Neony

Jak podłączyć wentylator łazienkowy do oświetlenia

Jak podłączyć wentylator łazienkowy do oświetlenia

Wentylacja, która nie jest sprawna powoduje, że czujemy nieprzyjemny zapach oraz duszność. W takiej sytuacji dobrze wiedzieć jak podłączyć wentylator łazienkowy do oświetlenia. Należy pamiętać, żeby powietrze było skierowane w stronę kratek wentylacyjnych. W ten sposób powinien być zaprojektowany każdy system wentylacji. Sprawia to, że brzydkie zapachy nie roznoszą się po całym mieszkaniu.

Spis treści:

Miejsce instalacji

Z reguły są usuwane na samym początku i nie mają czasu się rozprzestrzenić. Warto zauważyć, że nie w każdym budynku można zamontować wentylator łazienkowy. Może on być zainstalowany tylko w miejscach, w których nie ma kanału wentylacji zbiorczej. Jest to kanał, do którego reszta mieszkań jest podłączona. Należy także zachować odpowiednią odległość wentylatora od wanny lub kabiny prysznicowej, która wynosi 2.4 m. W przypadku mniejszej odległości konieczne będzie dodanie obudowy, której zadaniem będzie ochrona wentylatora przed wodą. Najlepszym miejscem do instalacji wentylatora jest kratka wentylacyjna. Pierwszym krokiem będzie demontaż tej klatki oraz odpowiednie przygotowanie powierzchni. Kabel zasilający należy poprowadzić od puszki instalacyjnej w stronę otworu wentylacji. Wentylator powinien uruchamiać się automatycznie, jeżeli jednak jest inaczej, to warto poprosić o pomoc elektryka i zlecić mu połączenie włącznika z wentylatorem.

Zabezpieczenie przewodu

Warto również zabezpieczyć taśmą izolacyjną końcówkę kabla, żeby uniknąć porażenia prądem. Podczas montażu powinien być odłączony dopływ prądu. Najpierw wentylator należy przyłożyć do ściany w taki sposób, żeby w centrum otworu wentylacyjnego znajdowała się oś wirnika. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie miejsc na ścianie. W tych miejscach będą się znajdować otwory do kołków mocujących. Otwory powinny być wywiercone sprawną wiertarką i podczas tego procesu konieczne będzie odłączenie dopływu prądu. W takiej sytuacji rozsądnie będzie użyć wiertarki akumulatorowej lub podłączyć standardową wiertarkę do gniazdka elektrycznego znajdującego się w innym obwodzie. Kabel zasilający należy przeciągnąć przez otwór stworzony w obudowie wentylatora. Do przymocowania wentylatora najlepiej użyć kołków rozporowych. Do wentylatora powinna być dołączona instrukcja, która będzie pomocna przy mocowaniu końcówek od zasilającego kabla. Trzeba je zamocować w zaciskach wentylatora.

Użycie maskownicy

Ostatnim krokiem jest założenie maskownicy. Można to zrobić przy użyciu zatrzasków lub śrub. Następnie wystarczy włączyć zasilanie i sprawdzić działanie wentylatora. Jeżeli wszystko zostało podłączone poprawnie to wentylator powinien normalnie pracować. Niektóre wentylatory posiadają czujnik wilgotności. W takiej sytuacji koniecznie trzeba napełnić wannę gorącą wodą i zamknąć drzwi od łazienki. Spowoduje to uruchomienie czujnika i rozpoczęcie pracy wentylatora. Często można spotkać wentylatory łazienkowe podłączone pod czujnik ruchu lub przewód światła. Jest to rozwiązanie z reguły spotykane w hotelach i toaletach. Warto rozważyć podpięcie wentylatora do oddzielnego włącznika, ponieważ w ten sposób będzie można zniwelować dźwięk jego pracy. Przed zakupem urządzenia należy zmierzyć powierzchnię. Pomocna będzie również szczegółowa znajomość specyfikacji modeli. Dzięki temu wentylacja pomieszczenia będzie działała faktycznie, a nie fikcyjnie. Jeżeli wybrany zostanie zbyt słaby wentylator to powietrze będzie zbierane tylko z małej części pomieszczenia. Dużą rolę odgrywa także fakt, czy urządzenie zostało wyposażone w miernik wilgoci.

Użycie timera

Obecnie standardowym rozwiązaniem jest montaż timerów w wentylatorach. To oprogramowanie ma kluczowy wpływ na pracę urządzenia. Warto również zamontować wentylator w miejscu gdzie głośny dźwięk nie będzie stanowił problemu. Ubikacja może być złą lokalizacją, ponieważ wiele osób lubi czytać w toalecie książki. Najczęściej używanym przewodem do instalacji wentylatora jest trójżyłowy o grubości od 0,5 mm do 1,5 mm. Żółty przewód powinien być podłączony do uziemienia, tylko w tym przypadku będzie on odpowiadał za mostkowanie. Niebieski oraz brązowy przewód idzie bezpośrednio do prądu. W celu włożenia przewodów do kostki dobrym pomysłem jest obcięcie izolacji na wysokości sześciu milimetrów. Następnym krokiem będzie wciśnięcie pomarańczowych wcisków w odpowiednie gniazda. Timer oznaczony jest z reguły jako czerwone kółko. Służy on do regulacji czasu pracy urządzenia. Należy jednak pamiętać, żeby ustawiać timer wyłącznie przy wyłączonym włączniku światła.

Podpięcie pod włącznik światła

Wentylator podpięty pod włącznik światła będzie pracował cały czas, zarówno wtedy gdy znajduje się ktoś w łazience, jak i wtedy, gdy nie ma nikogo wewnątrz. Dlatego wiele osób decyduje się na inne rozwiązanie, ponieważ taki sposób instalacji generuje duże rachunki za prąd. Łazienka różni się od ubikacji pod wieloma aspektami i dlatego nie ma takiej potrzeby, żeby powietrze oczyszczało się bez przerwy. Wentylator podpięty do włącznika wewnątrz działa na takiej samej zasadzie, ale jego przewagą jest niezależność od włącznika światła. Umożliwia to wietrzenie łazienki przy wyłączonym świetle. Timery są ustawione fabrycznie z reguły na czas trzech minut. Warto jednak zauważyć, że można to dowolnie modyfikować i ustawiać według własnych preferencji. Timer jest odpowiedzialny za uruchomienie silniczka wentylatora, a za jego uruchomienie odpowiada mostkowanie. Cykliczne działanie wentylatora otrzymuje się, jeżeli zostanie on podłączony do włącznika światła.

Uruchamianie wentylatora

W sytuacji, kiedy ktoś znajduje się wewnątrz i jest włączone światło wentylator uruchamia się na określony czas i po jego upływie się wyłącza na taki sam okres. Po opuszczeniu łazienki i wyłączeniu światła również zostanie odcięty dopływ prądu. Spowoduje to, że wentylator wyłączy się po ustalonym wcześniej czasie fabrycznym, czyli trzech minutach. Użycie osobnego włącznika jest bardzo dobrym rozwiązaniem umożliwiającym oczyszczanie powietrza w łazience podczas nieobecności domowników. Ciekawym typem wentylatorów łazienkowych są także samodzielnie wracające. Działają one na zasadzie dzwonka do drzwi i często stosowane są przez rodziny posiadające małe dzieci. Hałas wentylatora może przeszkadzać i dlatego dobrze jest wcześniej dokładnie przemyśleć sposób instalacji urządzenia.