Neony

Jaki wentylator do łazienki wybrać?

Jaki wentylator do łazienki wybrać?

Prawidłowa wentylacja łazienki jest bardzo ważna z powodu znajdujących się w niej wielu zanieczyszczeń powietrza oraz z powodu pary wodnej, która może się w niej znajdować. W pomieszczeniu tym zazwyczaj występuje duża zawartość wilgoci w powietrzu i to ona jest główną przyczyną parowania luster oraz szyb. Wentylatory łazienkowe mają za zadanie doprowadzić do wymiany powietrza. Na dodatek duża jej ilość może powodować brzydki zapach w łazience oraz spotęgować pojawianie się grzyba i pleśni na ścianach. Z tego powodu rekomenduje się montaż wentylatorów łazienkowych. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu urządzenia?

Wydajność wentylatora

To od niej zależy, w jakim tempie wentylator pozbędzie się z łazienki pary wodnej oraz brzydkiego zapachu z powietrza Zazwyczaj zaleca się, aby wydajność wentylatora była co najmniej trzykrotnie większa niż objętość łazienki. Odpowiednio dobrane wentylatory zapewniają skuteczne wymiany powietrza w pomieszczeniu i sprawiają, że nieprzyjemny zapach nie występuje.

Jak wyliczyć objętość łazienki? Należy pomnożyć powierzchnię podłogi łazienki przez jej wysokość.

Posiadając taką informację, możemy sprawdzić, czy wentylator, którym jesteśmy zainteresowani, spełnia wymagania odnośnie naszego pomieszczenia. Szukając informacji o tym, czy dany model odpowiada naszym potrzebom, możemy spotkać się z pojęciem kubatura. Słowo to może odpowiadać właśnie za określenie objętości pomieszczenia, do jakiej przeznaczony jest dany wentylator.

Średnica kanału wentylacyjnego

Bardzo ważną kwestią, jaką powinniśmy mieć na uwadze przy zakupie, jest wybór modelu wentylatora, który będzie odpowiedni wymiarem do średnicy kanału wentylacyjnego w naszej łazience. W przeważającej części przypadków będzie to wylot o średnicy 100 mm, jednak warto upewnić się w tej sprawie. Może zdarzyć się bowiem, że akurat w naszej łazience wylot ma 120 mm, 125 mm lub 150 mm.

Jak należy czytać oznaczenia zawarte na wentylatorze? Jeżeli na modelu, którym jesteśmy zainteresowani, widnieje oznaczenie:

  • "100" lub "10" - oznacza to, że ma on wejście do kanału 100 mm,
  • "120", "200" lub "12" - oznacza to, że ma on wejście do kanału 120 mm, ale będzie on również odpowiedni do zastosowania przy kanałach 125 mm,
  • "125" - oznacza to, że ma on wejście do kanału 125 mm,
  • "150" lub "300" - oznacza to, że ma on wejście do kanału 150 mm

Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu lub na etapie gruntownego remontu łazienki przy wyborze szerokości kanału warto wziąć pod uwagę wielkość naszej łazienki i to jakiej wydajności oczekujemy od wentylatora. Wszystko z tego powodu, że bardziej wydajne wentylatory potrzebują kanałów o większej średnicy.

Sposób montażu oraz umiejscowienie wentylatora

Zamontować wentylator, to nie jest skomplikowane, ale warto zaangażować fachowca, która dokona także odpowiednich pomiarów. Montaż wentylatora łazienkowego może się okazać kłopotliwy w przypadku, kiedy wymiary są niestandardowe. Nie przystępuje do montażu wentylatora, jeśli nigdy nie miałeś z tym styczności. 

Jeżeli pragniemy zamontować wentylator na ścianie, nie powinniśmy spotkać się z żadnymi większymi ograniczeniami. Zdecydowana większość modeli jest do tego przystosowana. Dopiero montaż wentylatora łazienkowego na suficie może spowodować komplikacje. Przy taki rozwiązaniu należy bowiem zakupić model, w którym możliwa jest wentylacja grawitacyjna i który posiada łożysko kulkowe.

Warto również pamiętać o tym, że jeżeli planujemy umiejscowienie wentylatora w miejscu, w którym może on zostać polany wodą (takim miejscem jest najczęściej kabina prysznicowa) warto, aby był on wentylatorem 12V. Jest to napięcie, które jest bezpieczne.

Funkcje wentylatora w zależności od potrzeb

Wentylatory łazienkowe różnią się funkcjami, jakie posiadają. Większość wentylatorów, jakie znaleźć możemy na półkach sklepowych to:

  • Wentylator łazienkowy w wersji standard — nie posiada on żadnych dodatkowych funkcji. Najczęściej zasilany jest poprzez oddzielny włącznik na ścianie. W wielu domach podłącza się go do włącznika na światło, przez co jest włączany i wyłączany razem z oświetleniem.
  • Wentylator łazienkowy na bezpieczne napięcie (wentylator 12V) - od wentylatora w wersji standard różni się jedynie tym, że jest zalecany do montażu nad kabiną prysznicową lub w innym miejscu, w którym istnieje ryzyko polania go wodą.
  • Wentylator łazienkowy z timerem — jest to wentylator, który, aby oczyścić powietrze w łazience, pracuje jeszcze kilka minut po wyjściu z niej. Warto jednak pamiętać, że wentylator z timerem wymaga podłączenia trójprzewodowego.
  • Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci (higrostatem) - jest to wentylator, który samoczynnie załącza się, po osiągnięciu pewnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Posiada on również timer, czyli opóźnienie czasowe i wyłącza się po określonym czasie. Warto pamiętać o tym, że jego montaż wymaga podłączenia trzyżyłowego. Jednak jego włączenie jest również możliwe za pomocą włącznika oświetlenia umieszczonego na ścianie. Bardzo często podpina je się go pod włącznik świata, jednak można również zastosować włącznik całkowicie osobny i niezależny. Wyjątkiem jest wentylator z czujnikiem wilgoci EDM. Posiada on funkcję uruchomienia się pod wpływem zbyt wysokiej wilgotności, jednak można włączyć go samodzielnie jedynie włącznikiem sznurkowym. Nie istnieje możliwość podpięcia tego wentylatora łazienkowego pod włącznik na ścianie lub inny, osobny włącznik. Wentylatory EDM montuje się podłączając dwużyłowo. Wentylator łazienkowy i czujnik wilgoci to bardzo praktyczne połączenie.
  • Wentylator łazienkowy z czujnikiem ruchu — jest to wentylator, który posiada opcję samodzielnego włączenia, jeśli zamontowany pod nim czujnik ruchu wyczuje jakikolwiek ruch w pomieszczeniu. Urządzenia wyposażone w tego typu funkcję posiadają również opóźnienie czasowe, które steruje pracą wentylatora i powoduje jego wyłączenie po określonym czasie. W sytuacji, gdy wentylator przestanie wyczuwać ruch, pracuje jeszcze przez określony czas, po którym sam się wyłącza. Do montażu wentylatora tego typu wymagane jest podłączenie dwużyłowe.
  • Wentylator łazienkowy z czujnikiem światła — tego typu urządzenie włącza się w momencie, gdy wyczuje, że światło w łazience zostało włączone. Wentylatory z czujnikiem światła są możliwe do stosowania jedynie w pomieszczeniach, które nie mają okna, oznacza to, że zazwyczaj jest w nich ciemno. Urządzenie pracuje cały czas, gdy w łazience jest jasno i wyłącza się jakiś czas po tym, gdy w łazience robi się ciemno. Jego montaż wymaga podłączenia dwużyłowego.Wentylator z czujnikiem światła jest popularnym wyborem.

Głośność wentylatora

To, co jest bardzo ważne przy codziennym użytkowaniu to głośność pracy urządzenia. Dlatego przy zakupie warto dobrać wentylator w taki sposób, aby w zupełności nam odpowiadał i nie był dla nas za głośny. Wentylatory różnią się miedzy sobą poziomami głośności. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, jakie parametry zostały podane przez producenta i przy jakiej odległości zostały mierzone. Zdecydowanie najciszej pracują inteligentne wentylatory oraz wentylatory, które przeznaczone są do pracy ciągłej. Są ledwo słyszalne i mają jedynie po 21 dB. Ważnym aspektem pracy wentylatora jest również mocowanie jego silnika. Silniki, które posiadają mocowania antywibracyjne, stanowczo zapobiegają wibracjom oraz emisji hałasów, co jest szczególnie ważne, jeśli wentylatory łazienkowe mocowane są we wszelkiego rodzaju zabudowań KG. Pomimo że do pracy głośnego wentylatora można się przyzwyczaić, to po co utrudniać sobie życie? Z pewnością lepszym rozwiązaniem będę modele, które pracują zdecydowanie ciszej. Głośniejsze wentylatory posiadają około 26,5 dB w parametrach.

Wygląd wentylatora i design są ważnymi aspektami

Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego wentylatora do naszej łazienki zwrócić uwagę na jego wizualne dopasowanie do stylu i wyglądu naszego pomieszczenia. Na rynku znaleźć możemy oferty producentów, którzy proponują zarówno wentylatory o standardowym wyglądzie, jak i bardziej nowoczesne rozwiązania.

Największą popularnością cieszą się wentylatory o kolorze inox, chromowanym oraz czarnym. Wybierając wentylator łazienkowy z czujnikiem ruchu, włącznikiem sznurkowym lub jakikolwiek inny, możemy zwrócić uwagę na jego wygląd. Niby to tylko wentylatory łazienkowy, ale przecież mogą cieszyć oko lub przynajmniej go nie drażnić, prawda? :) Rynek wentylatorów łazienkowych jest na tyle duży, że każdy znajdzie swoją designerską perełkę. 

Cena urządzenia

Dokonać zakupu wentylatorów możemy już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak dokładnie zastanowić się czego od tego typu urządzenia oczekujemy i wybrać wentylator, który rzeczywiście spełni nasze wszystkie oczekiwania, a nie będzie służył jedynie do oczyszczania powietrza. Im więcej funkcji i im nowocześniejszy wygląd, tym możemy spodziewać się wyższej ceny, która może sięgnąć nawet kilkuset złotych. Wybór wentylatorów łazienkowych na rynku jest ogromny, dlatego wybierając wentylator właściwy dla nas warto zasięgnąć informacji na temat urządzeń oferowanych przez różne sklepy. Bardzo często jest przecież tak, że podobne artykuły w wielu sklepach mają różną cenę.