Neony

Jak podłączyć wideodomofon do bramy?

Jak podłączyć wideodomofon do bramy?

Spis treści:
1. Czym właściwie są wideodomofony
2. O rodzajach podłączeń wideodomofonów słów kilka
3. Części składowe systemu wideodofomonowego
4. Jak podłączyć wideodomofon do bramy?

Wideodomofon to późniejszy nieco i rzecz jasna, bardziej zaawansowany, kuzyn zwykłego, znanego nam już od wczesnych lat 90-tych domofonu, który na dobre już zagościł w blokach spółdzielczych z wielkiej płyty, jak i uzbroił furtki naszych domów jednorodzinnych. Domofony jako takie nie zostały mimo wszystko zarzucone – nadal spotkać je możemy w kompleksach wielorodzinnych, kamienicach wspólnotowych. Domofony dostrzec możemy także przy punktach dostępu do firm, zakładów produkcyjnych, których wejście jest skomunikowane z przeszkloną dyżurką ochrony, więc wideodomofon nie jest tam aż tak potrzebny. Wideodomofonu nie powinno jednak zabraknąć tam, gdzie odległość od domu do bramy jest tak duża, że przemieszczanie się poprzez pomieszczenia domowe nawet do drzwi, o furtce nie wspominając, może nastręczyć sporo trudności.

Czym tak właściwie są wideodomofony?

Nowoczesność i oczywista funkcjonalność systemu wideodomofonowego rzuca się w oczy już przy pobieżnym przejściu przez odpowiednią alejkę w marketach budowlanych. Systemy monitoringu tego typu dość często są wyraźnie wyeksponowane wraz z głównymi elementami na płytach ekspozycyjnych producentów, a trzeba nadmienić, że konkurencja w tej niszy jest dość duża na polskim rynku. Możemy mieć wtedy nieco błędne wrażenie, że system składa się tylko z modułu zewnętrznego (tzw. bramofon) i wewnętrznego (wideomonitor lub nowocześniejszy typ monitora dotykowego). Tymczasem schemat systemu jest nieco bardziej rozbudowany. Duże znaczenie dla użytkowników ma ów dostęp do obrazu tego, co w swym obszarze dostrzega kamera, zainstalowana na zewnątrz, podczas gdy domofon dostarczy nam jedynie możność na werbalną kontrolę gości. Przy wideodomofonie zakres bezpieczeństwa wzrasta więc niepomiernie. Przy okazji dodajmy, iż najnowsze modele systemu pozwolą na montaż kamer telewizyjnych CCTV, co da nam możność obserwacji całego podjazdu, ogrodu lub dużego obszaru na ulicy. Wyróżniamy kilka typów wideodomofonów, przy czym podział może nastąpić ze względu na: sposób nawiązania rozmowy, wielkość monitora, system podłączenia. W tym pierwszym przypadku rozmowę prowadzić możemy przez system głośnomówiący lub słuchawkowy. Z kolei sposób podłączenia warunkuje to, jakie dodatkowe funkcje będzie spełniał nasz mały system wideodomofonowy.

O rodzajach podłączeń wideodomofonów słów kilka

Zazwyczaj bowiem typowy wideodomofon podłączyć możemy na przewodzie 4-żyłowym. Wtedy będziemy mogli, prosto z domu, sterować m. in.: otwarciem furtki lub bramą wjazdową, a także oświetleniem przed ową bramą. Gdy z kolei nie możemy już z różnych przyczyn (przeszkodą jest mała architektura ogrodowa lub nierozbieralna nawierzchnia) podłączyć nowej instalacji wideodomofonowej, możemy wykorzystać istniejące już wcześniej okablowanie dzwonka do drzwi, biegnące od furtki. Przy tej okazji dodajmy, że w systemie wideodomofonowym może zaistnieć potrzeba instalacji więcej niż tylko jednego panelu bramowego. Dodatkowe panele przydają się to w wypadkach, gdy działka jest rozległa i mamy dwa wjazdy lub gdy nieruchomość spełnia dwie funkcje – domu jednorodzinnego i jednocześnie podmiotu gospodarczego. Sterowanie może się oczywiście odbywać z jednego panelu kontrolnego, a wtedy całość (panele bramowe, kamery i panel sterowania) najlepiej jest połączyć dzięki domowej, lokalnej sieci Ethernet.

Części składowe systemu wideodomofonowego

W wielkim skrócie opiszmy tu elementy systemu, bowiem nawet laik powinien wiedzieć, jak mniej więcej działa przykładowy wideodomofon – dzięki temu łatwiej mu będzie podjąć decyzję, czego właściwie oczekuje od systemu i jakie komponenty spełnią owe potrzeby. Tak więc, najbardziej widoczny – zwłaszcza dla przybysza z zewnątrz – jest moduł bramowy, tzw. wideobramofon, na który składają się; głośnik i mikron do prowadzenia rozmów, kamera telewizyjna. Na obudowie nie może zabraknąć co najmniej jednego przycisku, dającego możliwość wywołania kontaktu z budynku. Aczkolwiek, coraz częściej spotykane są kasetony, które zawierają inne niż elementy systemu kontroli dostępu i otwierania bramy. Mogą to być: klawiatury alfanumeryczne lub czytniki zbliżeniowe, reagujące na zaprogramowany brelok albo kartę dostępową. Kolejnym elementem jest monitor. Wewnątrz istnieje możliwość montażu jednego lub kilku paneli monitorowych, służących do obserwacji i komunikacji ze światem zewnętrznym – im większa kubatura budynku, tym wygodniej jest zwiększyć liczbę monitorów sterujących. Tak, by co najmniej jeden taki monitor był na każdym piętrze. Zadaniem monitora jest nie tylko identyfikacja osób kontakt nawiązujących, lecz także zwalnianie rygla elektromagnetycznego (elektrozaczepu), czyli otwieranie furtki lub bramy. Poza tym, w komplecie musimy mieć centralny zasilacz oraz – wspomniany już powyżej – elektrozaczep, za pomocą którego ma miejsce otwieranie drzwi furtki lub zwalnianie blokady bramy.

Jak podłączyć wideodomofon do bramy?

Najmniej widoczną, aczkolwiek równie ważną, częścią składową systemu jest okablowanie. I od niego zaczniemy nasz niedługi tutorial – jak połączyć wideodomofon i bramę lub furtkę. Najlepiej by było, gdyby przewody ułożyć przed ułożeniem tynków lub malowaniem elewacji. Jeśli chcemy instalować wideodomofon w budynku już istniejącym, do którego od furtki był doprowadzony choćby dzwonek, wykorzystajmy pozostałe po nim dwie żyły kabla. Przewodów układanych pierwotnie, nie powinniśmy żałować, bowiem dopiero potem, po kilku latach może się okazać, że wymieniamy panel sterujący wideodomofonu i dokładamy dodatkowe funkcje, bo np. chcemy oświetlić chodnik przed bramą. Układamy co najmniej po dwa kable UTP, kategorii 5e (4x2x0,5), po dwa do bramy, dwa do monitora. Pamiętajmy, że przewód ziemny musi być odpowiedniej klasy – dla laików – ten w czarnej i mało giętkiej izolacji! Pod monitorem wykonujemy puszkę elektryczną, a jako punkt zbiorczy instalacji wstawiamy w budynku mini rozdzielnie elektryczną, do której doprowadzamy zasilanie 230V. W tym samym punkcie zbiorczym, instalujemy też zasilacze do elektrozaczepu i do monitora.

Instalacja kasetonu bramofonu to kolejny krok. Załączona instrukcja montażu z pewnością podpowie nam, czy stosować się do typów montażu natynkowego lub podtynkowego. Jest to generalnie zależne od tego czy „słupek”, na którym będzie kamera z systemem komunikacyjnym, jest betonowy czy metalowy. Bramofon instalujemy na wysokości od 150 do 170 cm od podłoża, tak by oko kamery obejmowało większą część postaci wraz z głową.

Monitor instalujemy w miejscu o największej dostępności dla domowników, w miejscu ciągów komunikacyjnych lub w pomieszczeniu, w którym koncentruje się praca lub życie codzienne domowników. Monitory większości producentów są wyposażone w stosunkowo standardowe obudowy. Tak więc przeważająca większość ma z tyłu panel (z miejscami na śruby), pasujący do rozstawu puszki elektrycznej, o której montażu wspominaliśmy już wcześniej.