Neony

Włącznik czasowy jak ustawić

Włącznik czasowy jak ustawić

Programator czasowy (włącznik czasowy) jest urządzeniem, które w prosty sposób pozwala na sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Znajduje on zastosowanie np. przy sterowaniu bojlerem do grzania wody, oświetleniem czy filtrami w akwarystyce i florystyce, a także lampami w ogrodzie. Bardzo dużo zależy tutaj od naszej własnej pomysłowości, ponieważ gama zastosowań jest naprawdę szeroka.

Typy programatorów czasowych

Programatory czasowe mogą różnić się mechanizmem działania. W zależności od zastosowanego rozwiązania wyróżniamy:

  • Programator czasowy mechaniczny,
  • Programator czasowy elektroniczny.

Oba urządzenia działają w ten sam sposób. Jednak różnią się metodą ustawiania czasu. Programator może posiadać również różnego typu konstrukcje. Najczęściej spotyka się montaż jako adapter w gniazdu, do którego podłącza się sterowane urządzenie. Istnieją również rozwiązania montowane na szynie DIN, które można zamontować w szafce przy wyłączniku nadprądowym sterowanego obwodu. Ostatnim typem jest programator montowany w puszce. Są to małe konstrukcje, które umożliwiają np. sterowanie oświetleniem.

Programator czasowy mechaniczny

Tego typu urządzenia zazwyczaj posiadają napęd w postaci silnika krokowego. Wykorzystują one mechanizm zegarowy, a czas włączenia/wyłączenia ustalany poprzez ruch pokrętła i ewentualnie przyciski. Mechaniczny czasowy wyłącznik prądu jest urządzeniem łatwym w obsłudze, ponieważ posiada prostą konstrukcję. Urządzenia tego typu posiadają niski pobór mocy, dzięki czemu ich używanie nie będzie odczuwalne w rachunkach za energię. Prosta konstrukcja niesie za sobą niestety również wady. Programator mechaniczny będzie trudniej precyzyjnie ustawić. Dodatkowo, nie będziemy mieli możliwości ustawić programu dla konkretnych dni tygodnia jak przy programatorze elektroniczny. Urządzenie będzie dodatkowo emitować dźwięk mechanizmu, który może przeszkadzać niektórym osobom.

Programator czasowy elektroniczny

Programatory elektroniczne umożliwiają dokładne sterowanie załączaniem i wyłączaniem obwodu. Na urządzeniu można ustawić o jakich godzinach, jak również w jakie dni tygodnia obwód ma być załączony. Wbudowany cyfrowy wyświetlacz pozwala na intuicyjne nastawianie programatora na konkretną godzinę. Urządzenie tego typu są bardzo dokładne, ale wiąże się z tym niestety wyższy koszt eksploatacji, ponieważ pobierają one więcej energii. Ich obsługa nie jest również tak prosta jak urządzeń mechanicznych, w których wystarczy przekręcić pokrętłem znajdującym się na obudowie.

Włącznik czasowy jak ustawić - mechaniczny?

Jeśli mamy do czynienia z włącznikiem mechanicznym na pokrętle zobaczyć możemy zobaczyć cyfry od 0 do 23. Każda z nich odpowiada jednej godzinie pracy urządzenia. Dodatkowo każda z godzin będzie podzielona na 4 sekcje. Jedna sekcja odpowiada za 15 minut pracy urządzenia. W celu jej aktywowania należy wcisnąć pojedynczy pin.

Jak zaprogramować programator czasowy elektroniczny?

Ustawienie programatora elektronicznego będzie wymagało poświęcenia więcej czasu. Funkcje jak np. włączenie czy wyłączenie obwodu w danym dnu tygodnia o określonej godzinie będą dla wielu osób przydatne, ale ich obsługa za pierwszym razem może wydawać się skomplikowana. Jeśli kupimy produkt w naszym kraju powinna być do niego dołączona instrukcja jak krok po kroku zaprogramować urządzenie. W większości przypadków w pierwszej kolejności należy najpierw ustawić aktualną godzinę, a następnie zdefiniować tryb pracy dla poszczególnych wybranych przez siebie okresów.