W jaki osprzęt siłowy warto zainwestować

Posted by PORADNIK 28-02-2019
W jaki osprzęt siłowy warto zainwestować

Osprzęt siłowy, który warto mieć

Siła to wyrażenie wieloznaczne. W pierwszej chwili słysząc "siła", zazwyczaj skojarzenia wiodą do cechy człowieka, jaką jest tężyzna fizyczna. "Siła" ma jednakże również i inne znaczenie, szczególnie dobrze rozumiane na terenach wiejskim, gdzie mówiąc o "sile" ma się na myśli trójfazowe zasilanie elektryczne, wykorzystywane do napędzania maszyn o dużej mocy.

Siła w "sile"

Zwrot siła przyjął się jednakże w zasadzie w całej Polsce, choć nie wszędzie jest w pierwszej chwili tak wprost rozumiany, jako potoczne określenie kwestii trójfazowej elektryczności. Pozostawiając na boku rozważania związane z nazewnictwem, warto zastanowić się nad kwestią tego, jakie rozwiązania warto zastosować w tym zakresie na własnej nieruchomości i w jaki osprzęt siłowy warto zainwestować.

Rozważania zaczynamy od oceny potrzeb

Gniazda siłowe

słupek ogrodowy

Wszystko zależy od tego, jak często przewidujemy wykorzystywanie "siły". Jeśli nie mamy żyłki majsterkowicza, a do tego nie posiadamy urządzeń o zasilaniu trójfazowym to z pewnością wystarczy nam założenie gniazda siłowego w jednym punkcie nieruchomości. Warto tutaj jednakże nie ograniczać się do gniazda pojedynczego, lecz skorzystać z dostępnych na rynku rozdzielnic budowlanych, które w kompaktowej obudowie zawierają kilka gniazd, w tym - w zależności od wybranej opcji - gniazdo siłowe różnych rozmiarów, uzupełnione o typowe gniazda 230v. Jeśli natomiast przewidujemy częstsze wykorzystywanie zasilania trójfazowego, a do tego posiadamy wolnostojący garaż lub budynek gospodarczy, wtedy nieodzowne będzie usytuowanie co najmniej dwóch niezależnych od siebie punktów z zasilaniem siłowym - w domu i w drugim budynku. Warto wtedy wybrać rozdzielnice budowlaną z przewidzianym miejscem na montaż bezpieczników, dzięki czemu w przypadku wystąpienia problemu z zasilaniem danego urządzenia nie będziemy narażeni na wyłączenie dopływu prądu na całej nieruchomości.

Co więcej?

Każdy dodatkowy punkt, w którym chcielibyśmy mieć możliwość podłączenia urządzenia trójfazowego oznacza konieczność montaż kolejnej rozdzielnicy, bądź też pojedynczych gniazd trójfazowych. Wybierając tego typu urządzenia warto sięgać po produkty względnie szczelne, spełniające co najmniej warunki stawiane dla klasy szczelności IP 44, co oznacza, że są zabezpieczone przed wnikaniem drobin o wielkości od 1 mm wzwyż, a także odporne na bryzgi wody. Dla posiadaczy urządzeń przenośnych, w tym takich, które użytkowane są w sąsiedztwie zieleni okołodomowej, godnym polecenia rozwiązaniem są rozdzielnice w formie słupka ogrodowego, z własnym daszkiem. W zależności od wybranego modelu rozdzielnice tego typu mogą być wyposażone w gniazda trójfazowe, bądź gniazda 230V - wybór zależy od potrzeb kupującego. Niemniej najbardziej uniwersalne będą rozdzielnice tego rodzaju, wyposażone w jak najszerszy wachlarz gniazd, dają one bowiem największe możliwości przyłączania urządzeń o różnym typie zasilania. Pamiętać należy, aby przy zakupie wszelkich urządzeń tego typu sprawdzić, czy hurtownia elektryczna, w którym planujemy zarobić zakupy, sprzedaje osprzęt dobrej jakości. E-domus.com.pl - to hurtownia internetowa, w której znajdziemy cały asortyment opisany w niniejszym artykule.

Zobacz inne nasze wpisy:

 

Oświetlenie świąteczne

Gniazdka i wyłączniki prądu