Neony

Jak działa dalmierz laserowy

Jak działa dalmierz laserowy

Popularny i znany przez wszystkich metr nie zawsze znajduje zastosowanie w pomiarach, szczególnie przy mierzeniu dużych elementów lub odległości. Standardowy metr pozwala na pomiar maksymalnie do dwóch metrów, co nie będzie się sprawdzało w przypadku dużych budowli. Co więcej, taki pomiar obarczony jest dużym ryzykiem błędu pomiarowego. Jeszcze większe błędy pojawiają się w momencie, w którym należy zsumować ze sobą kilka długości. Wszelkiego rodzaju prace remontowe, budowlane i produkcyjne wymagają precyzji, dlatego idąc za potrzebą, dziś możemy korzystać z pomocy dalmierzy laserowych.

Dzięki wspaniale opracowanej technice te urządzenia są w stanie podać w bardzo krótkim czasie pomiar, który jest obarczony znacznie mniejszą granicą błędu, co przekłada się na efektywniejszą pracę. Mierzenie odległości to nie jedyny atut, który można przypisać dalmierzom. Mierzą one także powierzchnię, objętość i kąt nachylenia, co przy wielu wykonywanych pracach jest bardzo przydatnym ułatwieniem. Na szczęście urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Z powodzeniem mogą z nich korzystać nawet kompletne laiki, a pomiaru dokonamy przy pomocy wyłącznie jednego przycisku. Już po kilku chwilach otrzymamy pożądany wynik. Pomimo wielofunkcyjności najczęściej użytkowaną funkcją jest pomiar odległości. Co więcej, działanie dalmierza laserowego umożliwia dodawanie, odejmowanie, mnożenie długości, co oznacza, że nie musimy ich zapisywać osobno na kartce, aby później móc samodzielnie lub przy pomocy kalkulatora otrzymać konkretny wymiar.

Jakie są typy dalmierzy i jak one działają?

Niewątpliwie każdy dalmierz służy do pomiaru odległości, jednak różnią się one między sobą ze względu na zastosowaną technologię pomiaru. Na rynku znajdziemy dalmierze ultradźwiękowe, laserowe i optyczne.

Zasada działania dalmierza ultradźwiękowego polega na wysyłaniu ultradźwięków, które dzięki ustawionej częstotliwości są w stanie określić długość lub odległość do wyznaczonego punktu. W uproszczeniu odbywa się to na zasadzie odbijanej piłeczki. Emitowany dźwięk zmierza w kierunku wyznaczonego celu, a następnie odbija się od niego, aby wrócić z powrotem do dalmierza w postaci echa. Narzędziem pomiarowym w tym przypadku jest czas, na podstawie którego mierzona jest odległość. Ten typ dalmierza najczęściej jest stosowany w radionawigacji, lecz z powodzeniem odnajdziemy wiele dalmierzy ultradźwiękowych, które są dedykowane branży budowlanej. Przy pomocy tego urządzenia dokonamy dość dokładnych pomiarów. Jedyną wadą, jakiej możemy się doszukać, jest wiatr, zmienna temperatura lub napotkane przeszkody na drodze pomiarowej, które mogą zakłócić prawidłowość wyniku.

Dalmierz laserowy działa na podobnej zasadzie, lecz nie wysyła ultradźwięków, tylko promień lasera. Odległość jest również mierzona na podstawie czasu, w jakim promień lasera dotrze do mierzonego obiektu, odbije się od niego i wróci do punktu, w którym rozpoczął się pomiar. W tym przypadku możemy liczyć na niezwykłą dokładność pomiaru, czego nie można niestety powiedzieć o dalmierzach ultradźwiękowych i optycznych. Zakłócenia pomiaru można odnotować podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak deszcz lub mgła i wszelkiego rodzaju lustra oraz metalowe powierzchnie. Laser może wówczas nie działać prawidłowo.

Dalmierz optyczny jest używany głównie w fotografii i wojsku. Jego pomiar odbywa się za pomocą zmierzenia odległości kąta paralaksy osi optycznych dwóch prawie równoległych do siebie punktów (obiektywów).

Podział dalmierzy ze względu na zastosowanie

Jeśli wziąć pod uwagę zastosowanie dalmierzy, to możemy je podzielić na 3 główne grupy:

  • do pomiaru wewnątrz pomieszczeń - niewielkie dalmierze stosowane do wykonywania pomiarów wewnątrz budynków oraz na zewnątrz na niewielkich odległościach;
  • dalmierze uniwersalne - przy pomocy tych urządzeń z celownikiem laserowym wykonujemy pomiary zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku;
  • do wykorzystania w terenie - dzięki tym specjalistycznym urządzeniom możemy mierzyć odległość na otwartej przestrzeni w terenie. Z powodzeniem odmierzymy również bardzo duże metraże oraz dokonamy pomiaru wewnątrz budynków.

Na jaki dalmierz się zdecydować?

Przede wszystkim wszystko zależy od celu, do jakiego jest nam potrzebne to urządzenie. W zależności od branży ich funkcje mogą się trochę różnić. Dalmierz jest w stanie podać odległość w setkach metrów lub pracować w jednostce metra kwadratowego, dlatego wybór powinien paść na taki model, który najbardziej się nadaje do danej branży. W żadnym przypadku wyniki pomiarów nie będą lepsze lub gorsze, a z całą pewnością dokładniejsze, niż w przypadku pomiarów metrem. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą się okazać bardzo pomocne.

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę wielu producentów dalmierzy, którzy wyróżniają swoje produkty ze względu na konkretną cenę. Wystarczy zastanowić się, nad czym najbardziej nam zależy, a następnie zrobić swojego rodzaju ranking modeli, które spełniają nasze oczekiwania. Należy pamiętać, że laser i jego plamka powinny być stosunkowo widoczne i wyraźne. Dalmierze powinny być również poręczne, aby móc w wygodny sposób z niego korzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba. W zależności od obiektu oraz powierzchni, na której najczęściej pracujemy, powinniśmy się zdecydować na urządzenie, które najlepiej się sprawdza w takich warunkach. Jeśli nie chcesz tracić czasu na tworzenie własnego rankingu, możesz skorzystać z gotowych opcji dostępnych w Internecie, które pomogą ci wybrać idealne urządzenie do charakteru twojej pracy.

Jakie funkcje mają dalmierze laserowe?

Dalmierze laserowe cieszą się szczególnym uznaniem wśród pracowników budowlanych. Nic w tym dziwnego, ponieważ znacznie ułatwiają i skracają czas ich pracy. Te urządzenia często są niewielkich rozmiarów po to, aby móc je bez problemu schować w ubraniu roboczym. Mogą być zasilane bateriami lub akumulatorem, a ekran LCD prezentuje wyniki dokonanego pomiaru. Większość tego typu urządzeń jest w stanie wykonać nawet kilka tysięcy pomiarów bez wymiany baterii. Różne rodzaje dalmierzy posiadają szereg dodatkowych funkcji, w tym:

  • podstawowe działania algebraiczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie);
  • możliwość pomiaru ciągłego;
  • kalkulowanie powierzchni;
  • pomiar minimalny i maksymalny;
  • pomiar pochylenia;
  • funkcja zegara i zapisu konkretnych wartości;
  • pośrednie pomiary wysokości i długości;
  • możliwość zapisu aż do 30 pomiarów;
  • Różnorodność jednostek pomiarowych (metry, stopy, jardy).

Jaki zasięg ma dalmierz laserowy?

W zależności, w jakim celu chcemy się posługiwać dalmierzem, możemy zdecydować się na różne modele tego urządzenia. Przeciętna możliwość zasięgu dalmierza laserowego to około 40-80 metrów. Wariant, który może się okazać stosunkowo drogi, jest w stanie odmierzyć odległość nawet do 200 metrów z dokładnością niemalże do jednego milimetra. Co więcej, warto także wspomnieć, że średnica plamki również unika zmianie. Im większa odległość lub dłuższy wymiar, tym średnica plamki się powiększa. Jest to istotna informacja szczególnie w przypadku, gdy musimy zmierzyć jakiś wymiar na świeżo otynkowanej ścianie, wówczas mała plamka mogłaby zostać niezauważona. Aby uniknąć takiej sytuacji, można dodatkowo się wspomóc specjalnymi okularami, które zwiększają kontrast. Ma to na celu dokładniejsze przeprowadzenie pomiarów.

Idealny dalmierz w Twojej pracy

Dalmierze laserowe są dziś standardowym przyrządem do wykonywania pomiarów w wielu branżach. Z każdym rokiem modele dalmierzy są udoskonalane, co oznacza, że różnych dodatkowych funkcji stale przybywa. Jeśli ciężko Ci wybrać konkretny model, poproś o pomoc osobę, która ma większe doświadczenie z zakresu pomiaru odległości za pomocą dalmierza. Może Ci ona również przybliżyć sposób, w jaki działa dalmierz, przy pomocy którego wykonuje swoją pracę. Być może ma do niego jakieś zastrzeżenia i poleci zupełnie inny model tego urządzenia. Poproś także o wyszczególnienie podpunktów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. O dokładność pomiaru lasera nie musisz się martwić, ponieważ większość modeli posiada podobną tolerancję błędu. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wielkość i waga urządzenia oraz interesujące nas dodatkowe funkcje.

Sprawdź pozostałe wpisy: