Wiele osób szuka nowoczesnych rozwiązań podczas budowy domu. Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna sprawia, że użytkowanie domu staje się dużo wygodniejsze. Jednym z elementów instalacji elektrycznej powinien być łącznik krzywkowy. Czym jest i w jaki sposób go podłączyć?
Co to jest łącznik krzywkowy?
Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo proste aczkolwiek skuteczne akcesorium spotykane w wielu instalacjach elektrycznych. Za pomocą łącznika można sterować różnorodnymi urządzeniami, które zostały podłączone do sieci elektrycznej. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki zastosowaniu akcesorium, możliwe staje się sterowanie prądem w kilku obwodach. Łącznik składa się z pokrętła, osi oraz komory gaszeniowej. Wewnątrz komory znajdują się elementy pozwalające na zamykanie i otwieranie toru prądowego. Tory prądowe są to różnego rodzaju przewody, przez które płynie prąd. Pozycja torów w komorze gaszeniowej zależy od ruchomej zwory przez co może być rozwarta lub zwarta. Położenie zwory jest sterowane za pomocą krzywki tarczowej, która jest z kolei przymocowana do osi łącznika na stałe. Mówiąc krócej, poprzez obrót pokrętła zmienia się położenie krzywki i zwory, co doprowadza do otwarcia lub zamknięcia toru prądowego. W ten sposób, można włączać, wyłączać lub zmieniać tryb pracy urządzeń elektrycznych. Z racji tego, że w łączniku tego typu może znajdować się wiele krzywek, daje to możliwość sterowania wieloma obwodami. W zależności od modelu, cena netto może się nieznacznie różnić, dlatego warto wysłać e mail z zapytaniem do docelowego sklepu z elektroniką.
Zastosowanie łącznika krzywkowego
Ogólnie rzecz biorąc mechanizm jest szeroko stosowany. Można znaleźć go w każdym urządzeniu posiadającym wiele funkcji. Przykładem może być piekarnik, w którym można zmienić tryby przekręcając pokrętło lewo prawo. Ze względu na funkcjonalność, łączniki krzywkowe mogą być wykorzystywane w obwodach głównych i pomocniczych. Jeżeli chodzi o bardziej profesjonalne podejście do tematu, to łączniki tego typu stosuje się na przykład jako rozłączniki izolacyjne. Ponadto, znajdziemy je w różnego rodzaju obwodach sterowniczych lub pomiarowych. Bardzo często są stosowane w sygnalizatorach posiadających kilka trybów zmienianych przez pokrętło lewo prawo. Łączniki znajdują się również w różnorodnych przełącznikach grupowych, a w niektórych przypadkach stosowane są do sterowania napędami elektrycznymi jedno i trójfazowymi.
W tym miejscu warto nadmienić jakie typy łączników można wyróżnić na podstawie ilości pozycji. W ten sposób może sklasyfikować łączniki 0-1-2-3, gdzie wygaszanie torów prądowych ma miejsce na początku konfiguracji. Idąc dalej, mamy łączniki 1-0-2 gdzie funkcja wygaszania została umieszczona centralnie. Ostatnim przykładem są łączniki 0-1-3 służące przede wszystkim do ograniczania mocy różnorodnych urządzeń. W zależności o wybranego modelu ich cena netto może się znacznie różnic. Warto więc znaleźć kontakt e mail do kilku sklepów aby rozeznać się w cenie łączników.
W jaki sposób podłączyć łącznik krzywkowy?
Jeżeli odpowiedni model został wybrany, można przejść do etapu podłączania łącznika. W zależności od zastosowania, czy ma służyć jako pokrętło lewo prawo bądź jako coś innego, zasada jest mniej więcej taka sama. Podłączenie łączników krzywkowych zajmuje dosłownie kilka chwil i nawet brak doświadczenia nie jest w stanie nam przeszkodzić. Zasada jest następująca, przewody poszczególnych urządzeń należy podpiąć do złącza łącznika krzywkowego. W ten sposób można podłączyć różnego rodzaju pokrętła lewo prawo lub inne akcesoria, nawet te znajdujące się w obudowie. Przed montażem warto sprawdzić czy zakupiony sprzęt nadaje się do tego co potrzebujemy zrobić gdyż cena netto takich łączników bywa wysoka i szkoda było by stracić pieniądze na coś, co nie działa. Co ciekawe, można znaleźć łączniki krzywkowe w obudowie, przez co z powodzeniem można stosować je w miejscach odsłoniętych.