Neony

Rodzaje kluczy nasadowych

Rodzaje kluczy nasadowych

Niezależnie od tego, czy chodzi o domowego majsterkowicza czy pracownika warsztatu samochodowego, konieczne będzie wyposażenie się w dobrej jakości zestaw kluczowy. Nie może w nim zabraknąć kluczy nasadowych, czyli tych najbardziej uniwersalnych, dostępnych w wielu wariantach. Tego typu narzędzia okazują się być niezawodne zarówno w przypadku prostych, jak i bardziej skomplikowanych, w tym specjalistycznych prac. Po klucze nasadowe sięgają amatorzy, profesjonaliści i fachowcy. Za ich pomocą możliwe jest przyspieszenie i ułatwienie montażu i demontażu przeróżnych elementów, urządzeń.

Na jaki klucz nasadowy się zdecydować?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów kluczy nasadowych, płaskich, dzięki temu z łatwością dobiorą je do swoich indywidualnych potrzeb domowi majsterkowicze, mechanicy czy budowniczy. Na klucz nasadowy składa się nasadka, trzpień prosty z uchwytem i pokrętło do nasadek. W zależności od producenta można spodziewać się też dodatkowych elementów takich jak np. przedłużka, redukcja, przegub. Rodzaj klucza nasadowego należy wybrać zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli dostosować do typu pracy, którą chcemy za jego pomocą wykonać. Podstawowy podział tego typu narzędzi dotyczy rozmiaru zbieraków. Wyróżnić można pięć standardowych wariantów. Wielkość zbieraka wyrażana jest w calach: 1/4" to 6,3 mm; 3/8" to 10 mm; 1/2" to 12,5 mm; 3/4" to 20 mm; 1" to 25 mm.

Klucz nasadowy dobiera się zgodnie z typem śruby. Znaczenie będzie miał zarówno rozmiar, jak i kształt (np. w kształcie litery t) nasadki. Najmiększą popularnością cieszą się klucze z sześciokątnymi nasadkami. Podobnie jest z kluczami nasadowymi dwunastokątnymi. Oba rodzaje są najbardziej uniwersalne. Śruby sześciokątne wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, a tych dwunastokątnych używa się głownie w meblach. Bardzo przydatne okazują się być także klucze, za pomocą których będzie można pracować na urządzeniach ze śrubami kwadratowymi, calowymi i typu Trox. Śruby calowe są bardzo popularne, można je często znaleźć w sprzęcie RTV i AGD. Jeśli możliwości finansowe nie pozwalają na zainwestowanie w kompletny zestaw kluczy nasadowych, warto wybrać nasadkę spline, która poradzi sobie z odkręceniem czy dokręceniem każdej śruby.

Jakie mamy zestawy kluczy nasadowych, klucze płaskie i dodatkowe elementy?

Klucze nasadowe mają odmienne typy trzpieni, co ma spore znaczenie przy ich wyborze. Najpopularniejsze narzędzie to te z trzpieniem przypominającym kształtem literę T. Trzpienie mogą być też sztorcowe czy fajkowe. Pierwsze i drugie mają bardzo podobną budowę, można za ich pomocą precyzyjnie i bez większego wysiłku wykonać pracę. Do minusów tych narzędzi zalicza się to, że zwykle można się nimi posługiwać tylko stojąc z naprzeciwka. Jeśli chcemy wygodnie dostać się do śruby z boku, należy wybrać klucz nasadowy z trzpieniem fajkowym. W przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej sprawdzają się klucze nasadowe z grzechotką. Można za ich pomocą przesuwać rękojeść do poprzedniej pozycji, jednocześnie nie obracając części funkcjonalnej. Element ten jest dodatkowym wyposażeniem klucza, zwiększającym efektywność wykonywanej pracy – znika problem z ciągłym przekładaniem nasadki na nakrętce czy łbie. W przypadku kluczy nasadowych z grzechotką zasada jest taka, że im ma ona więcej zębów w mechanizmie zapadkowym, co w przypadku śrub ułatwia ich zakręcanie i odkręcanie – nie trzeba wkładać w tak dużej siły, co w przypadku zwykłego klucza nasadowego.

Kolejnym ułatwieniem będzie przedłużenie, dzięki czemu klucz staje się dłuższy, a więc można odkręcić/zakręcić śruby znajdujące się w trudno dostępnych miejscach. Do wyboru mamy klucze z przedłużeniem klasycznym, giętkim, udarowym czy uchylnym. Przydatnymi elementami dodatkowymi są przejściówki, łączniki i reduktory. Służą one zwiększeniu zakresu ruchów wykonywanych za pomocą klucza. Pozwalają one na zmianę rozmiaru nasadki i grzechotki, dopasowując je do pokrętła. W ten sposób możliwe staje się używanie tego samego klucza do wykonywania różnorodnych prac. Do zwiększenia zakresu ruchów wykonywanych za pomocą klucza nasadowego służą przeguby, które przydają się przede wszystkim w przypadku miejsc z ograniczonym dostępem, zablokowanych i skorodowanych śrub. Przegub należy dobierać zgodnie z rozmiarem nasadki. Do wyboru jest wiele typów przegubów, które różnią się wielkością. Za najbardziej uniwersalne uznaje się przeguby Kardana i krzyżakowe.

Klucze nasadowe powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba coś naprawić. Przydadzą się także do odkręcania śrub, co normalnie wymagałoby dużej siły. Klucze nasadowe zdecydowanie to ułatwiają. Zestawy kluczy nasadowych, klucze płaskie należy kupić w sprawdzonym źródle, aby nie dać się nadziać na różnego rodzaju podróbki.

Pozostałe wpisy na blogu: