Neony

Jaki wentylator kolumnowy?

Jaki wentylator kolumnowy?

Typowy wentylator kolumnowy spełnia to samo zadanie co wentylator tradycyjny. Co więcej - ma on dokładnie taką samą moc, wydajność i skuteczność w schładzaniu powietrza wewnątrz pomieszczeń. Główna różnica pomiędzy obydwoma konstrukcjami polega na tym, że wentylator stojący nie jest tak funkcjonalny, jak jego obrotowy odpowiednik.

Wentylator kolumnowy - jak działa?

W czym rzecz? Typowy wentylator stojący posiada jedno duże śmigło i obrotową oś. W przeciwieństwie do niego, wentylator w konstrukcji obrotowej składa się z wielu mniejszych, ale usytuowanych pionowo względem siebie śmigieł. Co więcej - zabudowane one są w ruchomej obudowie, która - będąc osadzoną na specjalnym stojaku - obraca się wokół własnej osi.

Dlaczego warto wybrać wentylator kolumnowy?

Istnieje wiele powodów, dla których warto postawić na typowy wentylator w konstrukcji kolumnowej. Dotyczą one przede wszystkim kwestii użytkowych.

  1. Wentylator kolumnowy zajmuje znacznie mniej miejsca, niż jego stojący odpowiednik. Dzięki temu można go z powodzeniem wykorzystać w małych i ciasnych wnętrzach, bez ryzyka kolidowania z innymi elementami domowego wyposażenia.
  2. Konstrukcja kolumnowa nie zaburza domowej aranżacji wnętrza. Wentylatory w tej zabudowie mogą pełnić funkcję całorocznej dekoracji, gdyż - w przeciwieństwie do modeli stojących - nie trzeba ich chować wraz z nadejściem jesieni.
  3. Wentylatory kolumnowe są znacznie cichsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Zastosowane w nich śmigła są o wiele mniejsze, przez co emitowany przez nie hałas również jest mniej dokuczliwy.
  4. Wentylator kolumnowy posiada szereg funkcji dodatkowych, których na próżno można szukać np. w modelach stojących. Na szczególną uwagę zasługuje tu olbrzymia liczba obsługiwanych trybów, które - w zależności od ustawień użytkownika - mogą być ustawiane automatycznie lub ręcznie.
  5. Mały, funkcjonalny wentylator o konstrukcji kolumnowej, może być ciekawym elementem wyposażenia pokoju lub biurka.
  6. Każdy wentylator kolumnowy zapewnia maksymalne bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Bezpieczna obudowa chroni np. dzieci przed kontuzją ręki, porażeniem elektrycznym itd.

Dodatkową zaletą wentylatora w zabudowie kolumnowej jest jego designerski wygląd, który przypomina... eleganckie kino domowe. Oczywiście na rynku można znaleźć również i takie modele, które - pod względem estetyki - przypominają oryginalne i wcześniej niespotykane dekoracje.

Wentylator kolumnowy jaki wybrać?

Wentylatory zabudowane w konstrukcji kolumnowej, różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem. Typowe, duże urządzenie jest wysokie na około 100 cm. Charakteryzuje się ono dużą wydajnością i zasięgiem działania. Mniej wydajne są wentylatory biurkowe, których wysokość to 40 cm. Prawdę mówiąc, dużo lepszym pomysłem jest zakup dużego modelu. Przy jego zakupie, warto zwrócić uwagę na:

  • Możliwość sterowania zdalnego. Co prawda pilot zdalnego sterowania nie jest tu kluczowym "gadżetem", ale z pewnością sprawia, że korzystanie z urządzenia jest znacznie wygodniejsze. Większość pilotów posiada możliwość regulacji siłą nawiewu. Najbardziej zaawansowane z nich pozwalają wybrać ulubiony tryb nawiewu i wyłączyć niektóre śmigła.
  • Rozbudowane sterowanie prędkością obrotową. Jaki wentylator kolumnowy wybrać? Przede wszystkim taki, który umożliwi płynne regulowanie prędkości pracy. Oczywiście nie musi być to regulator działający w sposób płynny, ale może być to też regulator wielostopniowy. Im więcej stopni prędkości nawiewu, tym oczywiście lepiej!
  • Ciekawy kształt, kolor i przepiękny design. Najpiękniejsze wentylatory kolumnowe to te, które posiadają swój własny, minimalistyczny design. Niektóre z nich przypominają swoim kształtem wyposażenie kina domowego (zwłaszcza kolumny głośnikowe) a niektóre - nieco egzotyczną formę dekoracji wnętrz. Na rynku istnieje wiele modeli wentylatorów, które różnią się pomiędzy sobą kształtem i barwą. Dlatego każdy ich nabywca znajdzie coś dla siebie!
  • Wysokiej jakości wentylatory kolumnowe wyposażone są w szereg ciekawych funkcji. Owszem, nie są one niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia, ale dzięki nim korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Pierwszą funkcją, która przyda się zwłaszcza w upalne dni, jest funkcja automatycznego uruchamiania urządzenia w zależności od temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia. Kolejną ciekawą funkcją, jest tryb nocny, który zapewnia cichszą pracę wentylatora po upływie określonej godziny lub też - po naciśnięciu wybranego przycisku. Niektóre wentylatory kolumnowe mogą być też wyposażone w dodatkowy wyświetlacz LCD, który wyświetli aktualną temperaturę, czas, uruchomiony tryb i poinformuje użytkownika, jakie dodatkowe funkcje są w danym momencie włączone. Kolejną funkcją, w którą może zostać wyposażony nasz nowy wentylator kolumnowy, jest tryb EKO. Dzięki niemu pobór energii będzie zdecydowanie niższy, co oczywiście przełoży się na mniejsze koszty eksploatacji wentylatora. Ciekawą propozycją dla potencjalnych posiadaczy wentylatorów kolumnowych jest funkcja oscylacji, która polega na automatycznym obracaniu się obudowy wentylatora wzdłuż własnej osi pionowej. Dzięki temu efektywny nawiew będzie miał miejsce w całym pomieszczeniu, a nie tylko w bliskim sąsiedztwie wentylatora.

Przy wyborze urządzenia warto też zwrócić uwagę na jego moc. Standardowy wentylator o wysokości 80 cm z trójstopniową regulacją siły nawiewu pobierze prąd o mocy około 35 - 40 W. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę moc innych urządzeń gospodarstwa domowego. Poza tym konstrukcja ta może działać również w trybie pracy energooszczędnej, gdzie moc układu zmniejsza się mniej więcej o 10 - 20 W.

Na rynku można znaleźć również luksusowe odmiany wentylatorów kolumnowych. Mowa tu o urządzeniach sterowanych za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Urządzenia takie można kupić już za kilkaset złotych, a sterowanie ich pracą odbywa się za pomocą kanału Bluetooth lub też za pośrednictwem sieci WiFi. Zaletą tych urządzeń jest bardzo duże spektrum prędkości pracy. Niektóre z nich - według opinii producentów - obsługują aż 100 różnych prędkości nawiewu. Wadą takich urządzeń jest częsty brak polskojęzycznego softu, który znacznie ogranicza przydatność tej funkcji.

Który wentylator wybrać?

Ciekawą gamę produktów wypuściła ostatnio marka Kanlux, W skład jej oferty wchodzą modele o bardzo złożonej konstrukcji, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych oczekiwań użytkownika. W ofercie firmy znajdują się zarówno proste modele, jak i te najbardziej rozbudowane z zaawansowanym systemem sterującym.

Podsumowanie

Wentylator w kształcie kolumny, to doskonały przykład na to, jak bardzo wyewoluować może zwykłe urządzenie gospodarstwa domowego. Wprawdzie obydwa typy wentylatorów nie różnią się między sobą siłą nawiewu, ale za to zapewniają one znacznie szersze możliwości pracy w różnych warunkach. Co więcej, niektóre z nich to prawdziwe, artystyczne dzieła sztuki. Czy można chcieć czegoś więcej od zwykłego wentylatora?