Przenośne multimetry cyfrowe są jednymi z najchętniej wybieranych narzędzi służących do diagnozy pracy instalacji, sprzętów elektrycznych oraz elektronicznych. Ich duży wybór na rynku jest w stanie zagwarantować nam obsługę różnych funkcji pomiarowych, jednak może być to problematyczne. Nie zawsze jesteśmy pewni, jaki konkretnie model będzie odpowiedni do spełnienia naszych potrzeb. Rynek oferuje nam również modele zróżnicowane cenowo, co często może być dla nas mylne podczas dokonywania wyboru. W ostatnim czasie na popularności zyskują również mierniki cęgowe oraz mierniki stołowe. Warto dobrze zorientować się w temacie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego w zasadzie potrzebujemy. Wybór miernika, który będzie miał więcej funkcji, wiąże się również z wyższą ceną. Jednak pamiętajmy również, że zakup miernika z niesprawdzonego źródła i podejrzanej jakości, może być niebezpieczny i wiązać się z ryzykiem porażenia prądem. Jak cyfrowy multimetr wybrać?
- Multimetr cyfrowy jaki wybrać?
- Bezpieczeństwo, Rozdzielczość, Dokładność
- True RMS
- Jak dokonać właściwego pomiaru napięcia za pomocą multimetru?
- Funkcje multimetrów
- Pomiar napięcia przemiennego AC / stałego DC
- Pomiar prądu przemiennego AC / stałego DC
- Sprawdzenie ciągłości obwodu
- Test diody
- Pomiar temperatury
- Pomiar pojemności
- Pomiar częstotliwości
- Jakie zaawansowane funkcje może posiadać multimetr cyfrowy?
- Zapisywanie danych pomiarowych
- Filtr dolnoprzepustowy - LPF
- Jaki multimetr kupić?
Multimetr cyfrowy jaki wybrać?
Aby miernik spełniał jak najwięcej naszych potrzeb, przy wyborze multimetru musimy kierować się następującymi aspektami:
- bezpieczeństwa,
- rozdzielczości,
- liczba cyfr wyświetlacza,
- dokładności,
- funkcji pomiarowych,
- zastosowania.
Bezpieczeństwo
Najbardziej omijanym aspektem przy zakupie multimetru jest bezpieczeństwo. Zazwyczaj zdarza się to w sytuacji, gdy kupujemy multimetry cęgowe, ponieważ to one są najtańsze. Niestety akurat w tym przypadku wraz z niską ceną idzie w parze niska jakość. Urządzenia produkcji chińskiej najczęściej są niezgodne z normami bezpieczeństwa i tak naprawdę nie są one polecane jako rzetelne do pomiaru prądu.
Rozdzielczość
Jak najłatwiej wytłumaczyć rozdzielczość? Jest to najmniejsza zachodząca zmiana w sygnale wejściowym, która wpływa na pojawienie się zmiany w sygnale wyjściowym. Rozdzielczość w multimetrze wyrażają cyfry, jakie multimetr jest w stanie wyświetlić. Jeśli multimetr, jaki posiadamy, posiada 5 i pół cyfry, oznacza to, że ta niepełna cyfra jest w zasadzie najważniejsza. To ułamek odpowiada za reprezentację najwyższego poziomu najważniejszej cyfry, jaką nasze urządzenie jest w stanie wyświetlić. Tego typu miernik jest w stanie wskazać nam wartości dodatnie bądź ujemne. Czasami rozdzielczość jest niezrozumiała dla użytkownika, dlatego producenci zaczęli nazywać ją liczbą maksymalnej wartości, jaką miernik wyświetla na ekranie. Wpływa to w istotny sposób, na to jak dokładny może być pomiar, który został wyświetlony.
Dokładność
Inną bardzo ważną cechą multimetru jest jego dokładność. Jest to dopuszczalna granica błędu wartości, która została wskazana, czyli prawdziwej wartości sygnału zmierzonej przez przyrząd. Najmniej znacząca cyfra oznacza błąd, który związany jest z wewnętrznymi tolerancjami konwerterów analogowo-cyfrowych, zakłóceniem oraz błędem zaokrągleń.
True RMS
Rynek oferuje nam dwa różniące się od siebie typy multimetrów dla wartości AC. Jednymi z nich są te mierniki, które wyświetlają rzeczywistą wartość skuteczną sygnału, czyli tzw. True RMS. Pomiar ten mierzy napięcia lub prąd przemienny, który jest w stanie odzwierciedlić ilość mocy rozpraszanej na obciążeniach rezystancyjnych, które odnieść można do wartości, jaką ma prąd stały. Multimetry, które nie są wyposażone w True RMS mogą sprawdzić się w pomiarach typowych silników indukcyjnych, ogrzewania rezystancyjnego oraz oświetlenia z żarowymi źródłami świateł. Jednak w sytuacji nieliniowego obciążenia obwodu, multimetry pokazywać będą błędną wartość. Z tego właśnie powodu konieczne jest dobranie właściwego multimetru do pomiaru, jaki mamy zamiar dokonać.
Jak dokonać właściwego pomiaru napięcia za pomocą multimetru?
Aby dokonać pomiarów, należy wybrać, czy będziemy badać napięcie stałe, czy przemienne. Często urządzenie pozwala nam również na wybór zakresu pomiarowego dla napięcia stałego, a także przemiennego. Jeśli dokonujemy pomiarów napięcia elektrycznego, musimy zainteresować się zmianą zakresów. Odpowiedni wybór jednego z zakresów pomiaru natężenia prądu lub rezystancja, jest konieczne, aby wielkości nie były zbyt duże i nie zniszczyły nam miernika. Pamiętajmy także, że każdy z zakresów ma swoją własną dokładność pomiarów. Musimy odpowiednio dostosować więc napięcie do zakresu, w przeciwnym przypadku uzyskane wielkości pomiaru nic nam nie powiedzą. Jeśli nie korzystaliśmy wcześniej z mierników i nie wiemy jaki zakres będzie odpowiedni, najlepiej zacząć od największego zakresu. Jeśli popełniliśmy błąd w zakresie i będzie on za mały, miernik zasygnalizuje nam to. Zmianą zakresów możemy naprawdę wiele osiągnąć bez obaw. Aby dokonać pomiarów prądu stałego, musimy także wyposażyć się w sondy, które zazwyczaj są dołączone do miernika elektrycznego.
Funkcje multimetrów
Najprostsze multimetry, jakie znajdziemy w sklepach, są w stanie zmierzyć wartości:
- Napięcia AC/DC,
- Prądu AC/DC,
- Rezystancji,
- Ciągłości,
- Parametrów diody.
Ich droższe odpowiedniki natomiast są w stanie zmierzyć takie wartości jak:
- Pojemność,
- Częstotliwość,
- Temperatura,
- Ciśnienie.
Aby dowiedzieć się jaki multimetr wybrać, należy dobrze określić jaki typ lub typy pomiarów będą przez nas najczęściej wykonywane.
Pomiar napięcia przemiennego AC / stałego DC
Urządzenie może pracować w różnych zakresach napięcia zasilającego. Należy więc dobrze przemyśleć, jak będziemy wykorzystywać miernik i wybrać taki, który posiada zakres pomiaru napięcia wyższy niż najwyższe napięcie, jakiego spodziewamy się w badanym obwodzie.
Pomiar prądu przemiennego AC / stałego DC
Czynność ta jest prawie taka sama jak w badaniu napięcia. Korzystając z multimetrów cyfrowych, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jaka jest wartość prądu płynąca w obwodzie. Może bowiem pojawić się niebezpieczeństwo w momencie używania cęgów o zakresie mniejszym niż prąd w danym obwodzie.
Sprawdzenie ciągłości obwodu
Inaczej zwany jest także jako pomiar rezystancji i jest to bardzo ważna funkcja, która polega na wymuszeniu przepływu prądy przez obiekt, który jest badany. Pomiar rezystancji jest równie często wykorzystywany w badaniu ciągłości obwodu.
Test diody
Przyrządy dostępne w sklepach zawierają funkcję, która daje nam możliwość sprawdzenia, jakie jest napięcie przewodzenia. Odbywa się to poprzez wstrzyknięcie małej wartości prądu poprzez diodę i zmierzenie spadku napięcia pomiędzy końcami.
Pomiar temperatury
Zakres pomiaru temperatury różni się w zależności od urządzenia. Przed zakupem powinniśmy upewnić się, czy przyrząd, który planujemy zakupić, posiada odpowiednie typy zakresów pomiarowych temperatur.
Pomiar pojemności
Miernik może również wykonywać pomiar pojemności. Dlatego przed jego zakupem powinniśmy dokładnie upewnić się, czy odpowiada nam typ jego zakresu pomiarowego pojemności. Musimy brać pod uwagę, że pomiar jednego i tego samego kondensatora może być inny w zależności od tego, czy badanie zostało wykonane multimetrem, czy miernikiem LCR.
Pomiar częstotliwości
Urządzenia elektryczne, wymagają tego, aby sygnał zasilający był utrzymany na odpowiednim poziomie. Aby prawidłowo pracować musz aone mieć stabilne napięcie oraz dostęp do prądu przemiennego. Nie wszystkie tego typu przyrządy są wyposażone w możliwość pomiarów częstotliwości sygnału wejściowego.
Jakie zaawansowane funkcje może posiadać multimetr cyfrowy?
Oprócz tego, że multimetr może posiadać główne funkcje pomiarowe, może on również być wyposażony w funkcje, które dodatkowo ułatwiają szybko dokonać lokalizacji usterki lub w bardzo dokładny sposób zdiagnozować nieprawidłowość, jaka wystąpiła w badanym obiekcie.
Zapisywanie danych pomiarowych
Pozwala nam to na tworzenie dokumentacji w oparciu o dane pomiarowe. Oprogramowanie, które zawiera multimetr cyfrowy jest w stanie pomóc nam łatwo dokonywać interpretacji danych. W efekcie nasza praca nie będzie tylko szybsza, ale również efektywniejsza.
Filtr dolnoprzepustowy - LPF
Jest to funkcja multimetrów cyfrowych, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę. Trend, jaki obecnie występuje, polega na zastąpieniu mechanicznego układu sterowania napędowego jego elektronicznym odpowiednikiem. Jednak w takim przypadku odpowiednia diagnoza może być dla nas szczególnie problematyczna nawet z wykorzystaniem mierników. Trudność może przysporzyć zmierzenie zakresów pomiarowych napięcia, prądu, a także częstotliwości. Zwykły miernik uniwersalny nie jest w stanie dokonać odpowiedniego pomiaru.
Jaki multimetr kupić?
Multimetr musi zostać dobrany dokładnie pod nasze potrzeby i oczekiwania, które powinniśmy dokładnie określić. Marką dobrych jakościowo multimetrów w przystępnej cenie jest Uni-T. Urządzenia te są nie tylko bezpieczne, ale również wykonane z materiałów wysokiej jakości. Co ważne multimetry Uni-T sprawią, że nasze pomiary prądu stałego i zmiennego oraz inne, będą bardzo dokładne. Inną firmą godną polecenia jest Cat IV, która również ma w swojej ofercie mierniki, które za przystępną cenę powinny spełnić wszystkie nasze oczekiwania względem dokładności i funkcjonalności.
Sprawdź pozostałe wpisy: