Neony

Jak podłączyć oświetlenie schodowe

Jak podłączyć oświetlenie schodowe

Masz dość ciągłego zapalania i wyłączania światła na schodach? Taka sytuacja może być uciążliwa szczególnie wtedy, kiedy na piętrze znajdują się dzieci, które wstają w nocy lub osoby starsze. Po co utrudniać sobie życie, zamiast je ułatwiać? Nawet chęć niewielkiego remontu jest dobrą okazją, aby zmienić włącznik schodowy na bardziej wygodny i co najważniejsze, bardziej energooszczędny. Przy pomocy takiego wyłącznika możesz sterować oświetlenie z dolnego i górnego poziomu domu. Co więcej, takie rozwiązanie możesz również zastosować przy posesji i pomieszczeniach, w których znajdują się dwa wejścia.

Jak się przygotować do zmiany oświetlenia schodowego?

Jeśli jesteś na etapie budowy bądź remontu, to jesteś na wygranej pozycji. Jeśli dopiero co wyremontowałeś dom lub mieszkanie, niestety nowy wyłącznik schodowy będzie wymagał przygotowania instalacji elektrycznej, co wiąże się z kuciem ścian. Aby podłączyć włącznik światła na schodach do istniejącej instalacji, prawdopodobnie musisz dołączyć kilka przewodów oraz zrobić miejsce na nowe łączniki. Włączniki schodowe nadają się nie tylko do oświetlenia schodów. Podobne rozwiązanie możesz zastosować w przedpokoju, długim korytarzu lub ciągach komunikacyjnych.

W jaki sposób podłączyć włącznik schodowy pojedynczy i podwójny?

Schemat podłączenia włącznika w dwóch różnych miejscach może wyglądać nieco inaczej, ale postaramy się przybliżyć ten proces. Standardowe podłączenie wygląda w ten sposób, że jeden włącznik jest zamontowany na dole schodów, a drugi włącznik na górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz już walczyć z oświetleniem i iść po schodach po ciemku. Możesz swobodnie włączyć światło przed schodami, a następnie je wyłączyć po pokonaniu stopni schodowych, niezależnie, czy schodzisz z piętra, czy na nie wychodzisz. Schemat włącznika schodowego jest połączony dwoma przewodami. Pierwszy włącznik musi koniecznie zostać podłączony do fazy poprzez jeden przewód elektryczny, podczas gdy drugi włącznik jest przyłączony tam, gdzie znajduje się źródło światła. Za pomocą przewodu neutralnego lub ochronnego podłącza się lampę. W taki sposób wykonanie oświetlenie schodowe może spełniać swoje zadanie przez długi czas i nie będzie wymagało żadnych dodatkowych robót.

Jak podłączyć oświetlenie z podwójnym włącznikiem schodowym?

W domu możemy zamontować także podwójny włącznik schodowe. Czym on się różni od pojedynczego? Możesz sterować dwoma różnymi źródłami światła w dwóch wybranych miejscach. Takie rozwiązanie oszczędza przestrzeń na ścianie i znacznie ogranicza ilość włączników w budynku. Podwójny włącznik przenosi nasz komfort na jeszcze wyższy poziom, ponieważ możemy zarządzać całym oświetleniem w jednym lub dwóch miejscach. Aby podłączyć tego rodzaju oświetlenie, będziemy potrzebować czterech dodatkowych przewodów między lewą a prawą stroną. Jedna strona jest odpowiedzialna za połączenie z przewodem fazowym, a druga łączy źródło światła z dwoma przewodami. W najmniej skomplikowanym schemacie w znajdziemy dwie żarówki LED w dwóch różnych punktach. Między lampami powinny znajdować się przewody ochronne lub neutralne.

Prawidłowe zakończenie instalacji i bezpieczny montaż

Jakiekolwiek prace remontowe byśmy wykonywali, musimy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze oraz osób przebywających w domu. Kiedy już masz informacje dotyczące schematu, możesz przystąpić do działań. Zacznij od wyłączenia bezpiecznika prądu, a następnie przy pomocy miernika zmierz, czy w przewodach nadal płynie prąd. Włączniki schodowe mogą zostać zamontowane w różnych miejscach, dlatego musimy mieć na uwadze klasę szczelności, jeśli chcemy taki włącznik zamontować np. w łazience, czyli pomieszczeniu, gdzie panuje większy stopień zawilgocenia. Nie ma znaczenia czy włącznik jest pojedynczy lub podwójny, ponieważ montaż jest wręcz identyczny. Trzeba jednak pamiętać o poprawnym połączeniu przewodów i ich kolorystyce. Wszystko, co trzeba zrobić, to wsunąć przewód do nowego włącznika, a następnie umieść go w puszce. Zrób to w sposób delikatny, aby nie uszkodzić przewodów w zaciskach. Spróbuj włączyć instalację elektryczną i sprawdź, czy wszystko działa w taki sposób, jaki powinno. Jeśli wszystko jest w porządku, to możesz dokręcić śruby, które łączą puszkę i osprzęt. Na sam koniec załóż ramkę i gotowe. Ramkę należy mocno docisnąć i włożyć brakujące klawisze. Sprawdź jeszcze raz, czy wszystko działa i gotowe!

Jaką ramkę wybrać?

Dobór ramki jest sprawą bardzo indywidualną, ponieważ wszystko zależy od gustu osoby jej kupującej. Architektura wnętrz również ma znaczenie. Bogata oferta ramek na rynku pozwala na dobór ramek niemal do każdego wystroju pomieszczeń, w taki sposób, aby nawet najbardziej wymagający Klient był zadowolony. Jeśli nie jesteś pewien, jaka ramka będzie najlepiej pasowała do Twojego wystroju, skorzystaj z pomocy personelu sklepu lub zgłoś się do specjalisty w tej dziedzinie, np. architekta lub projektanta wnętrz.