Śrubokręty są obowiązkowym wyposażeniem w każdym domu i warsztacie. Są po prostu niezbędne, bo śrub używa się powszechnie. Każdy powinien, więc mieć wkrętaki umożliwiające ich przykręcanie i odkręcanie. Tyle że śruby mają bardzo różne łebki. Jest to równoznaczne z tym, że śrubokrętów należy mieć przynajmniej kilka rodzai. Jakie narzędzia możemy wyróżnić? Jaki wkrętak to must have w każdym domu? Dlaczego wybór sprzętu tego typu jest tak duży? Jak podjąć decyzję, co należy mieć, a z czego można zrezygnować? Czy w zwykłym domowym warsztacie powinno się trzymać przykłady wszystkich typów profili zakończeń? Czy wszystkie rodzaje śrubokrętów są potrzebne w domu?
- Płaska końcówka - co to właściwie oznacza?
- Krzyżak - nacięcie krzyżowe - śrubokręt krzyżakowy - Philips
- Krzyżak - nacięcie krzyżowe - Pozidriv
- Nacięcie imbusowe - sześciokątne - czy przydaje się często?
- Dlaczego powstało tak dużo rodzajów śrubokrętów i czy każdy rodzaj jest niezbędny?
- Jakie rodzaje śrubokrętów trzeba bezwzględnie mieć w domu?
Płaska końcówka - co to właściwie oznacza?
Najczęściej spotykamy wkrętaki płaskie, choć coraz silniej są wypierane przez tzw. krzyżaki. Wynika to z faktu, że wkrętak płaski jest nieefektywny. Zdarza się, że końcówka śrubokręta ślizga się po nacięciu i praca jest nieefektywna. Nie nadają się do wkręcania maszynowego, co jest wyjątkowo niepraktyczne i nienowoczesne. Bardzo ważne jest też to, że taki śrubokręt wymaga bardzo dużo siły, by dobrze dokręcić śrubę. Niestety jest to bardzo niewygodne, zwłaszcza gdy śrub do dokręcenia jest wiele.
Krzyżak - nacięcie krzyżowe - śrubokręt krzyżakowy - Philips
Śrubokręty z końcówką krzyżakową są bardzo popularne. Philips to bardzo popularny rodzaj wkrętaków. Charakteryzuje się tym, że dwa profile przecinają się krzyżowo pod kątem prostym. Stąd też wzięła się nazwa takich śrubokrętów. Przyłożenie siły ma miejsce aż na czterech krawędziach, więc dokręcanie śrub przez taki śrubokręt nie jest szczególnie trudne i nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Śrubokręt krzyżowy można znaleźć właściwie w każdym domu. Każda wkrętarka jest też wyposażona w bit z taką końcówką. Wkrętak krzyżowy jest dość odporny na uszkodzenia i nie wymaga zbyt wiele siły, by dobrze dokręcić nim wkręty. Jednakże warto mieć na uwadze, że wkrętak może też się ślizgać, tak jak ma to miejsce w przypadku wkrętaków o płaskiej końcówce. Problem ten dotyczy przede wszystkim narzędzi, które są już bardzo wyrobione i stare. Problemem może też okazać się uszkodzona główka śruby, która nie będzie umożliwiała dobrego przyłożenia siły.
Krzyżak - nacięcie krzyżowe - Pozidriv
Na ten profil wkrętaków składają się dwa krzyże. To rozszerzenie profilu krzyżowego. Te rodzaje śrubokrętów powstały jako udoskonalenie Philipsa. Takie wkrętaki mają końcówkę zakończoną krzyżem złożonym z dwóch linii przecinających się pod kątem prostym oraz drugiego krzyża, który jest przesunięty o 45 stopni w stosunku do tego pierwszego. W efekcie otrzymujemy kształt, który odrobinę przypomina gwiazdkę narysowaną przez dziecko. Takie śrubokręty są bardzo popularne i praktyczne. Dodatkowy krzyż ma mniejszą głębokość niż krzyż główny. Jego zadaniem jest stabilizacja wkrętaków i zapobieganie ślizgania się wkrętów. Mimo że są liczne rodzaje wkrętaków krzyżowych to właśnie Pozidriv i Philips są wersjami podstawowymi i spotykanymi najczęściej.
Nacięcie imbusowe - sześciokątne - czy przydaje się często?
Jest to pewnego rodzaju konkurencja dla kluczy imbusowych, choć taka forma jest raczej wygodniejsza w użyciu, ale wymaga sporo siły. Nadaje się ona jednak doskonale do wkręcania przy pomocy wkrętarek automatycznych z odpowiednią końcówką. Nie jest to może jedna z najpopularniejszych końcówek, ale sześciokątny śrubokręt również spotyka się dość często. Jest on powszechny zwłaszcza przy składaniu mebli. Sześciokątny wkrętak jest dedykowany do pracy ze śrubami o nacięciu w kształcie sześciu linii skierowanych do siebie pod kątem 120 stopni, czyli po prostu o kształcie sześciokąta foremnego. Taki kształt umożliwia solidne dokręcenie wkrętu, o ile oczywiście używa się odpowiedniego wkrętaka.
Dlaczego powstało tak dużo rodzajów śrubokrętów i czy każdy rodzaj jest niezbędny?
Podstawowym powodem był fakt, że płaskie nacięcie w śrubach nie spisywało się tak dobrze, jak tego od niego oczekiwano. Ślizgało się i utrudniało wkręcanie i odkręcanie śruby. Nie sprawdzało się przy wkręcaniu maszynowym, co w pewnym momencie stało się też bardzo kłopotliwe. Z tego właśnie powodu zaczęto szukać innych rozwiązań. Takich, które mogłyby okazać się lepsze. Z czasem jednak producenci stwierdzili, że chcą korzystać z coraz to nowych typów nacięć. Był to rodzaj zabezpieczenia ich produktów przed ingerencją osób nieodpowiednich. Przykładowo - w autach używane są śruby o bardzo nietypowych łebkach. Większość ludzi nie ma w swoich domach narzędzi, które pozwoliłyby na pracę z nimi. Jednak mechanik lub autoryzowany serwis mają odpowiednie narzędzia dedykowane specjalnie do tego celu. Nie zapominajmy też, że sprzedaż narzędzi o specyficznych końcówkach jest także źródłem przychodów. Gdyby w każdym domu wystarczył tylko jeden rodzaj śrubokręta, firmy produkujące narzędzia zarabiałyby dużo mniej.
Jakie rodzaje śrubokrętów trzeba bezwzględnie mieć w domu?
Najbardziej praktyczne jest wyposażenie się w specjalny śrubokręt z grzechotką. To narzędzie typu multitool. Oznacza to, że łączy ono w sobie wiele różnych narzędzi. W jego rączce lub też dołączonej do zestawu walizce schowane są liczne końcówki o bardzo różnych kształtach. Właściciel takiego narzędzia nie musi już zastanawiać się jaką końcówkę wybrać. Po prostu wyjmuje ją z zestawu i używa do pracy. Takie narzędzie zbiera w sobie prawie wszystkie rodzaje wkrętaków, więc nadaje się do różnych prac.
Pozostałe wpisy na blogu: