Neony

Złączki wago jak stosować?

Złączki wago jak stosować?

Złączki wago są powszechnie stosowane w budownictwie, energetyce, przemyśle samochodowym, maszynowym i technice procesowej. Wynika to z prostego faktu, że złączki te są funkcjonalne i niezawodne. Utworzone z nich połączenia są bardzo wytrzymałe i zapewniają dobre połączenie przewodów. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się więcej o bezpieczeństwo swojej instalacji. Złącza wykorzystuje się przede wszystkim do łączenia przewodów. Jak to wygląda w praktyce? Dlaczego złączki sprawdzają się doskonale w pracach instalacyjnych?

Jak połączyć przecięty kabel elektryczny?

Na początek zajmijmy się przeciętymi kablami. O ile do uszkodzenia doszło poza ścianą to połączenie części kabli lub też wymiana ich na nowe nie powinna stanowić problemu. Dużo trudniej jest, gdy doszło do uszkodzenia kabli znajdujących się w ścianie. Wbrew pozorom takie uszkodzenia są dość częste np. na skutek wiercenia lub wbijania gwoździa w niewłaściwym miejscu. Takie przecięte przewody koniecznie należy naprawić. W przeciwnym wypadku energia elektryczna nie będzie docierała do urządzeń zasilanych przez uszkodzone kable. Pierwszym krokiem musi być znalezienie dokładnego miejsca, w którym przewody zostały przerwane. Jeśli uszkodzenie jest skutkiem wiercenia w ścianie to właściwie nie ma problemu. Do przecięcia doszło dokładnie w tym samym miejscu, w którym wiertło weszło w ścianę. W tym miejscu trzeba będzie włożyć puszkę, która je zabezpieczy. W tym celu trzeba odłączyć zasilanie tak, by nie ryzykować porażenia prądem elektrycznym. Ścianę dookoła uszkodzonych przewodów należy skuć na mniej więcej takim obszarze, jaki jest niezbędny do włożenia puszki elektrycznej. Kiedy kable będą już na wierzchu należy je przeciąć do końca i ściągnąć z nich izolację. Wystarczy ściągnąć ją z każdego z przewodów na długości około 11 mm. W ścianę należy włożyć puszkę o odpowiednim rozmiarze i przełożyć kable przez otwory w niej. Najbardziej prawdopodobne jest to, że będą one zbyt krótkie, więc same złączki nie wystarczą, by je połączyć. W takim wypadku konieczne będzie dołożenie dodatkowych przewodów. Wystarczy przygotować krótki kawałek kabla i odizolować go z obu stron. Następnie trzeba sięgnąć po złączki wago. Złączki wykorzystuje się do tego, by łączyć ze sobą te sam potencjały, czyli mówiąc prościej - złączki wago służą do łączenia przewodów w tym samym kolorze. Złączki są bezbarwne, więc bardzo łatwo jest stwierdzić, czy umieszczone w niej druty dochodzą do końca kostki. Na koniec należy ułożyć złączki w puszce i zamknąć ją. Szybkozłączka elektryczna nie powinna w żaden sposób przeszkadzać w dobrym domknięciu puszki. Dobrą praktyką jest układanie kabli tak, by złączka wago znajdowała się klamerkami ku górze. Takie rozwiązanie ułatwia późniejsze ewentualne prace w puszce. Żeby usterka była dobrze naprawiona, puszkę można też zatynkować, by była w pełni ukryta w ścianie. Kiedy tynk wyschnie, można ją też zamalować lub zakryć tapetą.

Jak połączyć kable w puszce?

Może się wydawać, że temat łącznie przewodów w puszce jest banalny, ale w rzeczywistości trzeba wiedzieć, jak wykonać połączenia by były one bezpieczne. Pierwszy krok to ściągnięcie izolacji z kabli. Tę czynność robimy oczywiście na wyłączonym prądzie z sieci. Wyłącznik nadprądowy musi być w pozycji wyłączonego. W przeciwnym wypadku ryzykujemy porażeniem. Kable są zazwyczaj trzyżyłowe. Musimy, więc ściągnąć izolację łączącą trzy żyły w jeden przewód na odcinku kilku centymetrów, a później także z każdej żyły na odcinku ok. 11 mm. Kable bez izolacji umieszczamy we właściwych otworach puszki. Zawsze muszą one przebiegać pionowo lub poziomo. Nigdy nie układa się ich na skos. Przewody możemy połączyć przy pomocy złączki Wago. Musi ona mieć tyle otworów ile żył znajduje się w każdym z łączonych kabli. Najczęściej będzie ich trzy, ale można też bez problemu kupić inne produkty z serii wspomnianych już złączek. Zakładamy złączkę na kabel fazowy, ochronny i neutralny. W ten sposób każda z żył przewodu znajduje się w osobnej kostce. Montaż złączek wago odbywa się bez użycia różnych narzędzi. Wystarczy tylko kliknąć, by drut został przytrzymany na swoim miejscu. Dzięki temu, że złączka jest przezroczysta to bardzo łatwo jest ocenić, czy drut doszedł do jej końca tak, jak powinno to być wykonane. Następnie do tych samych złączek dołączamy trzy kolejne druty z drugiego kabla. Łączymy ze sobą kabel zasilania z kablem zasilania, ochronny z ochronnym i neutralny z neutralnym. Dokładnie tak samo robimy z trzecim kablem. W ten sposób złącza wago umożliwiają szybkie i skuteczne wykonanie łączenia przewodów, które może przydać się w każdej instalacji elektrycznej. Przedstawiony powyżej opis daje możliwość połączenia ze sobą trzech różnych kabli - np. do lampki, gniazdka i zasilania głównego, ale można zastosować go do każdego innego połączenia. Na zakończenie pracy kostki wago należy ułożyć we wnętrzu puszki tak, by łatwo było ją zamknąć. Na koniec wystarczy tylko zamknąć puszkę i ukryć ją w ścianie.