Neony

Jak podłączyć wyłącznik schodowy

Jak podłączyć wyłącznik schodowy

Przy każdych schodach musi być zamontowane światło, a wraz z nim wyłącznik schodowy. To właśnie on umożliwia dobre doświetelnie miejsca, które może okazać się najbardziej niebezpieczne w całym domu. Jednak żeby bezpiecznie i poprawnie montować wyłączniki schodowe, trzeba mieć schemat podłączenia. Bez niego praca jest dużo trudniejsza i obarczona ryzykiem błędnego podłączenia światła. Jak, więc poprowadzić przewód? Czym jest wyłącznik krzyżowy? Jak zadbać o właściwie zasilanie lampy? I w końcu - jak podłączyć wyłącznik schodowy?

Wyłącznik i włącznik schodowy działają na zmianę - raz jeden, raz drugi

Oświetlenie przy schodach to bardzo charakterystyczna instalacja. W takich miejscach konieczne jest podłączenie wyłącznika krzyżowego. Polega to na tym, że przewody są są zakończone z dwóch stron włącznikami. Obwód jest zamknięty z obu stron przez włączniki schodowe. Co ważne, każdy włącznik podłączony tak, jak każe schemat, działa na zmianę. To znaczy, że kiedy światło schodowe zostanie włączone jednym z nich, to drugi włącznik schodowy może je wyłączyć. Podsumowując, układ ten pozwala zapalić światło z dwóch różnych miejsc. Nie dochodzi, więc do sytuacji, w której kiedykolwiek musisz przechodzić po schodach bez zapalonego światła. To kluczowa kwestia, która odróżnia omawiane wyłączniki od ich tradycyjnych odpowiedników.

Co będzie potrzebne do wykonania instalacji światła schodowego?

Przede wszystkim potrzebne będą dwa wyłączniki schodowe. Potrzebne będą też przewody, które powinny być już wcześniej poprowadzone w ścianie. Dzięki temu nie będzie potrzeby remontowania ściany. Montaż wyłączników schodowych nie powinien przysporzyć zbyt wielu problemów, a już na pewno nie powinien przyśpieszyć gipsowania i malowania ścian. Włączniki schodowe powinny być montowane możliwie estetycznie. Dobrym pomysłem jest montowanie jednego przycisku, który może włączać kilka lamp w domu. Podwójny włącznik sprawdza się wszędzie tam, gdzie na małej przestrzeni znajduje się kilka różnych oświetleń. Pozwala on na oddzielne kontrolowanie światła w różnych sekcjach pomieszczenia. To też całkiem dobre rozwiązanie, które możne wykorzystywać przy oświetleniu schodowym. Tym bardziej że w wielu klatkach schodowych jedna lampa nie wystarcza do tego, by zapewnić dobrą widoczność. Jeśli schody na mają dostępu do naturalnego źródła światła, to potrzebują bardzo dobrego oświetlenia. Warto też rozważyć montaż małych lampek ledowych przy każdym stopniu. Dzięki nim światło nie rozprasza się, ale świeci dokładnie tam, gdzie powinno. To sprawdzone rozwiązanie jest wykorzystywane w kinach, teatrach i innych miejscach, w których schody zazwyczaj są skąpane w ciemności. Bardzo ważne są, więc innowacje, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Jak wygląda schemat podłączenia wyłączników schodowych?

Kabel prowadzimy od zasilania do puszki . Przy pomocy łączników prowadzimy przewody do żarówki. Tak samo prowadzimy niebieski przewód neutralny. Przewód fazowy zasilający prowadzimy do zacisku włącznika schodowego. Zwykle jest on oznaczony małą strzałką, by nie było wątpliwości gdzie podłączyć fazę. Schemat pokazuje, że prąd do drugiego włącznika schodowego poprowadzą przewody szary i czarny. Dzięki temu będą to robić naprzemiennie, by raz włączać, a raz wyłączać światła. Muszą, więc być połączone między sobą. Schemat obejmuje połączenie ze sobą dwóch przycisków do zapalania lampy, które wymagają połączenia przewodów pomiędzy sobą. Wyłączniki montuje się w dwóch miejscach klatki, na górze i dole. Dzięki temu można dostosować oświetlenie do ruchu użytkowników. Warto wiedzieć, że do jednego z przełączników podłącza się aż pięć przewodów, a do drugiego tylko trzy. Dobrze jest o tym pamiętać, bo dzięki temu można rozróżnić oba urządzenia.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Włącznik schodowy jest bardzo potrzebny do tego, by użytkownicy schodów mogli korzystać ze światła i oświetlonej drogi. Dzięki temu widzą lepiej i zmniejsza się ryzyko kontuzji lub groźnego upadku. Nie można jednak zapominać, że każda praca przy puszce elektrycznej może być niebezpieczna dla osoby, która je wykonuje. Nie ma znaczenia, czy praca odbywa się na jednej puszce, czy też kilku. Jeśli nie jesteśmy, więc pewni naszych umiejętności, to być może przełącznik powinien zamontować ktoś inny. Są wyspecjalizowane serwisy, które bez trudu poradzą sobie z montażem przewodu wraz z wyłącznikami. Łączniki zawsze instaluje się przy wyłączonym zasilaniu. W innym wypadku ryzykuje się porażenie prądem elektrycznym, a to z kolei może zakończyć się poważnym uszkodzeniem zdrowia a w skrajnych wypadkach nawet śmiercią. Warto jest wyżej cenić sobie nasze zdrowie.