Neony

Czujnik ruchu jak podłączyć?

Czujnik ruchu jak podłączyć?

Czujniki ruchu znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Te małe, często niewidoczne dla nas urządzenia sterują otaczającymi nas sprzętami chroniąc nas, lub ułatwiając nam życie w codziennych czynnościach. Pierwsze przykłady jakie przychodzą do głowy to lampy LED na zewnątrz budynków, oświetlenie klatki schodowej czy otwieranie drzwi do sklepów.

Rodzaje czujników ruchu

Istnieje kilka rodzajów czujników ruchu. Różnią się one wykorzystywaną technologią do wykrywania przemieszczenia. Podstawowe rodzaje czujników ruchu to:

  • Czujniki pasywne (PIR),
  • Czujniki aktywne (ultradźwiękowe),
  • Czujniki PIR + ultradźwiękowe,
  • Systemy laserowe,
  • Systemy oparte na kamerach.

Czujniki pasywne PIR

Skrótowa nazwa czujników pasywnych to PIR. Pochodzi ona od angielskich słów Passive Infra Red. Czujniki tego typu wykrywają promieniowanie podczerwone. Czujka zareaguje jeżeli w jego polu działania obiekt o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia. Zasięg tego typu czujników ogranicza się do kilku metrów. Nie posiadają one również możliwości regulacji czułości. Mimo to czujniki PIR stosowane są powszechnie w systemach alarmowych, czy do załączania oświetlenia lub wentylacji.

Czujniki aktywne (ultradźwiękowe)

Czujniki aktywne w przeciwieństwie do pasywnych posiadają dużo większy zasięg oraz czułość. Czujnik ruchu ultradźwiękowy jest w stanie wykryć nawet niewielkie obiekty. Jego zakres pracy mieści się w zakresie temperatur nawet od -30°C do +50°C. Sprawia to, że mogą być bez problemu stosowane na zewnątrz i w miejscach gdzie występują trudne warunki pracy jak np. zakłady przemysłowe. Działają one na zasadzie analizy odbitej fali. W pierwszej kolejności wysyłają dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości, a następnie analizują jego odbicie. Nie należy mieć obaw o hałas, ponieważ emitowany przez nie dźwięk posiada częstotliwość znacznie wykraczającą poza zakres słuchu ludzkiego. Dodatkowo emitowane fale są w stanie przeniknąć przez drewno, szkło czy plastik. Dzięki temu doskonale sprawdzają się one w systemach alarmowych.

Czujniki PIR + ultradźwiękowe

Tego typu czujniki łączą w sobie zalety obu rozwiązań. Jednoczesne wykrywanie zmian promieniowania podczerwonego i mikrofalowego sprawia, że ilość fałszywych zadziałań systemu znacząco spada.

Systemy laserowe

Systemy laserowe są specjalistycznym typem czujek. Generowana jest w nich wiązka laserowa. Jej przerwanie prowadzi do pobudzenia i uruchomienia systemu. Wykorzystywane są np. w przemyśle do wykrycia przedmiotu na linii montażowej.

Systemy oparte na kamerach

Tego typu rozwiązania są zdecydowanie droższe od prezentowanych wcześniej rozwiązań. Technologia ta jest dopiero rozwijana, a znaczący wpływ na nią ma rozwój sztucznej inteligencji i możliwości automatycznego wykrywania określonych obiektów. Systemy tego typów montowane są często np. w bankach czy innych miejscach które chcemy by były chronione. Kamery są w stanie zareagować na każdą zmianę w obszarze działania. Dodatkowo możliwe jest np. umożliwienie automatycznego zapisu obrazu po wykryciu ruchu.

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

W tym akapicie odpowiemy na pytanie jak podłączyć czujnik ruchu do lampy LED. Każdy z aparatów należy łączyć zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do niego. Większość z czujników posiada jednak podobny schemat podłączenia. W pierwszej kolejności należy zapewnić zasilanie. Podłączamy przewód fazowy do zacisku L, oraz przewód neutralny do zacisku N. W dowolnym punkcie instalacji należy przewód N rozdzielić (np. poprzez szybkozłączkę WAGO) i doprowadzić do oprawy. Drugi zacisk w lampie należy podłączyć do pozostałego trzeciego zacisku w czujniku. Po wykryciu ruchu pojawi się na nim potencjał i lampa LED zapali się. Jeśli lampa posiada zacisk PE, podłączamy go tylko do lampy.

W przypadku zasilania dwużyłowego podłączenie czujki ruchu jest jeszcze prostsze. Czujnik ruchu musi posiadać wtedy podłączenie przewodu fazowego na zacisk L, oraz przewodu neutralnego, który wcześniej będzie podłączony do lampy na trzeci zacisk.

Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu regulacja

W lampach z czujnikiem ruchu i zmierzchu otrzymujemy najczęściej gotowe urządzenie, które wystarczy podłączyć do źródła zasilania i wyregulować. Tego typu lampy LED posiadają najczęściej trzy potencjometry. Przekręcenie nimi w lewo lub prawo będzie zmieniało parametry urządzenia. Kolejne potencjometry w większości przypadków odpowiadają za:

  • regulację czujnika zmierzchu,
  • regulację czasu świecenia,
  • regulację czujnika ruchu.

Regulacja czujnika zmierzchu będzie zmieniała czułość na oświetlenie zewnętrzne. Jeśli natężenie oświetlenia spadnie poniżej nastawionej wartości lampa będzie mogła się zapalić. Nastąpi to jednak dopiero w momencie wykrycia ruchu. Schemat postępowania będzie podobny dla kolejnych potencjometrów. Podczas przekręcania pokrętła odpowiedzialnego za czas świecenia będzie się on odpowiednio zmieniał. Najczęściej może wynosić on od kilku sekund do kilkunastu minut. Ostatni potencjometr odpowiada za regulację czujnika ruchu. W zależności od jego ustawień zwiększać się będzie wielkość obiektu jaką musi wykryć czujnik żeby zadziałać. Funkcja ta będzie przydatna np. przy oświetleniu działki. Jeśli posiadamy psa, można lampę ustawić w taki sposób, aby nie załączała się gdy przejdzie on w jej obszarze. Odpowiednie ustawienie sprawi, że lampa załączy się dopiero w momencie gdy wykryje duży obiekt.

Czujnik ruchu podłączenie na klatce schodowej

Lampy przystosowane do montowania na klatkach schodowych najczęściej posiadają wbudowany detektor ruchu. Dzięki temu do oprawy wystarczy podłączyć zasilanie. W blokach oświetlenie tego typu montuje się na każdym piętrze. Dzięki temu, że każda z opraw posiada swoją wbudowaną czujkę zapali się jedynie ta lampa w której obszarze działania zostanie wykryty ruch. Zastosowanie jednego czujnika ruchu wspólnego dla wszystkich opraw skutkowałoby zapaleniem wszystkich za każdym razem gdy czujka zostałaby pobudzona. Mogłoby to prowadzić do dużych strat energii elektrycznej. Dodatkowo stwarzałoby to problem oświetlenia klatki przy wychodzeniu z mieszkania jeśli czujka byłby ustawiony na wejście do klatki. Należy również pamiętać, aby oświetlenie z czujnikiem nie było montowane blisko elementów grzewczych jak i chłodzących.

Jak podłączyć czujnik ruchu z wyłącznikiem?

Tego typu rozwiązanie sprawdzi się np. przed wejściem do domu. Jeśli włącznik będzie w pozycji włączonej światło będzie paliło się w sposób ciągły, bez względu na to co dzieje się z czujnikiem. Jeśli natomiast go wyłączymy, oświetlenie np. LED będzie załączane poprzez wykrycie ruchu. W układzie takim należy zastosować łącznik schodowy. Łączymy go z lampą LED poprzez zacisk wspólny. Zacisk nr 1 podłączamy do fazy, a nr 2 do wyjścia z czujki.