Neony

Jaka lampa do sypialni

Jaka lampa do sypialni

Wybór źródeł światła, które wspaniale odnajdą się w sypialni, jest naprawdę wiele. Do dyspozycji mamy tradycyjne żarówki, a także popularne żarówki led. W zależności od naszych potrzeb i preferencji możemy wybrać takie w stylu skandynawskim, nowoczesnym, klasycznym, industrialnym, glamour itd. Mamy możliwość wybrania światła w ciepłej barwie, neutralnej lub zimnej. Dla jednych najlepiej nadadzą się lampki nocne po obu stronach łóżka, drugim przyda się lampa podłogowa, u jeszcze innych zagości w sypialni lampa wisząca. To, w jaki sposób zostanie oświetlone wnętrze, ma duży wpływ na jego wystrój, dlatego wybór nie może być przypadkowy. Pora zastanowić się nad tym, jaka lampa do sypialni sprawdzi się najlepiej. Oświetlenie w sypialni to niezwykle ważna decyzja, dlatego nie należy jej podejmować pochopnie. Popularnością cieszą się lampy sufitowe, lecz nie muszą one odpowiadać wszystkim. Sypialnia to miejsce odpoczynku po ciężkim dniu, dlatego warto do sypialni wybrać rodzaj światła, który będzie nam odpowiadał najbardziej. Nie ma uniwersalnego rozwiązania.

Jakie oświetlenie do sypialni? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza, to niezwykle istotną kwestią okazuje się być dobór odpowiedniego oświetlenia. Sypialnia to bardzo istotne pomieszczenie, które służy przede wszystkim do nocnego wypoczynku, ale zanim zaśniemy, najczęściej wykonujemy szereg innych czynności. Chodzi tutaj o wieczorną pielęgnację, szykowanie ubioru na następny dzień, oglądanie TV czy czytanie książek. Potrzebne będą wobec tego różne lampy do sypialni – podłogowe, wiszące, sufitowe. Nie zaleca się skupiać wyłącznie na jednym rodzaju oświetlenia, ale wybrać jak najbardziej zróżnicowane. Z całą pewnością nie wystarczy nam kinkiet nad łóżkiem, lampka nocna na stoliku czy pojedyncza lampa sufitowa. Dwa źródła światła to minimum, ale jeśli budżet i metraż na to pozwolą, warto sięgnąć po więcej. Kolejną kwestią będzie to, aby w miarę możliwości każdą lampę do sypialni połączyć bezpośrednio do instalacji, unikając nieestetycznych kabli wałęsających się po całym pomieszczeniu. Każdy z nas chce przecież, aby wybrane oświetlenie pełniło funkcje użytkową i dekoracyjną - ma nie tylko zapewnić światło, ale też zdobić wnętrze.

Kolejną kwestią będzie to, aby eksperymentować ze źródłami światła. W zależności od tego, w jaką stronę je skierujemy, uzyskamy inny efekt. Przykładowo, jeśli zależy nam na stworzeniu bardziej intymnego klimatu, wystarczy skierować światło do dołu. Z kolei to padające od góry przyczyni się do optycznego powiększenia sypialni i lepszego jej doświetlenia. Jako że jest to pokój służący do relaksu, a nie do pracy, należy unikać intensywnego światła. Chodzi o to, aby za pomocą oświetlenia stworzyć sobie optymalne warunki do zaśnięcia, a zbyt mocno świecąca lampa będzie nam w tym przeszkadzać, wręcz czasem powodować problemy z zasypianiem. Świetnie sprawdzi się lampa do sypialni z abażurem wykonanym z materiałów lekko rozpraszających i zmiękczających światło. Wspaniałą opcją okazują się być chociażby klosze z tiulem, papierowe lub z mlecznego szkła. Barwa światła również ma znaczenie – do sypialni najlepiej będzie wybrać żarówki dające światło zbliżone do tego naturalnego, może być lekko ciepłe. Unikać powinno się oświetlenia zbyt mocnego, o bardzo zimnej barwie. Od oświetlenia do sypialni wymaga się tego, aby działało wyciszająco i relaksująco, dlatego optymalne będzie to mające barwę o temperaturze 2500-2700K.

Jaka lampa będzie nam towarzyszyć, to już zależy od nas. Oświetlenie sypialni może być różnorodne - od lampy sufitowej po oświetlenie led. 

Wybieramy źródło światła do pokoju – na jaką lampę do sypialni się zdecydować? Bądź egoistą i wybierz to, co najbardziej Ci pasuje!

W każdej sypialni przyda się lampa wisząca, która będzie stanowiła główne oświetlenie. Warto wobec tego postawić na tą o nieprzeciętnym designie, rzucającą się w czy. Nie może jednak przytłaczać, dlatego najlepiej sprawdzi się lampa delikatna, o lekkiej formie, która subtelnie zmiękczy i rozproszy światło. Godne polecenia są te z abażurami wykonanymi z lekkich materiałów, czyli lniane i bawełniane. Można również pokusić się o takie z mlecznego szkła. Mile widziane będą lampy o finezyjnych kształtach, coś bardziej orientalnego, geometrycznego. Jak najbardziej można zdecydować się na żyrandol, szczególnie przy eleganckich wnętrzach, takich urządzonych przykładowo w stylu glamour. Kilkuramienny żyrandol z kryształkami będzie wtedy strzałem w dziesiątkę. Im większą mamy sypialnie, tym możemy pozwolić sobie na bardziej okazały model. Przy niskim pomieszczaniu o ograniczonym metrażu takie rozwiązanie niestety się nie sprawdzi, przytłoczy je.

Dalej mamy lampki nocne, których nie może zabraknąć w żadnej sypialni. Chodzi tutaj o światła boczne, które doświetlą przestrzeń przy łóżku. Najlepszym wyborem będzie postawienie dwóch takich samych lampek po obu stronach łózka na stolikach nocnych. Uzyskamy w ten sposób harmonię, spójność aranżacyjną. Nie potrzebujemy tutaj zbyt mocno świecącej żarówki, światło powinno mieć neutralną barwę. Alternatywą dla lampki nocnej może być lampa podłogowa, czyli lampa stojąca. Jest to rozwiązanie mobilne, dające dużo więcej możliwości. Świetnie sprawdzi się nie tylko koło łóżka, ale też obok fotela, który służy nam do wieczornego czytania przed snem. Wybór jest tutaj ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Przy wybieraniu lampy zawsze powinno się mieć na uwadze to, aby pasowała ona do stylu, w których zostało urządzone wnętrze, pozostałych elementów wyposażenia. W przypadku lamp podłogowych najlepiej będzie tak ustawić klosz, aby światło kierowane było w dół. Nie może być on przezroczysty, bo zacznie nas oślepiać. Największe możliwości daje lampa podłogowa z regulowanym ramieniem, dzięki czemu możemy dowolnie sterować promieniem światła. Wspaniale sprawdzi się model z wbudowanym ściemniaczem światła, co z kolei umożliwia regulowanie natężenia światła w zależności od bieżących potrzeb. Lampki nocne to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Każdy powinien mieć jedną przy łóżku, aby móc sobie delikatnie doświetlić pole widzenia, nie budząc przy tym drugiej osoby, ani nie narażać się na zbyt jasne światło. 

Jakie jeszcze źródła światła przydadzą się w sypialni? Czy wszyscy muszą korzystać z tego samego oświetlenia?

Na ścianie można zamontować kinkiety i lampy ścienne, co wspaniale sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się każdy wolny centymetr powierzchni. Z takim oświetleniem możemy zaoszczędzić sporo miejsca i wykorzystać do maksimum ścianę. Kinkiety to strzał w dziesiątkę w przypadku osób preferujących wieczorne czytanie w łóżku. W dowolnym momencie można zgasić światło i zasnąć, bez konieczności wstawania. Ciekawą opcją okazuje się być sznur lampek lub nowoczesny neon. Za pomocą takiej iluminacji świetlnej można wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat, nadać mu nowego charakteru. Neon w formie napisu to coraz częściej wybierana opcja, szczególnie przez miłośników ekstrawagancji. Wnęki również można wykorzystać i zamontować w nich lampki, co zbuduje intymną atmosferę. Wystarczy sięgnąć w tym celu po kinkiety lub lampki punktowe.

Źródło światła nie musi rzucać się w oczy, ale być zakamuflowane. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej stosuje się tak zwane ukryte światło, co pozwala na uzyskanie czegoś w rodzaju smug wydostających się z wnęk w ścianach czy spod sufitu. Jest to bardzo dekoracyjne oświetlenie, o wysokich walorach estetycznych. Pożądany efekt pozwalają uzyskać taśmy ledowe, które mogą mieć światło o różnym zabarwieniu. Jedli nadal nie wiemy, na jakie oświetlenie się zdecydować do swojej sypialni, zawsze można poprosić o fachowe doradztwo obsługi sklepu internetowego, wysłanie wiadomości na adres e-mail z propozycjami najlepszych modeli lamp, zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Oświetlenie do sypialni powinno być przemyślaną decyzją. Nie ma znaczenia, czy są to lampki nocne, czy lampa wisząca. Każdy powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie, mając na uwadze, że jest to pomieszczenie całkowitego relaksu.

Warto także pamiętać o specjalnej lampce do czytania. Wielu z nas czyta książki lub prasę właśnie w łóżku. Delikatne światło oraz nieodpowiedni kąt padania światła lampki nocnej może sukcesywnie niszczyć nasz wzrok.