Neony

Jaki wideodomofon wybrać?

Jaki wideodomofon wybrać?

Wideodomofon to urządzenie, które umożliwia zdalne otwieranie drzwi wejściowych do posesji czy domu równocześnie pokazując nam kto stoi u wejścia, tym samym zapewnia wygodę oraz komfort domownikom. Zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa oraz daje możliwość niewpuszczenia na naszą posesję osób, które nie są u nas mile widziane. Wybór wideodomofonu nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wideodomofonu!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideodomofonu?

Wideodomofony zapewniają dużo większe poczucie bezpieczeństwa niż standardowe domofony. Nie tylko pozwalają na podgląd przybywającego do nas gościa, ale także przy użyciu specjalnej aplikacji, pozwalają na zdalne sterowanie z dowolnego miejsca. 

Urządzenia te mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej stabilne, drugie natomiast daje większe możliwości, np. bezproblemowe dodawanie kolejnych modułów monitorowania. 

Duże znaczenie ma także sama kamera zamontowana w urządzeniu. Najlepiej, jeśli nie będzie zbyt mała i będzie miała regulowany obiektyw, co pozwoli nam uchwycić całą sylwetkę dzwoniącego. Kąt widzenia kamery powinien mieć 90-120°. 

Istotne są również rozmiar obrazu oraz jego rozdzielczość. Wiadomo, że to kwestia indywidualna, jednak im wyższe parametry, tym lepsza jakość obrazu. Obraz z kamery o zbyt małej rozdzielczości może być po prostu nieostry. Na rynku dostępne są również urządzenia posiadające system doświetlających diod IR, które pozwalają na zarejestrowanie obrazu przy słabym oświetleniu.

Jeżeli do dyspozycji mamy stosunkowo wąski słupek, warto zdecydować się na domofon natynkowy, który w większości przypadków charakteryzuje się mniejszymi i węższymi gabarytami. Jeżeli szerokość słupka jest większa lub w planie mamy montaż na ścianie, warto wybrać panel podtynkowy, który będzie prezentował się bardziej estetycznie

Klienci często zwracają uwagę także na sposób sterowania urządzeniem. Na rynku oprócz wideodomofonów standardowo wyposażonych w przyciski, coraz więcej producentów proponuje modele  z ekranem dotykowym.

Przydatna jest także wbudowana pamięć. Dzięki temu będziemy mogli rejestrować każdego, kto do nas przyszedł (nawet podczas naszej nieobecności).

Wideodomofon - jak działa

Monitorowanie dostępu osób z zewnątrz do naszej prywatnej przestrzeni zapewnia nam większe poczucie bezpieczeństwa i kontrolę nad tym, co dzieje się na naszej posesji. Chcąc zaspokoić rosnące wymagania konsumentów i sprostać im oczekiwaniom unowocześniono tradycyjne domofony, co spowodowało powstanie nowych rozwiązań, jakim są wideodomofony. 

Zasada działania wideodomofonu jest podobna jak w przypadku klasycznego domofonu. 

Urządzenie to pozwala na zdalną kontrolę zamka do bram lub drzwi wejściowych. Kiedy ktoś naciśnie na dzwonek, możemy bez otwierania drzwi dowiedzieć się, kto do nas przyszedł lub porozmawiać z odwiedzającym przy pomocy dedykowanego modułu. Wideodomofon pozwala także na otworzenie zamka wejściowego i wpuszczenie gościa do środka. 

Domofon a wideodomofon 

Jaka jest różnica między domofonem i wideodomofonem?
Urządzenia te różnią się od siebie sposobem komunikacji z odwiedzającym. W przypadku klasycznego domofonu mamy możliwość tylko kontaktu głosowego. Dzięki wideodomofonowi, oprócz kontaktu głosowego, możemy także zobaczyć naszego gościa na specjalnym wyświetlaczu. Oznacza to, że wideodomofon stanowi bezpieczniejszą i wygodniejszą wersję domofonu. Wideodomofon daje nam także nieco większe możliwości. W przypadku domofonu, aby dowiedzieć się, kto do nas przyszedł, należy najpierw odezwać się do specjalnej słuchawki, z kolei wideodomofon daje nam możliwość zobaczenia odwiedzającego bez żadnego kontaktu z nim. Dzięki temu możemy zapobiec wpuszczeniu do środka niezapowiedzianych i niemile widzianych gości. 

Rodzaje wideodomofonów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wideodomofonów. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. 

Wideodomofony jednorodzinne

Wideodomofony jednorodzinne to nowoczesne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się, jak sama nazwa wskazuje, w przypadku domów jednorodzinnych. Urządzenie pozwala na stałą kontrolę posesji oraz ogranicza ryzyko wpuszczenia na nasz prywatny teren oszustów lub nieproszonych gości.  

Wideodomofony dwurodzinne

Wideodomofony dwurodzinne doskonale sprawdzają się w przypadku domów, w których mieszkają dwie rodziny. W takich sytuacjach montuje się jedno urządzenie, które rozdziela się na dwa sygnały. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć przyjmowania nie swoich gości. 

Wideodomofony wielorodzinne

Wideodomofony wielorodzinne stosuje się w przypadku budynków, w których mieszka kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt rodzin. Najczęściej są to po prostu bloki. 

Wideodomofony stanowią system kontroli dostępu, gdyż pozwalają na weryfikację osób wpuszczanych do budynku. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

Wideodomofon bezprzewodowy (WiFi)

Wideodomofon bezprzewodowy to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Wynika to z komfortu i łatwości użytkowania. Ich największą zaletą jest możliwość sterowania urządzeniami za pomocą smartfona. Tego typu urządzenia mogą być zamontowane w:

  • biurach,

  • bramach wjazdowych do posesji,

  • dużych obiektach przemysłowych,

Jak działa wideodomofon WiFi?

Wideodomofony bezprzewodowe działają na podstawie protokołu IP, czyli działają zgodnie z aktualizacjami urządzeń bezprzewodowych. Moduł sterujący zawiera specjalny mikroprocesor, który umożliwia pracę oprogramowania.

Wideodomofon IP czy zwykły - który wybrać

Przed zakupem wideodomofonu do domu warto rozważyć sposób jego podłączenia. Do wyboru mamy dwie opcje  – przewodowe oraz bezprzewodowe (popularnie określane jako IP). W przypadku wideodomofonów przewodowych należy zwrócić uwagę na to, żeby były odpowiednio dopasowane dla naszej instalacji elektrycznej. Zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu są wideodomofony IP. Cały system działa poprzez podłączenie do sieci komputerowej (WiFi). Dzięki temu wszystkim możemy sterować za pomocą dedykowanej aplikacji z poziomu smartfona. To rozwiązanie pozwala zobaczyć, co dzieje się przed naszym wejściem  bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy.

Rodzaje modułów zewnętrznych wideodomofonu

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zewnętrznych modułów wideodomofonów - natynkowe i podtynkowe. Różnią się one od siebie sposobem montażu. 

Wideodomofony natynkowe, przytwierdzane są bezpośrednio do słupka, w miejscu, w którym ma znajdować się domofon. Rozwiązanie to jest dużo łatwiejsze w montażu, jednak bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia - zarówno spowodowane warunkami atmosferycznymi, jak i działaniem innych osób. 

Wideodomofony podtynkowe schowane są pod tynkiem, a na zewnątrz widoczne jest jedynie urządzenie służące do komunikacji. Jest to najtrwalsza opcja i najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne, kaseta wygląda bardziej estetycznie i profesjonalnie. Z czego składa się wideodomofon?

Całe urządzenie zazwyczaj składa się z dwóch części. Jedną z nich jest ta, która montowana jest na zewnątrz przy drzwiach wejściowych albo bramie. Ten moduł zawiera kamerę, która przekazuje obraz. Panel ten wyposażony jest w przycisk (dzwonek), a czasami również w klawiaturę numeryczną umożliwiającą wprowadzenie kodu w celu łatwiejszego odblokowania zamka. Najnowocześniejsze rozwiązania posiadają także czytnik, który odblokowuje drzwi za pomocą specjalnej karty lub linii papilarnych. 

Druga część to panel, który montujemy wewnątrz domu. Zawiera on wyświetlacz, dzięki któremu możemy podejrzeć odwiedzającego oraz przyciski, które służą do otwierania drzwi/bramy i kontaktu z gościem. W zależności od rodzaju urządzenia panel będzie miał wbudowany głośnik oraz mikrofon.

Ile kosztuje wideodomofon?

Na końcową cenę wideodomofonu składa się wiele czynników. Wszystko zależy od sposobu montażu oraz parametrów i funkcji wybranego urządzenia. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym cena będzie wyższa. Najtańsze wersje można nabyć już za około 260 zł, jednak ich możliwości będą bardzo okrojone. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym systemie, należy przygotować się na wydatek w granicach 1000-1500 złotych.