędzia. Stąd też, w przypadku instalacji taśmy led, na naszej liście remontowych zakupów powinna znaleźć się oczywiście wybrana przez nas taśma oraz listwy (najlepiej wraz z osłoną polaryzującą). Jednocześnie jeśli wiemy, że taśmę będziemy umieszczać w profilu to nie powinna to być taśma silikonowa (ip65 lub ip67), ponieważ moglibyśmy mieć późniejsze problemy z wentylacją lamp. Poza tym konieczne jest zaopatrzenie się w zasilacz i to taki, który umożliwia zasilanie diod typu led (zwłaszcza, że są one znane z wrażliwości na wszelkiego rodzaju niedoskonałości i zakłócenia w dostawie prądu i działają poprawnie tylko jeśli zasilacz jest dobrej jakości). Ewentualnie, w razie głębszych wątpliwości zastanówmy się czy nie zadowoli nas jednak po prostu listwa led do kuchni.

Jeśli chodzi o same elementy montażowe to musimy mieć do dyspozycji wkręty, izolację oraz włącznik do planowanego oświetlenia. Narzędzia, które umożliwią nam cały proces montażu światła do szafek w kuchni to: wiertarka z niewielkim wiertłem, np. 10 mm, miara, wkręty, a także pistolet z klejem na gorąco. Ostatnim krokiem jaki powinniśmy zrobić przed przystąpieniem do pracy, a o którym często zapominamy, jest dokładnie sprawdzenie całego oświetlenia. Dzięki temu w razie jakichkolwiek usterek technicznych lub po prostu chęci wybrania jednak innej barwy lub mocy światła, nie będziemy musieli przeprowadzać jeszcze żmudnego procesu demontażu. Mając wszystko przygotowane możemy zabrać się za dokonanie pomiarów i przycięcie taśmy tak, aby dało się zamontować ją w wyznaczone przez nas miejsca szafek.

Jak zamontować taśmę led pod szafkami - o czym należy pamiętać

Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani to oświetlenie podszafkowe typu led montuje się szybko oraz sprawnie. Przygotowaną taśmę przymocowujemy do wybranego profilu. Wykorzystujemy do tego celu taśmę dwustronną, którą taśma led ma zawsze na odwrocie. Tak przygotowany profil przykręcamy, na przykład za pomocą wybranych wcześniej wkrętów, do spodu szafki, w której musimy w tym celu zrobić niewielkie otwory. Do styków widocznych na taśmie przylutowujemy zasilanie, a zasilacz rzecz jasna podłączamy do instalacji elektrycznej. W ten sposób praktycznie cały montaż jest gotowy, a światło powinno zgodnie z planem rozbłysnąć w kuchni.

Jak zrobić oświetlenie led w pokoju

Skoro mamy już doświadczenie i wiemy jak montuje się dodatkowe światło przy użyciu żarówek ledowych, warto wykorzystać to także przy instalacji oświetlenia w pokoju. Decydując się na tego typu montaż możemy liczyć na dodatkowe i nastrojowe źródło światła w sypialni, salonie, czy też biurze. Najczęściej stosuje się go po prostu w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji podwieszany sufit, który tworzy naturalne miejsce na wykorzystanie taśmy montażowej i pozwala na odbijanie się światła od ściany lub sufity. W ten sposób uzyskuje się efektowne, a jednocześnie delikatne oświetlenie. Poza tym oczywiście możemy też wykorzystać znaną już metodę z kuchni i podobnie jak tam, także i w pokoju przymocować oświetlenie led do szafki.