Warto wiedzieć, jak samodzielnie podłączyć lampę. Może się to przydać w przypadku, kiedy wykańcza się swój dom lub mieszkanie, ale także w przypadku wymiany lampy. Oczywiście przebieg podłączenia może wyglądać różnie w zależności od lampy, jej rodzaju, wymaganych włączników itp. Jak podłączyć lampę oraz niezbędne włączniki? Odpowiedzi poniżej.
Jak podłączyć żyrandol?
Jedną z kwestii, która przyda się każdemu, jest podłączenie żyrandola, czyli po prostu lampy sufitowej. Podłączenie lampy należy rozpocząć od wyłączenia bezpieczników. Zapewni to bezpieczeństwo, bez względu na to, czy lampę podłącza początkująca, czy doświadczona osoba. Nawet po wyłączeniu należy sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prąd. Można to zrobić za pomocą miernika elektrycznego lub śrubokrętu z miernikiem. Kiedy jest to potwierdzone, można rozpocząć instalację. Najlepiej jest podzielić sobie instalację na kilka kroków, podczas których należy:
- Zdjąć osłonki z przewodów zarówno tych z instalacji, jak i tych przy lampie.
- Zidentyfikować trzy przewody, z których dwa to przewody fazowe, a jeden zerowy — w tym momencie trzeba włączyć ponownie bezpieczniki i sprawdzić miernikiem, w których przewodach płynie prąd (te, przy których wskazówka mirnika się wychyla to przewody fazowe).
- Zapamiętać, a najlepiej zapisać lub zaznaczyć rodzaj przewodów.
- Włączyć ponownie bezpieczniki.
- Przymierzyć lampę do instalowanego miejsca i zaznaczyć punkty, w których przyczepiona będzie lampa.
- Wywiercić otwory i umieścić w nich kołki rozporowe.
- Podłączyć lampę sufitową za pomocą kostki, która powinna być dołączona do lampy — wykonuje się poprzez wpięcie do kostki przewodów od instalacji w takiej samej kolejności, jak są wpięte przewody od lampy.
- Sprawdzić, czy lampa świeci, a następnie odizolować od siebie przewody taśmą izolacyjną.
- Przykręcić lampę.
Jak widać, instalacja lampy sufitowej nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy przejść przez wszystkie kroki i wykonać je powoli i dokładnie.
Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki?
Inaczej sprawa może wyglądać, jeśli podłącza się żyrandol na dwa włączniki. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy chce się zainstalować żyrandol np. na 3 żarówki. Najpierw należ połączyć z sobą przewody ochronne instalacji, które najczęściej są żółto-zielone. Oczywiście wykonuje się to za pomocą wspomnianej kostki. Następnie pora zabrać się za przewód neutralny z instalacji, który także za pomocą kostki należy połączyć z przewodem neutralnym w żyrandolu. Po wykonaniu tej czynności zostają jeszcze inne wolne przewody: przewód dopływu fazowy (ma najczęściej kolor brązowy, szary lub czarny) oraz dwa przewody z żyrandola. Wolny przewód należy wpiąć w kostkę w wolne miejsce wejścia, a dwa przewody z żyrandola w wolne miejsca wyjścia. Po tak wykonanym podłączeniu należy włączyć korki sprawdzić, czy lampa działa. Jeśli tak można zakończyć instalację przykręcając odpowiednio lampę, ale nie zapominając o uprzednim wyłączeniu korków.
Jak podłączyć podwójny włącznik światła na trzy przewody?
Można dużo mówić na temat podłączania żyrandoli i lamp, jednak żaden z nich nie zadziała, jeśli wyłącznik światła nie będzie odpowiednio podłączony. Warto zatem dowiedzieć się, jak dobrze wykonać tę czynność. Podłączenie włącznika światła należy rozpocząć od zorientowania się, z czym mamy do czynienia. Ze ściany wystają trzy pochodzące z instalacji przewody: fazowy, neutralny i ochronny. Najpierw należy podłączyć przewód fazy od ściany do kostki będącej łącznikiem, a następnie przewód fazowy od łącznika do lampy. Jako drugi przewód zasilający przyłącza się przewód ochronny. Złączka wago pełni funkcję izolującą przewód ochronny pochodzący z instalacji. Przewód neutralny należy połączyć za pomocą kostki wago do przewodu z lampy. Po podłączeniu włącznika należy podłączyć przewód zasilający do jednej lampy, a drugi do drugiej z lamp. Przełącznik światła jest już podłączony. Oczywiście nie można zapominać, że wszystkie etapy podłączenia należy wykonywać przy wyłączonym prądzie.
Jak podłączyć żyrandol na pięć żarówek?
Podłączenie żyrandola na pięć żarówek nie jest niczym trudnym, zwłaszcza w przypadku, kiedy wszystkie pięć żarówek ma się świecić jednocześnie. Pierwszy krok to zawsze wyłączony bezpiecznik. Jeśli chodzi o podłączenie lampy, najpierw, podobnie jak w przypadku tradycyjnej lampy sufitowej, należy przymierzyć lampę i zaznaczyć miejsca, gdzie powinny być wykonane otwory, w które następnie włoży się kołki rozporowe. Z instalacji, w miejscu, gdzie będzie się znajdować, lampa wystają trzy przewody: 2 fazowe i neutralny. Przewód neutralny należy podpiąć do wszystkich żarówek. Z kolei dwa pozostałe kable fazowe, które najczęściej mają ciemny kolor, np. brązowy, należy podłączyć do przewodów pochodzących z żyrandola.
Jak zamontować włącznik światła?
Przewód fazowy instalacji należy podłączyć do styku włącznika światła. Następnie neutralny przewód niebieski (również wystający ze ściany) łączy się ze stykiem z oprawy włącznika. Trzeci przewód w kolorze żółto-zielonym to tak zwany przewód ochronny. Tego przewodu nie trzeba podłączać go do zwykłych opraw włączników światła. Przewód ten można więc zawinąć lub zagiąć pod spód, a także zabezpieczyć taśmą izolacyjną.