Neony

Jak podłączyć gniazdko

Jak podłączyć gniazdko

Podłączenie gniazdka elektrycznego to na pozór proste zadanie. Niestety całość zjawisk fizycznych zachodzących w układzie może doprowadzić do wielu zagrożeń, którym zaradzić może wyłącznie wiedza i doświadczenie wykwalifikowanego montera. Jak zatem wykonać profesjonalny montaż gniazdka elektrycznego, by uniknąć późniejszych problemów?

Do montażu gniazdka będziemy potrzebowali kilku prostych narzędzi. Pomijając czynności związane z przygotowywaniem ściany (np. przy instalacjach wtynkowych), będzie nam potrzebny śrubokręt, próbnik napięcia (pozwoli wykryć przewód fazowy), gniazdko elektryczne wraz z obudową i przewody, którymi możemy podłączyć gniazdka poprzez złączki WAGO.

Jak zamontować gniazdko?

Montaż gniazdka rozpoczynamy od realizacji podstawowych prac z zakresu bezpieczeństwa montera i finalnego użytkownika.

Kontrola przewodów z uwzględnieniem ich zastosowania (N, L i PE).

Odłączenie zasilania w sposób widoczny, najlepiej poprzez odłączenie bezpiecznika zabezpieczającego obwód.

Ponowne sprawdzenie występowania napięcia w obwodzie zasilającym gniazdko.

Przy podłączaniu gniazdek elektrycznych, równie istotna jest kolorystyka przewodów, choć pod żadnym pozorem nie należy się wyłącznie nią sugerować. Przewód czarny, brązowy, bądź ewentualnie szary, będzie przewodem fazowym. Z kolei przewód niebieski to najprawdopodobniej przewód neutralny. Z kolei kabel o izolacji zielono - żółtej to przewód ochronny, choć nie zawsze on się pojawia (zwłaszcza w starszych instalacjach).

Jak podłączyć kontakt?

Montaż gniazdek elektrycznych jest ściśle uzależniony od rodzaju sieci instalacyjnej. Jeśli w puszcze znajdują się trzy przewody, mamy do czynienia z tak zwanym nowym systemem połączenia, czyli układem TN-S. W tym wariancie, podłączenie gniazda wykonuje się poprzez:

- podłączenie przewodu ochronnego do tak zwanego bolca (jego rolą jest odprowadzenie napięcia np. z obudowy urządzenia),

- podłączenia przewodu fazowego bezpośrednio do złącza występującego po lewej stronie gniazda,

- podłączenia przewodu neutralnego bezpośrednio do złącza występującego po prawej stronie gniazda.

Jeśli w puszcze występują jedynie dwa przewody (fazowy i neutralny), konieczne będzie mostkowanie od złączna PEN (bolec), do złącza N, czyli neutralnego. Dopiero od tego złącza prowadzi się przewód neutralny, idący do instalacji elektrycznej. Gdy wykonamy podłączenie gniazdka elektrycznego dwa przewody powinny być podłączone właśnie w tej kolejności! Jeśli powyższe zostały już wykonane, należy sprawdzić ciągłość poszczególnych przewodów. Szczególnej kontroli powinien być poddany przewód ochronny! Dopiero potem wsuwamy gniazdko i montujemy je w puszcze, albo za pomocą wkrętów, albo też za pomocą śrubokręta (wariant ze specjalnymi pazurkami). Gdy już wszystko zostanie podłączone, można włączyć (wkręcić) bezpiecznik i sprawdzić jak działa gniazdko.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Zanim rozpoczniemy montaż gniazdka elektrycznego, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Montaż gniazdka powinien być wykonywany w oparciu np. o złączki WAGO, które dają możliwość łatwego sprawdzenia ciągłości przewodów, pomiędzy złączką a gniazdkiem. Nie zapominajmy też o stosowaniu narzędzi z izolowanymi uchwytami (do 1 kV). Warto też sprawdzić stan bezpieczników, które - tak jak pisaliśmy wcześniej - powinny być widocznie wyłączone. Montaż gniazdka jest uzależniony od tego, z jaką instalacją mamy do czynienia. W przypadku instalacji natynkowych, puszki będą przymocowane bezpośrednio do powierzchni ściany. Doprowadzane do nich kable będą montowane wewnątrz korytek natynkowych. Podłączenie gniazdka elektrycznego podwójnego wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku gniazdka pojedynczego. Różnica polega na sposobie podłączenia każdego zacisku, zależnie od modelu wybranego gniazdka.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo?

Gniazdko elektryczne można również złączyć szeregowo. W tej konfiguracji przewód fazowy wyprowadzamy przez wszystkie przeznaczone do tego zaciski (oznaczenie L), podobnie zresztą jak przewód neutralny i - ewentualnie - ochronny, łączony do bolca. Łącząc gniazdka w ten sposób, musimy pamiętać o konieczności podłączenia przewodów poprzez kostki WAGO. W kostkach z trzema złączami, jedno z nich wykorzystamy jako dojście linii, drugie jako odpływ do linii a trzecie jako bezpośrednie przyłącze do gniazdka. Taki wariant połączenia ma niestety pewną wadę. Jest nim spore obciążenie początkowych odcinków linii, poprzez które płynie prąd będący sumą wszystkich prądów obciążeniowych układu. Dlatego zaleca się, by w ten sposób łączyć jedynie kilka gniazdek (maksymalnie 4), które na dodatek nie są nadmiernie obciążone.

Jak podłączyć przewody do bezpieczników?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, gniazdka elektryczne wchodzące w skład jednego obwodu (np. w wybranym pokoju), należy podłączyć do tablicy rozdzielczej, która pozwoli na łatwe włączenie, wyłączenie i zabezpieczenie każdego z obwodów z osobna. Gniazdka elektryczne w danym pokoju (obwodzie) powinny być zabezpieczone za pomocą bezpiecznika B16, (w przeciwieństwie do oświetlenia - najczęściej C10). Do każdego zacisku bezpiecznika łączymy przewody liniowe. Należy pamiętać, by bezpiecznik był zamontowany szeregowo względem gniazdka, czyli potencjalnego odbiornika. Typowe wyłączniki nad prądowe są tak skonstruowane, że istnieje możliwość ich łatwego ustabilizowania na szynie.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne z puszki?

Jeśli chcemy podłączyć się w gniazdku elektrycznym do puszki, należy - oprócz wszystkich powyższych czynności - pamiętać również o kilku ważnych zaleceniach bezpieczeństwa:

- łącząc się przez WAGO, nie możemy zginać przewodów w odległości min. 1 cm od złącza,

- pamiętajmy, że należy odpowiednio odizolować przewody, by stworzyć pojedynczą i dobrze skręconą żyłę,

- po wykonaniu wszystkich prac pamiętajmy, by sprawdzić ciągłość wszystkich przewodów, za pomocą odpowiedniego miernika; w ten sposób sprawdzimy np. prawidłowe podłączenia bolca w gniazdku

Podsumowując, jeśli chcemy zrobić w gniazdku profesjonalne połączenie wszystkich przewodów, zwróćmy szczególną uwagę na ich łączenia. Prawidłowe połączenie przewodów zwiększa rezystancję o zaledwie 0.5. Źle wykonane połączenie trzeba zrobić jeszcze raz, ponieważ może ono doprowadzić do charakterystycznego iskrzenia a nawet pożaru!