Neony

Kabel antenowy jak podłączyć?

Kabel antenowy jak podłączyć?

Kable antenowe są bardzo ważnym elementem instalacji antenowej. Służą one do transmisji sygnału od anteny do odbiornika np. telewizora lub odbiornika DVB-T. Ich nieprawidłowe podłączenie może doprowadzić do znaczącego spadku jakości odbieranego sygnału, lub nawet uniemożliwić jego odbiór. Poniżej zostaną omówione podstawowe parametry konstrukcyjne kabli antenowych, sposoby ich łączenia ze sobą, przedłużania oraz podłączenia do najczęściej stosowanych urządzeń.

Jak zbudowany jest kabel antenowy?

Na powyższym schemacie została przedstawiona budowa standardowego kabla koncentrycznego. Może on przesyłać sygnał zarówno o wysokiej jak i niskiej częstotliwości co czyni go uniwersalnym kablem wykorzystywanym w sieciach sygnałowych. Budowa przedstawiona na powyższym schemacie zapewnia ochronę sygnału przesyłanego środkową żyłą przed zakłóceniami dochodzącymi z zewnątrz.

Na powyższym schemacie znajdują się:

  1. Żyła środkowa - może być wykonana z miedzi lub aluminium. W niektórych przewodach znaleźć można przewód stalowy pokryty galwaniczną warstwą miedzi w celu ochrony i zwiększenia zdolności przesyłowych. Każdy z materiałów posiada wady i zalety do których należy zaliczyć niższą/wyższą: cenę, wagę czy zdolność przesyłową. W wielu przypadkach powierzchnię żyły pokrywa się dodatkowo cienką warstwą cyny (czasami srebra), a następnie się poleruje. W kablach antenowych praktycznie nie stosuje się aluminium, które jest popularne w innych urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, ponieważ z czasem na jego powierzchni powstają zmiany. Sygnały wysokiej częstotliwości najczęściej płyną w sposób naskórkowy. Wraz ze wzrostem częstotliwości warstwa ta jest cieńsza. Zmatowiona powierzchnia doprowadza do zwiększenia tłumienności co prowadziło by do strat w kablu. W związku z tym producenci polerują wewnętrzną żyłę.
  2. Dielektryk - jest to warstwa z tworzywa sztucznego. Kabel antenowy koncentryczny najczęściej posiada izolację z Polyizobutylenu (PIB). Jego dużą zaletą jest wodoodporność, dzięki czemu chroni on żyłę środkową przed korozją.
  3. Cienka folia poliestrowa - oddziela ona oplot od zewnętrznej powłoki. Potocznie nazywany koncentryk jest dzięki temu bardziej elastyczny i dodatkowo chroniony przed wilgocią. Podczas zakładania wtyczki, folia chroni przed uszkodzeniem oplotu.
  4. Oplot - Zbudowany jest najczęściej z cienkich drutów miedzianych lub aluminiowych. Im gęstszy oplot z cieńszych drucików tym wyższa klasa kabla, ponieważ bardziej jest on odporny na zakłócenia z zewnątrz.
  5. Taśma - Taśma wykonana jest w większości przypadków z folii metalowej lub folii pokrytej z obu stron metalowym proszkiem. Wraz z oplotem kabla tworzy ona ekran. Zarówno taśma jak i oplot mają wpływ na skuteczność ekranowania.
  6. Płaszcz zewnętrzny - Jest to warstwa tworzywa sztucznego, która ma chronić kabel od zewnątrz. Wykonany jest z tworzyw wodoodpornych co pozwala na ochronę kabla przed wodą i wilgocią. Często wykorzystywanym materiałem jest podobnie jak w przypadku dielektryka Polyizobutylen (PIB). Na warstwie zewnętrznej producenci umieszczają informacje o typie kabla, jego długości oraz nazwę firmy. Kable zewnętrzne posiadają w większości przypadków płaszcz zewnętrzny wykonany z polietylenu (PE) i są żelowane. Powoduje to, że kabel antenowy jest odporny na warunki atmosferyczne.

Przewód antenowy - przesył sygnału

Ekran kabli antenowych utrzymuje najczęściej potencjał uziemienia. Sygnał przenoszony jest przez żyłę środkową. Dzięki wykonaniu kabla jako konstrukcji współosiowej, pole elektryczne oraz magnetyczne ograniczają się do powierzchni dielektryka i praktycznie całkowicie zamykają się w kablu. Działa to także w drugą stronę, pole magnetyczne jak i elektryczne wewnątrz kabla jest chronione przed zakłóceniami z zewnątrz. Im większa średnica kabla oraz większa ilość osłon tym straty i zakłócenia są mniejsze. Powyższa konstrukcja powoduje, że kabel koncentryczny sprawdzi się przy przenoszeniu sygnałów słabych, które łatwo zakłócić z zewnątrz, jak również silnych, które mogłyby zakłócać pobliskie urządzenia.

Jak zarobić kabel antenowy?

Żeby sygnał przesyłany za pomocą kabla antenowego nie stracił na jakości konieczny jest staranny montaż złącz na kablu. Złącze powinno być założone w sposób stabilny, tak aby przypadkowe szarpnięcie nie rozerwało połączenia. W pierwszej kolejności należy z kabla ściągnąć izolację od strony, którą chcemy zakończyć złączem. Najlepiej użyć do tego ściągacz izolacji lub ostry nożyk. Następnie należy wywinąć ekran na zewnątrz kabla. Należy zwrócić uwagę czy po ściągnięciu izolacji oplot nie styka się z żyłą środkową. Tak przygotowany kabel koncentryczny należy wprowadzić w przygotowane wcześniej odpowiednie złącze.

Jak podłączyć kabel koncentryczny do anteny?

Montaż kabla antenowego nie jest skomplikowany, należy jednak zachować przy nim ostrożność, aby sygnał nie posiadał zakłóceń. Jeśli chcemy połączyć kabel antenowy oraz zasilacz konieczne będzie usunięcie z przewodu izolacji tak samo jak do zarabiania końcówki. Następnie należy wywinąć oplot na zewnętrzną stronę kabla jak na powyższym rysunku. Kabel antenowy należy wsunąć pod metalową blaszkę od lewej strony. Żyła środkowa musi natomiast znaleźć się pod śrubą na środku płytki. Po takim umieszczeniu przewodu koncentrycznego należy dokręcić śruby tak aby kabel antenowy nie miał możliwości ruchu. Należy zwrócić uwagę czy oplot nie dotyka płytki drukowanej, ani środkowego przewodu, ponieważ będzie to prowadziło do zakłóceń.

Jak przedłużyć kabel antenowy?

W niektórych sytuacjach wymagane będzie przedłużenie kabla antenowego. W zależności od zastosowania będziemy potrzebować innych akcesoriów.

Jeśli chcemy przedłużyć kabel do anteny satelitarnej potrzebować będziemy dwa złącza F, oraz łącznik wtyków F (tzw. beczkę), oraz odmierzoną długość przewodu antenowego.

Jeśli chcemy przedłużyć kabel antenowy do tunera telewizji naziemnej DVB-T potrzebować będziemy złącze TV męskie, złącze TV żeńskie, oraz dwa złącza typu F.

Jak podłączyć antenę do telewizora?

W celu połączenia anteny z telewizorem najlepiej zakupić kabel TV ze złączem antenowym męskim i żeńskim podłączenie jego nie będzie stanowiło problemu. Końcówkę od strony żeńskiej należy podłączyć do telewizora, a od strony męskiej do odbiornika np. DVB-T.

Montaż jednej anteny do dwóch odbiorników

Istnieje możliwość połączenia dwóch odbiorników do jednej anteny aktywnej. Będziemy w tym celu potrzebować: antenę, rozgałęźnik antenowy, dwa odbiorniki, trzy sztuki złącza antenowego, wtyk TV oraz kabel antenowy.

Antenę należy połączyć z rozdzielaczem. Z drugiej strony do rozdzielacza podłączamy zasilacz, oraz odbiornik DVB-T lub telewizor. Możliwe jest również połączenie telewizora bezpośrednio z rozdzielacza jeśli posiada on wbudowany odbiornik.

Zasilacz wymagany jest w sytuacji gdy antena wymaga wzmacniacza. Należy wtedy również zastosować specjalny rozgałęźnik z przejściem napięcia. Jeśli posiadamy antenę bez wzmacniacza, można wykorzystać zwykły rozgałęźnik, a zasilacz nie jest potrzebny.

Jak podłączyć antenę ze wzmacniaczem?

Do działania niektórych anten wymagany jest zasilacz. Aby uniknąć prowadzenia przewodów na zewnątrz stosuje się specjale rozgałęźniki antenowe. Jedna z gałęzi takiego urządzenia (na powyższym schemacie zaznaczona na czerwono), posiada przejście prądowe. Należy do niej podłączyć zasilacz, który prześle prąd do przedwzmacniacza lub wzmacniacza masztowego.

Lutowanie kabla antenowego

Większość kabli zasilających można w celu łączenia czy naprawy uszkodzenia lutować. Nie jest to jednak wskazane przy kablach koncentrycznych. Wykonanie takiego połączenia jest jak najbardziej możliwe i osobie, która posiada umiejętności w zakresie lutowanie nie powinno sprawić problemów. Jednak połączenie ekranu jak i żyły głównej w sposób który zapewni bezstratny przesył energii jest bardzo trudne. Najlepiej w tym przypadku wykorzystać specjalne złącza typu F, które w prosty sposób pozwala na wykonanie połączenia na kablu.