W przypadku pomieszczeń ogrzewanych gazem można mówić o dużej wygodzie, ale też o pewnym ryzyku ulatniania się gazu, co stawowi realne zagrożenie dla zdrowia i nawet życia domowników. Nieszczelna instalacja to prosta droga do ulatniania się niezwykle groźnego i co gorsze, niewidocznego gazu, którym można się zatruć. Nie mówiąc już o możliwości wybuchu. Jeśli zależy nam na uchronieniu się przed tym i zmniejszeniu ryzyka zatrucia/wybuchu, powinno się zainstalować w domu dodatkowe urządzenie w postaci czujnika ruchu. Jest to niewielki wydatek, inwestycja która może uchronić nas przed najgorszym.
Czy zakup czujnika gazu ma rzeczywiście sens?
Pomimo tego, że instalacje gazowe przechodzą regularnie przeglądy i muszą spełniać ścisłe wymogi, nigdy nie można mieć pewności co do ich całkowitej szczelności. Dym jest widoczny, ale gaz niestety nie. Można go nawet nie wyczuć, przez co nieświadomie doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu czy nawet do śmierci domowników. Wystarczy nawet iska do tego, aby doszło do wybuchu na skutek obecnego w pomieszczeniu gazu. Tym bardziej, jeśli okna są pozamykane i gaz się kumuluje, bez drogi ucieczki. Sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa domowników jest zakup czujnika gazu. Urządzenie to wyposażone jest w specjalne sensory wykrywające wyciek gazu i ostrzegające przed jego nadmiernym stężeniu w powietrzu. Jeśli przekroczy ono dozwoloną normę, czujnik wyda donośny dźwięk, którego nie da się nie usłyszeć. Wybudzi nas nawet z głębokiego snu. Alarm pozwoli podjąć stosowne kroki, dzięki którym możliwe będzie ochronienie siebie i sowich bliskich przed dotkliwymi konsekwencjami wycieku gazu.
Przy wyborze czujnika gazu należy mieć na uwadze parametry dotyczące:
• rodzaju zasilania (na baterie, elektryczny, elektryczno-bateryjny);
• głośności alarmu;
• funkcji testu;
• funkcji wyłączania alarmu.
Czujnik gazu gdzie montować?
Czujnik gazu warto zainstalować w pomieszczeniach, gdzie znajduje się piec centralnego ogrzewania, komin, kuchenka czy piecyk – w kuchni, łazience i kotłowni. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wycieku gazu, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie tego urządzenia, jeśli czujnik rzeczywiście ma działać poprawnie i wykryć nawet najmniejszą obecność ulatniającego się gazu. Znaczenie ma też to, aby kupić dobrej jakości urządzenie, od renomowanego producenta. Na ma sensu szukać na siłę szukać pozornych oszczędności. Czujnik musi być skuteczny, aby spełniał należycie swoją funkcję. Te wątpliwej jakości mogą wyłączyć się za późno, wcale albo bez uzasadnionego powodu.
Zaleca się montować czujnik ruchu w miejscu znajdującym się na wysokości naszych oczu, czyli na średnią wysokość dorosłej osoby. Istotne jest to, aby do urządzenia nie miały dostępu dzieci. Kolejną kwestią będzie to, aby nic nie zakłócało pracy czujnika. Nie należy umieszczać go przykładowo przy oknie lub na nim, na drzwiach czy w okolicach kratek wentylacyjnych. Żadne miejsce, gdzie następuje wymiana powietrza, nie będzie dobre ze względu na to, że pomiary mogą być nieprawdziwe. Urządzenia nie można w żaden sposób zasłaniać meblami, zasłonami, firanami, plakatami itd., powinien być całkowicie odkryty. W przeciwnym razie może być mało efektywny. Pamiętać trzeba też o tym, aby czujnik znajdował się w pozycji pionowej, nie inaczej. Miejsce, w którym ma zostać zamontowany czujnik gazu, nie powinno być nasłonecznione.
Jakie miejsce będzie idealne do zamontowania czujnika gazu?
Najlepszymi miejscami dla czujnika gazu są te w pobliżu urządzeń będących źródłem spalania. Istotne jest to, aby zachować optymalną odległość od nich. Czujnik powinien być oddalony od tego typu źródeł nie więcej niż na metr, maksymalnie dwa metry długości. Zaleca się montować tego typu urządzenia przy sypialniach. W dzień można wyczuć specyficzny zapach utleniającego się gazu, ale w nocy, gdy śpimy, jesteśmy go nieświadomi i można obudzić się za późno.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Jeśli zależy nam na tym, aby czujnik gazu działał możliwe najbardziej optymalnie, należy mieć na uwadze odpowiednie ustawienie wlotu urządzenia. Powinien on znajdować się pod sufitem, w odległości do 30 cm. Można go zamontować na ścianie. Wloty czujników wykrywających tlenek węgla powinno się umieścić na wysokości co najmniej 150 cm, do 200 cm od podłoża. Czujniki gazu powinny być usytuowane do 6 m od potencjalnego źródła jego emisji. W przypadku gazu płynnego, czyli propanu-butanu, czujnik musi znaleźć się bliżej źródła wycieku, czyli nie dalej niż 3 m.