Neony

Jaka waga łazienkowa jest najlepsza?

Jaka waga łazienkowa jest najlepsza?

Zazwyczaj początek roku jest momentem, kiedy zdecydowana większość z nas bardziej skupia się na swoim ciele i swojej sylwetce. Noworoczne postanowienia sprzyjają próbom zrzucenia zbędnych kilogramów, po to, by wiosną zachwycać lepszą figurą. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń jest w tym przypadku waga łazienkowa. Nie bez powodu chcąc zacząć walkę o lepszy wygląd zadajemy sobie pytania "Jaka waga łazienkowa jest najlepsza?" i "Jaką wagę łazienkową kupić?"

Waga mechaniczna czy elektroniczna?

Tradycyjne wagi mechaniczne łazienkowe z roku na rok coraz bardziej odchodzą w zapomnienie. Nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ w porównaniu z nowoczesnymi wagami łazienkowymi wypadają bardzo niekorzystnie. Jeśli więc zastanawiamy się jaką wagę łazienkową wybrać postawmy na wielofunkcyjną wagę elektroniczną. Może i będzie trzeba w niej wymieniać baterie co jakiś czas, ale gwarantuje ona bardzo dokładny pomiar oraz wygodę użytkowania.

Zakres pomiaru

Zakresem pomiaru danej wagi określamy jej minimalne oraz maksymalne obciążenie. Zdecydowana większość wag łazienkowych podaje wagę w funtach (Ib), uncjach (oz) oraz kilogramach (kg). Najczęściej maksymalny zakres pomiaru wynosi od 120 do 270 kg, natomiast minimalny zaczyna się od 2 kg. Wybierając wagę, warto kierować się naszymi realnymi potrzebami. Jeżeli jesteśmy drobnej budowy i nasza waga nie dochodzi nawet do 90 kg, nie ma sensu wybierać takiej wagi łazienkowej, której maksymalny pomiar wynosi 200 kg.

Dokładność pomiaru

Precyzja pomiaru naszej wagi jest rzeczą niezwykle istotną, jeśli chcemy bardzo dokładnie kontrolować swoją wagę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żadne urządzenie nie jest w stanie pokazać nam dokładności do 1 grama, a już szczególnie najmniej dokładna będzie mechaniczna waga łazienkowa. Jednak różnice pomiędzy rzeczywistą wagą a tą pokazywaną na wyświetlaczu wraz z unowocześnianiem urządzeń stają się naprawdę niewielkie. Zazwyczaj im wyższa półka cenowa danej wagi łazienkowej tym wzrasta jej dokładność. Modele z najniższej półki będą wskazywać wagę z dokładnością do 500 g, natomiast jedne z najlepszych wag łazienkowych nawet do 50 g.

Waga łazienkowa mechaniczna zazwyczaj waży z dokładnością od 1 kg do 500 g natomiast elektroniczna waga łazienkowa od 500 g do 50 g. Szczególnie dla sportowców i osób przebywających na diecie ważna jest dokładna waga łazienkowa.

Zasilanie wagi łazienkowej

Jeśli naszym wyborem jest waga elektroniczna, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jej zasilanie. Mogłoby się zdawać, że wszystkie elektroniczne wagi łazienkowe zasilanie są w identyczny sposób. Owszem, są one zasilanie bateryjnie jednak różnica dotyczyć może ich ilości oraz rodzaju baterii. Ilość baterii jest ważna w momencie ich wymiany, ponieważ im ich więcej, tym wyższą kwotę trzeba będzie zapłacić za zakup nowych. Ważne również jest to, jakie baterie kupujemy. Baterie litowe są dużo trwalsze niż zwykłe cynkowo-węglowe lub alkaliczne. Zakup baterii litowych sprawi, że na długi czas będziemy mogli zapomnieć o konieczności ich wymiany. Przy wyborze wagi łazienkowej zwróćmy również uwagę na to, czy baterie dołączone zostały do opakowania. Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają funkcję sygnalizacji rozładowanej baterii, która pozwala odpowiednio szybko zareagować.

Materiał wykonania

Najbardziej popularne są wagi wykonane z plastiku. Wszystko za sprawą tego, że są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości oraz można je kupić bardzo tanio. Jednak dla niektórych nawet wygląd urządzenia, jakim jest waga łazienkowa, jest niesamowicie ważny w kontekście wystroju wnętrza. Jednak oprócz wyglądu warto zwrócić uwagę również na inne ważne czynniki.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy waga łazienkowa, którą wybraliśmy, jest wykonana z odpowiedniego materiału. Urządzenia wykonane z plastiku są może i tanie, jednak ich wytrzymałość nie jest zbyt wysoka i istnieje ryzyko jej pęknięcia podczas dużego obciążenia. Coraz popularniejsze stają się wagi elektroniczne z hartowanego szkła, które jest dość ciężkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Warto zdecydować się na zakup modelu z obramowaniem, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że nawet podczas uderzenia nie wyszczerbi się ona na brzegach. Wyjątkowo trwałe wagi wykonane są w całości ze stali.

Coraz częściej na rynku spotkać możemy wagi z hartowanego, przezroczystego szkła, które pasują praktycznie wszędzie i idealnie wtapiają się we wszystkie pomieszczenia. Jeśli natomiast zależy nam na czymś, co wyróżni się spośród innych urządzeń tego typu, warto wybrać wagę wykonaną z drewna. Ważne jednak, aby sprawdzić, czy jest ona odporna na wilgoć, która występuje w łazience.

Antypoślizgowa powierzchnia

W momencie zakupu upewnijmy się, czy waga łazienkowa, którą wybraliśmy, jest wyposażona w antypoślizgowe nóżki. Ważna jest również matowa powierzchnia platformy w przypadku wag ze szkła hartowanego oraz specjalne plastikowe łatki w miejscu stóp w przypadku wag plastikowych. W przeciwnym razie korzystanie z wagi na przykład po wyjściu z kąpieli może okazać się niebezpieczne i grozić poślizgnięciem.

Wygląd i kształt

Nowoczesne wagi łazienkowe przypominać mogą bardziej elementy dekoracyjne niż praktyczne urządzenia. Stojąc przed wyborem, na półkach zauważyć możemy prawdziwą mnogość kształtów i kolorów. Jednak dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Waga łazienkowa oprócz różnego koloru może mieć również różny kształt platformy. Może być kwadratowa, prostokątna lub okrągła. To od nas i od wyglądu naszego pomieszczenia zależy jaka waga łazienkowa będzie dla nas najlepsza. Warto również pod uwagę wziąć wielkość naszych stóp, tak aby wygodnie było nam na niej stanąć i nie wiązało się to z dyskomfortem.

Automatyczne włączanie i wyłączanie

Ta prosta funkcja możne zdecydowanie podnieść komfort użytkowania urządzenia. Każdorazowe włączanie i wyłączanie wagi może być uciążliwe, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy nasza waga łazienkowa posiada opcję automatyczną. Dzięki temu możemy obsługiwać ją najczęściej jednym ruchem stopy, a co za tym idzie, codzienne sprawdzanie efektów łatwo wejdzie nam w nawyk.

Wyświetlacz

Zdecydowana większość wag łazienkowych posiada wyświetlacze LED (diodowe) lub LCD (ciekło-krystaliczne).

LED pobiera zdecydowanie mniej energii, jednak wagi wyposażone w taki wyświetlacz są droższe. Warto również zwrócić uwagę na to, aby waga posiadała podświetlany ekran, ponieważ ważenie się wieczorem nie będzie wymagało zapalenia światła. Stojąc przed wyborem wyświetlacza, należy zwrócić również uwagę na wielkość cyfr. Pamiętajmy, że patrzymy na nią z pewnej odległości, więc ważne, aby były one czytelne. Co ciekawe niektóre wagi łazienkowe wyposażone są w przenośny wyświetlacz. Może on stać na półce na wysokości oczu, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam odczytywać wynik.

Dodatkowe funkcje

Jeszcze nie tak dawno temu waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej lub innym niż zwykła waga była możliwa do znalezienia jedynie w gabinetach lekarskich oraz w najbardziej prestiżowych siłowniach. Aktualnie tego typu inteligentna waga jest do kupienia w większości sklepów z elektroniką i to już za kilkadziesiąt złotych. Takie urządzenie, jakim jest inteligentna waga łazienkowa, działa poprzez wysyłanie delikatnego impulsu elektrycznego w celu analizy składu ciała. Dzięki niemu może ona zmierzyć opór poszczególnych tkanek i jest ona w stanie zbadać skład naszego ciała na przykład to ile mamy tłuszczu w organizmie. Jakie funkcje pomiarów dobra waga posiada?

BMI (Body Mass Index)

Ten wskaźnik masy ciała pozwala dowiedzieć się, czy nasza obecna waga mieści się w normie. BMI obliczamy, dzieląc naszą wagę przez podany w metrach i podniesiony do kwadratu wzrost. Bez tego pomiaru masy ciała nie będziemy mogli odpowiednio określić, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne.

Pomiar tkanki tłuszczowej

Jest to szczególnie ważny wskaźnik dla osób, które posiadają nadmierną masę ciała. Odpowiednia zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest bardzo ważna w walce z wieloma chorobami. Poziom tkanki tłuszczowej pomaga wrócić do pełni sprawności, a własna waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu jest dobrym rozwiązaniem do codziennej kontroli, jaką mamy masę ciała.

Zawartość wody

Dzięki znajomości zawartości wody w organizmie możemy dowiedzieć się, czy jesteśmy odwodnieni, czy mamy skłonność do gromadzenia wody w organizmie.

Poziom tkanki mięśniowej

Jest to parametr, który pozwala nam dowiedzieć się, jak dużo masy mięśniowej posiadamy. Bez tego pomiaru wagi ciężko będzie zbadać progres sportowcom, którzy kontrolują swoją masę mięśniową.