Neony

Rozłącznik izolacyjny - jak dobrać?

Rozłącznik izolacyjny - jak dobrać?

Rozłącznik izolacyjny jest podstawowym elementem wchodzącym w skład wyposażenia dużej części rozdzielni elektrycznych. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnieniem nam możliwości odłączenia napięcia i sprawowania nad nim kontroli podczas dokonywania naprawy lub konserwacji. Rozłącznik izolacyjna jak dobrać właściwy?

Charakterystyka rozłącznika izolacyjnego

Jest to jeden z najczęściej stosowanych łączników elektrycznych w układach służących do sterowania przepływem prądu. Proszę pamiętać również o tym, że jest on montowany najczęściej w skrzynce rozdzielczej. Jego funkcją jest wtedy pełnienie roli głównego wyłącznika prądu. Z tego właśnie powodu należy napisać, że jego właściwy odbiór jest niesamowicie ważny i istotny.

Jak działają rozłączniki izolacyjne?

Element tego układu ma za zadanie pełnić dwie bardzo ważne funkcje. Pierwszą z nich jest przewodzenie prądu wtedy, gdy nastąpi sytuacja przeciążenia, a także w warunkach znamionowych. Jego zadaniem w takiej sytuacji jest dostarczenie energii elektrycznej do jednego z podstawowych elementów części obwodu instalacji.

Najprostsza zasada, jaka służy do opisania jego działa, opiera się na topiku. Znajduje się on w obudowie rozłącznika i ma za zadanie rozpuścić się w momencie wykrycia zwarcia lub przepięcia. W efekcie, gdy element ulegnie stopieniu, następuje odłączenie energii elektrycznej. Inną funkcją rozłączników jest izolowanie układów. Dzięki temu nasza praca przy instalacji elektrycznej jest bezpieczna. W efekcie ma szansę pojawić się przerwa izolacyjna, która chroni nas przed porażeniem prądem. Proszę jednak pamiętać, że druga funkcja jest w stanie wystąpić jedynie w ramach urządzenia wysokiego oraz stałego napięcia. Jeśli więc poszukujemy odpowiedzi na to, dlaczego stosujemy rozłącznik izolacyjny, najłatwiej kierować się tym, co zazwyczaj napisał producent na jego opakowaniu. Bez tego, jak on funkcjonuje, nie jest możliwe bezpieczeństwo i praca obwodu elektrycznego. Przekłada się to na niemożliwość korzystania z jakichkolwiek urządzeń, nawet tych podstawowych.

Budowa rozłącznika modułowego

Budowa rozłącznika modułowego może bardzo przypominać nam wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Jeśli więc w sklepie nie jesteśmy pewni, co powinniśmy zakupić, najlepiej kierować się tym, co napisał producent. Na przednim panelu rozłącznika oprócz klawisza załączającego widnieje rysunek przedstawiający sposób, w jaki działa dany rozłącznik. Będą na nim widoczne jeszcze informacje dotyczące symbolu osprzętu oraz te związane z prądem znamionowym. Oznaczenie ma nam powiedzieć, jaki jest maksymalny prąd, który nie uszkodzi rozłącznika.

Rozbieżność pomiędzy rozłącznikiem modułowym a wyłącznikami nadmiarowo prądowymi polega na tym, że wyłącznik posiada oznaczenie prądu znamionowego wyrażonego formą B16. Rozłącznik posiada natomiast określone wartości natężenia prądu. Oznacza to, że nie wiemy, jaka jest jego charakterystyka działania. Wszystko z tego powodu, że właściwy sposób jego regulowania to sposób manualny, czyli za pomocą naszych dłoni. Po co w takim razie został umiejscowiony przełącznik w rozdzielnicy? Po to, aby było możliwe odcięcie w rozdzielnicy napięcia.

Zasada montażu rozłącznika izolacyjnego jest następująca. To ten element jest pierwszy w kolejności i to do niego podłączony zostaje przewód fazowy, który prowadzi od licznika energii. Jeśli wyłączymy rozłącznik, uzyskamy taki efekt, że jedynie w jednym miejscu w rozdzielnicy, da się wykryć napięcie.

Rozłącznik izolacyjny - jakie jest jego zastosowanie?

Najważniejsze to, że rozłącznik bezpiecznikowy znajdzie swoje zastosowanie w instalacji elektrycznej znajdującej się w praktycznie każdym domu. Pod pojęciem domu kryją się wszelkie budynki, które posiadają instalacje elektryczne.

Jak dobrać rozłącznik izolacyjny we właściwy sposób do naszej instalacji elektrycznej?

Rozłącznik izolacyjny jest to główny element praktycznie każdego systemu. Jak należy dobrać go, mając na uwadze nasze instalacje elektryczne, wyłączniki i nie pomijając głównego wyłącznika? Rozłącznik izolacyjny 1 oraz 2 biegunowy powinniśmy stosować do instalacji jednofazowych. Do trójfazowych instalacji konieczne będzie stosowanie rozłączników, których liczba biegunów wynosi 3 lub 4. Ostateczny dobór rozłączników powinien zostać podyktowany jego parametrami technicznymi oraz rodzajem. Rodzaje parametrów najczęściej wyróżniane przez elektryków to:

Prąd znamionowy:
Najważniejsze jest tutaj to jaki poziom ma prąd, który powoduje, że dane urządzenie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wystarczający dla niektórych urządzeń jest prąd znamionowy na poziomie 24A lub 32A. Jest w przypadku innych, niestety będzie wymagana większa jego wartość. Sklepy oferują nam szeroki wybór pod tym względem.

Norma
Lampka sygnalizująca
Czasami rozłączniki izolacyjne wyposażone zostają w lampeczkę, która jest w stanie pokazać nam, czy doszło do awarii.

Liczbę biegunów
Oznaczają one liczbę części, które razem z przyciskiem odpowiadają za to, aby wyłączyć dany przewód. Wyróżniamy rozłączniki 1, 2, a nawet 4 biegunowe.

Stopień ochrony
Rozłącznik bezpiecznikowy musi posiadać swój główny stopień ochrony. Jego wartość powinna wynosić s IP20.

Obsługiwany prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany
Obsługiwany prąd załączalny zwarciowy