Neony

Jak podłączyć różnicówkę?

Jak podłączyć różnicówkę?

Sprawna instalacja elektryczna to podstawa bezpieczeństwa. Zapewnia ona nie tylko prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych, ale także chroni domowników przed porażeniem przez prąd. Aby uchronić się przed nieszczęśliwymi wypadkami, w domach obecnie stosuje się wyłączniki różnicowoprądowe. Dowiedz się jak podłączyć różnicówkę!

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Rożnicówka to potoczne określenie wyłącznika przeciwporażeniowego  różnicowoprądowego. Często oznaczamy ją symbolem RCD, które skrótem od angielskiego Residaul Current Device. Urządzenie to znajdziemy w skrzynkach bezpiecznikowych czy rozdzielniach elektrycznych, a jego głównym zadaniem jest ochrona przed porażeniem prądem.

Najprościej mówiąc - różnicówka to specjalny wyłącznik, który stanowi ochronę naszej instalacji elektrycznej, kiedy dojdzie do przeciążeń lub awarii sieci elektrycznej. Urządzenie spełnia także swoje zadanie w przypadku pożaru. Parametry urządzenia dobiera się do rodzaju instalacji oraz miejsca, w którym będzie zamieszczona.

Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?

Kiedy wyłącznik różnicowoprądowy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości dotyczące przepływu prądu (np. kiedy prąd wpływający różni się od prądów wypływających) odcina obwód, czyli odłącza instalację do zasilania. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia wtedy, kiedy urządzenie rozpozna upływ prądu do ziemi, na przykład w momencie, kiedy ktoś z domowników będzie chciał skorzystać ze sprzętu z wadliwą instalacją. W przypadku braku różnicowki doszłoby wówczas do porażenia prądem. Urządzenie stanowi ochronę przed porażeniem prądem oraz ogranicza skutki uszkodzenia urządzeń elektrycznych. To właśnie dlatego prawidłowe podłączenie różnicówki jest niezbędne do zagwarantowania sobie bezpieczeństwa.

Wyłącznik różnicowoprądowy podłącza się tak, aby przebiegały przez niego zarówno przewody fazowe, jak i zerowe. Standardowo prąd płynący w obwodzie ma identyczną wartość, jak prąd, który znajduje się w przewodzie zerowym. Kiedy dojdzie do uszkodzenia instalacji, prąd "ucieka" i znajduje się na urządzeniach elektrycznych. To sprawia, że wartość prądu w przewodach różni się, co potocznie określane jest jako prąd różnicowy. Zadaniem wyłączników różnicowoprądowych jest więc odcięcie zasilania.

Budowa różnicówki

Standardowe różnicówki składają się z czterech elementów - ze zestyków torów prądowych, wyzwalacza różnicowoprądowego, który stanowi najczęściej przekaźnik spolaryzowany (tzw. przekładnik Ferrantiego, czyli przekładnik z wtórnym uzwojeniem, który stanowi przewód neutralny i przewód fazowy oraz obwód testowania, który pozwala na kontrolowanie czy urządzenie działa prawidłowo.

Jak podłączyć różnicówkę

Sposób podłączenia urządzenia jest dość prosty, jednak aby zrobić to dobrze, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Różnicówek nie stosujemy jako pojedynczych elementów pomiędzy zasilaniem a urządzeniem nie zabezpiecza ona przed zwarciem, ani przed przegrzaniem przewodów. Dla pełnego bezpieczeństwa w rozdzielniach domowych wyłączniki RCD instaluje się wraz z wyłącznikiem nadprądowym (co najmniej po jednym na każdą różnicówkę).

W przypadku obwodu jednofazowego do wejścia różnicówki podpinamy przewód fazowy z przewodem neutralnym. Przewód ochronny łączymy za pomocą listwy zaciskowej PE.

Przewody fazowe na wyjściu podłączone powinny zostać do wyłącznika nadmiarowoprądowego , z kolei przewody neutralne podpinamy  do listwy zaciskowej N.

Jak podłączyć różnicówkę trójfazową

W przypadku bardziej skomplikowanych układów elektrycznych np. układów trójfazowych działamy na podobnej zasadzie jak w przy różnicówce jednofazowej.

Do wejścia wyłącznika przeciwporażeniowego, 3F 4P konieczne jest podłączenie wszystkich trzech faz oraz przewodu neutralnego. Następnie na wyjściu do wszystkich trzech faz podłączamy wyłączniki nadmiarowoprądowe (“bezpieczniki” zwane potocznie “S”) zabezpieczające obwody odbiorników przed zwarciem i przegrzaniem.  Przewód neutralny łączymy do listwy zbiorczej. W tego typu połączeniach musimy zwrócić szczególną uwagę na maksymalne natężenie prądu (prąd znamionowy wyłącznika). Aby różnicówka działała prawidłowo, musi być zawsze dopasowana do natężenia prądu w danej instalacji.

Jak podłączyć różnicówkę do starej instalacji

W starych instalacjach nie przykuwano zbytnio uwagi do odpowiedniego zabezpieczenia, w związku z tym mieszkańcy starych budynków czy bloków coraz częściej decydują się na zainstalowanie wyłączników różnicowoprądowych.

Jak podłączyć różnicówkę w bloku

Schemat działania jest taki sam w przypadku różnicówek jedno i trójfazowych. Do bloków mieszkalnych najczęściej wybiera się różnicówki, które charakteryzują się wysoką czułością na prąd różnicowy sinusoidalny i reagują w zakresie 10-30 mA. Najlepszy będzie tzw. "typ A", jednak można również zastosować “typ AC”. Stosuje się go przede wszystkim w pomieszczeniach, w których istnieje wysokie ryzyko porażenia, np. w kuchniach i łazienkach. Zastosowanie różnicówki w bloku z całą pewnością będzie dodatkowym zabezpieczeniem, ale należy mieć na uwadze, że nie może funkcjonować jako samodzielna część układu elektroinstalacyjnego. Wtedy nawet sprawna różnicówka nie uchroni nas przed ewentualnym zagrożeniem. Podłączenie różnicowki do istniejącej już instalacji nie jest specjalnie skomplikowane. Urządzenie wpinamy do wyłącznika nadprądowego za pomocą przewodów fazowych. Z kolei przewód neutralny wpinamy do instalacji elektrycznej beż używania dodatkowych elementów.

Pamiętaj

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, prawidłowe działanie urządzenia powinno być kontrolowane przynajmniej raz w miesiącu. Po wciśnięciu przycisku na wyłączniku różnicówka przechodzi w tryb testowania, który zasymuluje różnicę prądów wpływających oraz wypływających. Wówczas różnicówka powinna zadziałać i odciąć zasilanie.

Powyżej zostały przedstawione podstawowe zasady podłączania różnicówek jedno i trójfazowych do instalacji. Z prądem nie ma żartów, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sposobu podłączenia tych urządzeń do instalacji elektrycznej, należy powierzyć to zadanie specjalistom.