Neony

Jak odczytać licznik prądu

Jak odczytać licznik prądu

Licznik prądu znajduje się w każdym domu, w którym korzysta się z energii elektrycznej. Musimy bowiem mieć możliwość monitorowania jej zużycia, aby wiedzieć, ile należałoby za nią zapłacić i jak dużo energii zostało zużyte w danym kwartale lub miesiącu. Wszystko bowiem jest zależne od tego, czy zdecydowaliśmy się na płatności za prąd prognozowane, czy też rzeczywiste, a także, jaki mamy licznik do dyspozycji u siebie. Jest to przede wszystkim zależne od tego, czy mamy u siebie panele fotowoltaiczne i sami produkujemy prąd, czy też nie. Zużycie energii może być różne w zależności od miesięcy oraz ilości osób przebywających w danym mieszkaniu lub domu. Wysokość naszego rachunku za energię elektryczną zależy od stanu licznika i tego, czy jest to 1 strefa, 2 strefa itd. 

Jak odczytywać liczniki i robić to bez większego problemu?

Od tego jak odczytać licznik prądu decyduje rodzaj licznika. Te bowiem dwukierunkowe, które montuje się, kiedy w danym gospodarstwie domowym używa się paneli fotowoltaicznych, pokazują nie tylko ile energii zostało utworzonej, a ile zużytej. Jesteśmy bowiem nie tylko odbiorcami energii w tym przypadku, ale także dawcami.

Kiedy korzystamy tradycyjnie z energii dostarczanej przez elektrownie, to możemy korzystać z liczników, które są nowsze i pokazują nie tylko ilość zużycia kilowatów, ale także taryfę, z jakiej korzystamy aktualnie. Liczbę należy zaokrąglić, chociaż w przypadku nowszych liczników energii elektrycznej, wartości są wysyłane do elektrowni zdalnie, co wiele ułatwia, bo nie musimy pamiętać o tym, aby je samodzielnie wysyłać. Podając stan licznika za zużycie energii nie podajemy zer z przodu ani cyfr po przecinku. Zawsze podaje się wynik, zaokrąglając do pełnych kWh. Inteligentne liczniki nie mają tego problemu, ponieważ zapis danych jest automatycznie wysyłany do dostawcy. W odczytywaniu liczników pomagają kody OBIS. Kod OBIS podaje stan licznika w lewym górnym rogu.

Jaki rodzaj podawania mamy do wyboru?

Możemy zdecydować się na podawanie wartości rzeczywistych, a także prognozowanych. Jedne i drugie mają swoje plusy i dlatego tak wiele osób się na nie decyduje. Rzeczywiste jednak wymagają podawania wartości miesięcznych i musimy tego pilnować, jednak płacimy tylko za to, co rzeczywiście zostało zużyte. W przypadku prognozowanych nie musimy podawać wartości licznika co miesiąc, bo rachunek jest naliczany nam co kwartał na podstawie rachunków z zeszłych miesięcy. Jednak musimy pamiętać, że może nam w tym przypadku powstać nadpłata lub niedopłata. Jest to często bardzo kłopotliwe szczególnie, kiedy niedopłata jest duża. Może zdarzyć się w przypadku miesięcy, kiedy dużo podróżujemy i nie ma nas w domu, bo kiedy już będziemy to rzeczywiście na podstawie prognoz będziemy musieli zapłacić bardzo dużo, za rzeczywiste zużycie.

Odczyt licznika zależy więc nie tylko od tego, jaki licznik posiadamy u siebie, ale także przede wszystkim od tego, na jakie podawanie zużycia się zdecydujemy. Kiedy mamy do dyspozycji bowiem licznik nowoczesny, to często wcale nie musimy podawać wartości, bo wszystko odbywa się zdalnie. Na niektórych licznikach możemy przeczytać bardzo czytelną instrukcję obsługi, która pozwoli nam dokładnie nauczyć się, jak odczytywać wartości, na danym modelu licznika. To wiele ułatwia i warto sprawdzić, czy w przypadku naszego, również mamy taką opcję. Jeśli mimo to nie wiem jak to robić, warto zapytać pracownika elektrowni, który chętnie udzieli nam wszelkich potrzebnych wskazówek, abyśmy w przyszłości nie mieli żadnych problemów z odczytem, szczególnie wtedy, kiedy mamy podawać wartości osobiście do elektrowni. Musimy wtedy wiedzieć, jak to robić. Licznik energii elektrycznej służy do mierzenia zużycia energii przed odbiorcę, co jest podstawą do rozliczenia zużycia prądu. Jeśli licznik nie posiada zdalnego odczytu, odbiorca musi sam sprawdzić stan licznika i przekazać go do zakładu energetycznego. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku licznika indukcyjnego, oraz niektórych liczników elektronicznych. Nowoczesne liczniki inteligentne samodzielnie wysyłają całkowite zużycie do dostawcy energii.