Upalna pogoda sprawia, że wszyscy szukają ochłody. Niestety egzotyczne wakacje to nie jest propozycja dla wszystkich. Nie każdy może sobie przecież na nie pozwolić. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie przyjemnego chłodu samodzielnie. W tym celu wystarczy wyposażyć się w klimatyzator i go podłączyć. Po kilku chwilach czuć przyjemne zimno. Czy to trudne zadanie? Czy każdy poradzi sobie z podłączeniem tego urządzenia? Na co należy zwracać uwagę? Skąd wiedzieć, że sprzęt będzie pracował prawidłowo i wydajnie? Co zrobić, jeśli jednak nie będzie efektów? Kiedy wzywać na pomoc fachowców?
Jak podłączyć klimatyzator przenośny?
Zacznijmy od tego, by zaznaczyć, że podłączenie klimatyzatora przenośnego monoblokowego jest dużo łatwiejsze niż montaż rozwiązań typu split. Wymaga dużo mniej technicznych umiejętności oraz mniej narzędzi. Przejdźmy więc do właściwego montażu. Pomieszczenie, w którym chcesz ustawić klimatyzator przenośny musi mieć okno. To podstawowy wymóg, bo urządzenie musi mieć dostęp do świeżego powietrza na zewnątrz budynku. Klimatyzator należy ustawić w pobliżu okna, tak by umieścić wylot rury odprowadzającej (wyrzutowej) na zewnątrz pomieszczenia. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się nawet na zrobienie dziury w ścianie, by mogła nią przechodzić rura na zewnątrz. Ewentualnie można zostać przy wykorzystaniu okna, ale na rurę zamontować specjalny kołnierz uszczelniający. Okno można też uszczelnić domowymi metodami np. kawałkiem styropianu. Dzięki temu ciepłe powietrze nie dostaje się z powrotem do wnętrza pomieszczenia. Podkreślmy jeszcze, że rura odprowadzająca powinna być jak najkrótsza i nie mieć żadnych zgięć lub załamań. Warto też zaznaczyć, że wydajność klimatyzatorów bywa bardzo różna. By nie zmniejszać efektów chłodzenia powinno się maksymalnie skrócić drogę ciepłego powietrza w rurze. Oznacza to, że klimatyzatory przenośne powinny być ustawione jak najbliżej okna, tak by rura miała jak najkrótszą długość. Im przebiega ona przez większą odległość w pomieszczeniu, tym wydajność chłodzenia jest mniejsza, a jej efekty słabiej odczuwalne. Warto, więc postawić klimatyzator przenośny jak najbliżej okna. Jeśli będzie stał przy ścianie tuż obok wnęki okiennej, to może to być najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Pierwsze efekty działania urządzenia powinny być widoczne już po kilku godzinach. Trzeba jednak liczyć się z tym że klimatyzacja w pomieszczeniu może być dość hałaśliwa, a tym samym uciążliwa. Osoby szczególnie wrażliwe na hałas powinny raczej szukać innych sposobów na radzenie sobie z upałami niż urządzenia zbudowane na bazie pojedynczego bloku, które po prostu głośno pracują. Nie nadają się one do montażu w sypialniach, bo utrudniają zaśnięcie. Może się, więc zdarzyć, że w pokoju będzie przyjemna temperatura i spory hałas.
Rozwiązanie bardziej zaawansowane
Podłączenie klimatyzatora typu split jest, jak już wspomniano trudniejsze i powinien zająć się tym fachowiec. Wielu producentów urządzeń zaznacza już w warunkach gwarancji, że montażem może zająć się jedynie wykwalifikowana ekipa. Klimatyzatory typu split składają się z dwóch części - jednej montowanej na dworze, poza pomieszczeniem oraz drugiej zamontowanej w pokoju. Nie są to typowe klimatyzatory przenośne, a ich montaż zajmuje trochę czasu. Ale efektem jego pracy jest gorące powietrze poza pomieszczeniem, więc pewnie warto rozważyć też opcję takiego rozwiązania. Wszystkie głośne elementy urządzenia zostawia się poza mieszkaniem np. na balkonie lub tarasie. Czasami też przykręca się je do ściany. Jednak w przypadku mieszkań w bloku na takie działanie musi wyrazić zgodę administracja, bo takie podłączenie klimatyzatora przenośnego niszczy elewację. Część wewnętrzna klimatyzatora wciąga do swojego wnętrza ciepłe powietrze, które trafia na wymiennik ciepła. W nim płynie zimny czynnik chłodniczy, który pochłania ciepło z powietrza. Następnie oddaje on je po schłodzeniu do wnętrza pomieszczenia. Czynnik chłodniczy jest transportowany rurami do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Tam zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. Ciepło z tego procesu jest przesyłane przez rury na zewnątrz i jest oddawane do otoczenia. Czynnik chłodniczy znów w ciekłej postaci wraca do jednostki wewnętrznej.
Pomoc fachowców
Klimatyzator to urządzenie, które jest niezwykle przydatne latem. Zwłaszcza w przypadku, gdy temperatury rosną i przebywanie w pomieszczeniu przestaje być przyjemne. Nie każdy jednak musi wiedzieć, jak podłączyć klimatyzator. Nie każdy musi posiadać wiedzę techniczną i umiejętności. Czasami lepiej jest zadać pytanie fachowcom i poczekać na ich odpowiedź, by nie popełnić jakiegoś błędu, który mógłby wpłynąć na działanie klimatyzatora lub innych urządzeń przeznaczonych do wentylacji. Najprościej jest zainwestować w klimatyzator przenośny, którego montaż nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i uprawnień. To zadanie zajmuje tylko kilka minut. Równocześnie trzeba też pamiętać, że wydajność takiego klimatyzatora przenośnego jest niższa niż urządzeń stacjonarnych. Jednak taka maszyna nadal chłodzi powietrze i jej działanie może być odczuwalne i może poprawiać komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Tutaj trzeba też pamiętać o tym, by parametry urządzenia były dostosowane do objętości powietrza znajdującego się w konkretnym pomieszczeniu. Im jest ono większe, tym trudniejsze zadanie stoi przed maszyną. Dokonanie zmiany ustawień najprawdopodobniej nie wystarczy, by klimatyzacja działała w pomieszczeniu bez żadnego zarzutu, jeśli urządzenie ma zbyt małą wydajność, by poradzić sobie z tak wielką ilością nagrzanego powietrza. W razie wątpliwości i problemów z dobraniem właściwego modelu oraz rozterkami na temat tego jak podłączyć klimatyzator, warto skontaktować się z fachowcami, którzy najlepiej będą wiedzieli, co zrobić w danej sytuacji. Warto jednak mieć na uwadze, że latem tacy specjaliści są rozchwytywaniu i na ich porady lub usługi trzeba poczekać wiele dni. Do upałów dobrze jest, więc przygotować się wcześniej.