Neony

Jak podłączyć stycznik

Jak podłączyć stycznik

W ostatnim czasie na rynku jest bardzo wiele różnorodnych łączników mechanicznych. Coraz częściej zdarza się, że wiele osób nie ma pojęcia, jakie warto wybrać. Zatem jaki łącznik mechaniczny jest najlepszy oraz w jaki sposób go podłączyć?

Co to jest stycznik?

Bardzo popularnym na rynku łącznikiem mechanicznym jest stycznik. Sugerując się budową wspomnianego urządzenia można sądzić, że jest to przekaźnik elektromagnetyczny, jednak zasada działania stycznika jest nieco inna. W szczególności podstawową różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest fakt, że przekaźnik jest łączony za pomocą obwodów pomocniczych, z kolei stycznik jest przeznaczony tylko i wyłącznie do łączenia obwodów głównych.

Wiele modułów pracy styczników sprawia, że jest to chętnie wykorzystywane urządzenie. Jego głównym zadaniem jest przekazanie sygnału prądowego lub też napięciowego do kolejnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w tego typu urządzeniach, nowoczesne styczniki pozwalają przede wszystkim na bardzo dużą częstość łączeń. Jest to zdecydowanie bardzo przydatne w pracy, ponieważ takie urządzenia mogą być montowane w różnorodnych silnikach. Dodatkową zaletą wspomnianych przekaźników jest fakt, że charakteryzują się niska wagą oraz małą masą, a to z pewnością duża różnica w wielu urządzeniach w porównaniu ze starszymi modelami. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że tego typu styczniki posiadają położenie spoczynkowe styków ruchomych. Styczniki zbudowane są z elementów takich jak między innymi:

  • cewka stycznika ,
  • rdzeń ruchomny,
  • styk ruchomy oraz nieruchomy,
  • zwora ruchoma elektromagnesu,
  • sprężyny stykowe,
  • styki zwierne i rozwierne,
  • specjalne komory gaszeniowe łuku elektrycznego.

Szczegółowe informacje na temat budowy stycznika z pewnością zawiera każda specyfikacja techniczna tego urządzenia. Pracując ze stycznikiem powinniśmy jedynie znać jego przybliżoną budowę, aby w razie jego awarii bardzo szybko oszacować, w jaki sposób zabezpieczyć stanowisko pracy. Bardzo ważna jest także umiejętność podłączenia takiego przekaźnika. Zatem na czym polega podłączenie stycznika? Czym kierować się, aby nasze styki urządzenia nie były po takiej operacji uszkodzone? Oto kilka porad na start, jak bezpiecznie podłączyć styczniki.

Stycznik modułowy jak podłączyć

Z pewnością każdy, kto jeszcze nigdy nie miał do czynienia z takim urządzeniem potrzebuje pomocy, ponieważ nie ma pojęcia, od czego zacząć podłączając to urządzenie. Przede wszystkim w takich przypadkach bardzo potrzebny może okazać nam się stycznik schemat. To właśnie dzięki niemu dowiemy się, jak dokładnie zbudowane jest to urządzenie oraz w jakiej części silnika powinniśmy je zamontować. Bardzo ważny jest między innymi oczyszczony styk, który będzie łączył dwa urządzenia i to właśnie dzięki nim współpraca różnych układów będzie możliwa.

Przed podłączeniem warto także upewnić się, jaki model urządzenia posiadamy. W sklepach można spotkać styczniki jednofazowe oraz trójfazowe. Zazwyczaj każdy model montowany jest tak samo, w specjalnej szynie. Dzięki temu późniejszy montaż tego urządzenia może być naprawdę szybki, ponieważ tak naprawdę wystarczy je tylko podłączyć, ponieważ zostało ono już wcześniej ustabilizowane na specjalnej szynie. Bardzo ważne jest aby podłączyć stycznik do obwodu i kolejno włączyć sterowanie. Miejsce styku powinno być także czyste, aby urządzenie zadziałało. Należy również podłączyć przewód podtrzymujący i kolejno przewód do załączenia stycznika do odpowiedniej fazy. Na pewno jeżeli nie mamy doświadczenia, za pierwszym razem będzie nam trudno to zrobić. Jednak nie powinniśmy się poddawać, ponieważ takie przekaźniki bardzo łatwo się montuje, czytając na bieżąco instrukcję. Należy w tym przypadku zadbać o odpowiednie napięcie, aby nie spalić urządzenia i podłączyć je do odpowiedniego miejsca.

Bardzo istotne jest także odpowiednie sterowanie stycznikiem. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku tego typu urządzenia możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami styków. Urządzenie może być wyposażone między innymi w styki główne czyli tak zwane robocze, które służą przede wszystkim do uruchomienia odbiorników silnoprądowych. Zaliczamy do nich między innymi wentylatory oraz grzałki, a także silniki. Drugim rodzajem styków są pomocnicze, które przekazują informacje w urządzeniu. Można je wykorzystać między innymi do blokady załączenia innych styczników, a także do przekazywania informacji pracy danego odbiornika, bezpośrednio do wybranego wcześniej urządzenia. Dlatego jest to bardzo ważne, aby potrafić je rozróżnić.

Przede wszystkim decydując się na zakup stycznika powinniśmy mieć świadomość, że tego typu produkty charakteryzują się często zupełnie odmiennymi parametrami i należy jest właściwie dopasować do konkretnego urządzenia. W szczególności jest to bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na zastosowanie wybranego stycznika. Przykładowo stycznik 3 fazowy nie będzie odpowiedni do wielu rzeczy. Szczegółowe informacje z pewnością znajdziemy na opakowaniu takiego urządzenia. Jednak jeśli wybieramy stycznik w sklepie stacjonarnym i nie jesteśmy pewni zakupu, zawsze warto poradzić się również sprzedawcy.