Inteligentny dom

Posted by PORADNIK 05-02-2019
Inteligentny dom

inteligentny dom

Inteligentny dom – nie takie drogie jak Ci się wydaje.

Przeszliśmy bardzo długą drogę od momentu, gdy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia po raz pierwszy na rynku amerykańskim pojawiły się pierwsze elektrycznie sterowane bramy garażowe, do miejsca, w którym znajdujemy się obecnie – gdzie za pomocą aplikacji zarządzać możemy niemalże każdym podzespołem infrastruktury naszego domu.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Określenie „inteligentny dom” w ostatniej dekadzie znalazło się na ustach wielu przedstawicieli pozornie oddalonych od siebie branż, od prowadzących programy telewizyjne pomagające urządzić lub wyremontować dom, przez producentów podzespołów lub systemów taki model domu pozwalających skonstruować, aż do przedstawicieli rynku budowlanego czy nieruchomości.

Przyjrzyjmy się, więc pobieżnie, czym ów inteligentny dom jest. Myliłby się ten, kto pojęcie inteligentnego domu zawęża wyłącznie do urządzeń multimedialnych, sterowanych za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji w telefonie. To nie tylko ogromny, wyposażony w najnowszą matrycę telewizor typu smart, który możemy sprząc, sparować z telefonem czy tabletem lub najnowszy piec gazowo-elektryczny, który możemy regulować, a to za pomocą naściennego panelu dotykowego czy wspomnianej już aplikacji w telefonie. Inteligentny dom to przede wszystkim system doskonale dopasowanych i porozumiewających się elementów, którymi za pomocą oprogramowania jesteśmy w stanie zdalnie zarządzać (z jakiego urządzenia, to już kwestia drugorzędna).

To także instalacja wewnętrzna, której podzespoły doskonale współgrają ze sobą i która w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści użytkownikowi:

• łatwiejszą i co ważne, szybszą, dostępność do urządzeń, • oszczędność energii poprzez optymalizację podzespołów, co jest jednym z głównych zadań oprogramowania sterującego, • zwiększenie komfortu użytkowników w życiu codziennym.

W co warto wyposażyć inteligentny dom?

I takie właśnie produkty, o takich parametrach znaleźć możemy między innymi na stronie extalife.pl, gdzie polska firma „Zamel” prezentuje rozwiązania pozwalające na pełną kontrolę nad oświetleniem domowym, bramami wjazdowymi na posesję, ogrzewaniem lub roletami okiennymi. Są to między innymi wysokiej jakości kontrolery (jak model EFC-01), które spełniają rolę jednostki centralnej, a ta konfiguruje nasz system, spełnia rolę integrującą domowe urządzenia do niego podłączone, łącząc nadajniki i odbiorniki. Jest na tyle elastyczny i pojemny, że pozwala na „dopisywanie” kolejnych urządzeń-odbiorników przez instalatora systemu.

Jeśli natomiast chcielibyśmy zwiększyć obszar, w którym zainstalowane są odbiorniki i nadajniki oraz sam kontroler, musimy pokusić się o wzbogacenie systemu o retransmiter (np. REP-21). Krąg jego działania to około 250 m, więc swobodnie do systemu możemy podpiąć zarówno bramę wjazdową, jak i oddalone oświetlenie ogrodowe.

Poza tym nasz inteligentny dom powinniśmy wyposażyć w pewną liczbę nadajników (np. RNK-22, RNK-24) oraz odbiorników dopuszkowych (np. ROP-21, ROP-22, SRP-22, RDP-21). Odbiorniki będą otrzymywać informację wysłaną przez system i to właściwie one, jako elementy finalne przesyłu danych, odpowiadać będą za właściwe funkcjonowanie rolet, ogrzewania lub oświetlenia.

Do wysyłania poleceń w systemie bezprzewodowym możemy użyć pilotów. Zamel oferuje kilka modeli, zróżnicowanych zależnie od intensyfikacji samego systemu (ile urządzeń chcemy wprowadzić do systemu) oraz od zróżnicowania zadań (jakiego rodzaju będą to urządzenia). Mamy więc przykładowo, najprostszy pilot 2-kanałowy P-457/2 który obsługuje dwa tryby pracy, np. ściemnianie lub rozjaśnianie oświetlenia, podnoszenia lub opuszczanie rolet oraz piloty 4, 8, 36-kanałowe (P-457/4, P-456/8, P-456/36).

Rzecz jasna całością systemu sterować można prezentowanym na extalife.pl softwarem, czytelnym i przejrzystym, a także bezpłatnie aktualizowanym. Osobnym produktem, również z gatunku automatyki budynkowej jest SUPLA, która również pozwala na kontrolę wewnętrznych części systemu. Jej niezaprzeczalną wartość stanowi to, iż opracowana na zasadzie Otwartego Oprogramowania jest bezpłatna oraz łatwo dostępna za pomocą Internetu.

Nie zapomnijmy dodać, iż współpracujące z SUPLA produkty firmy Zamel oferuje nasz sklep elektroniczny, którym bliska jest idea domu inteligentnego, gdzie w zakładce „inteligentny dom” znajdziemy wszystkie powyżej opisane elementy systemu jaki chcielibyśmy stworzyć.