Opóźnienia wynikają z przerw w pracy producentów oraz z prowadzonych inwentaryzacji.
Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za wyrozumiałość.
Zachęcamy do składania zamówień z odpowiednim wyprzedzeniem.
W razie pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów korzysta z etykiety energetycznej przy zakupie urządzeń elektrycznych. Jednak dotychczasowe oznaczenia i klasy od A+++ do D okazały się mało intuicyjne. Dlaczego? Do 2-3 najwyższych klas trafiła większość produktów i kupujący mieli problem w odróżnieniu najbardziej energooszczędnych urządzeń. Aby ułatwić proces zakupowy, wprowadzono zmiany, a wraz z nimi – bardziej przejrzyste etykiety energetyczne. Nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r. dla produktów, takich jak: lodówki, zamrażarki, urządzenia chłodnicze, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory. Z kolei od 1 września 2021 roku obejmują również oświetlenie.
zdecydowanie łatwiej dokonasz wyboru odpowiedniego sprzętu. Są przejrzyste, zawierają kluczowe informacje, a w razie potrzeby odsyłają do szczegółowych danych przez QR kod. Przeskalowane klasy energetyczne to ukłon w stronę konsumenta. Firmy będą dążyły do produkcji możliwie najbardziej energooszczędnych produktów, by wypełnić lukę i zdobyć oznaczenia w klasach A i B. Dla Ciebie to znaczne oszczędności, a dla środowiska – mniejsza emisja gazów cieplarnianych.
Według nowych unijnych przepisów nowe etykiety na urządzeniach elektrycznych nie mają oznaczeń w formie plusów (np. A+++), wróciła zasada siedmiopunktowej skali od A do G dla wszystkich grup produktów, za pomocą specjalnego QR kodu pobierzesz kartę produktu ze szczegółową specyfikacją z EPREL*, na etykiecie znajdziesz informację o skali emitowanego hałasu (od A do D), w przypadku pralek i zmywarek – przeczytasz, ile wody przypada na jeden cykl prania.
Klasa energetyczna A jest oznaczana kolorem ciemnozielonym. Docelowo miała nie być stosowana. Została zarezerwowana dla urządzeń przyszłości, które pozwolą na jeszcze większą oszczędność zasobów. Nie szukaj zatem jej odpowiedników w starej skali, ponieważ klasa energetyczna A znacznie odbiega do dawniej stosowanej A+++.
Klasa energetyczna B Podobnie jak w przypadku A, tak i klasa energetyczna B jest obecnie raczej rzadko spotykana. Wynika to głównie z faktu, że została zarezerwowana dla urządzeń znacznie przekraczających energooszczędność obecnie istniejących modeli. Gdy już zostaną wyprodukowane sprzęty, którym będzie odpowiadała klasa energetyczna B, zyskają one oznaczenie w kolorze zielonym.
Klasa energetyczna C została oznaczona kolorem jasnozielonym. Obecnie to właśnie w jej ramach znajdziesz najbardziej wydajne urządzenia dostępne na rynku. Klasa energetyczna C mieści w sobie bowiem dawne A+++. Tym samym są to urządzenia ze współczynnikiem efektywności energetycznej (EEI) na poziomie mniejszym niż 22.
Klasa energetyczna D również mieści w sobie urządzenia zaklasyfikowane dawniej do A+++. Tym samym modele te mają EEI mniejsze niż 44. Klasa energetyczna D została oznaczona kolorem żółtym. Oferowane w jej ramach urządzenia w dalszym ciągu zapewniają wysoki poziom oszczędności.
Klasa energetyczna E zawiera nieco mniej wydajne urządzenia określane dawniej klasą A++. Możesz zatem bez obaw wybierać modele oznaczone w ten sposób. Zapewniają dużą oszczędność energii, a przy tym zazwyczaj wiążą się z niższą ceną. Klasa energetyczna E została oznaczona kolorem jasnopomarańczowym.
Klasa energetyczna F obejmuje urządzenia, które niegdyś należały do klasy energetycznej A+ oraz B . W przypadku tych modeli EEI jest mniejsze niż 55. Klasa energetyczna F została oznaczona kolorem ciemnopomarańczowym.
Klasa energetyczna G oznaczona jest kolorem czerwonym. Obejmuje urządzenia, które dawniej były oznaczone klasą B oraz C. Praktycznie nie produkuje się już urządzeń o niższych parametrach zużycia zasobów, dlatego możesz śmiało uznać, że dawna klasa D nie istnieje w obecnej klasyfikacji. Z kolei klasa energetyczna G wyróżnia się EEI na poziomie mniejszym od 95.
Przeskalowane klasy efektywności energetycznej pojawią się na opakowaniach oraz na stronie www już od 1 września 2021. Jednakże, przez okres 18-tu miesięcy (tj. do marca 2023r.) w sprzedaży mogą nadal znajdować się produkty z dotychczasowym oznaczeniem klas - dotyczy to źródeł i opraw wprowadzonych przed 1 września 2021. Po upływie tej daty opakowania należy okleić nową tabelą EEI.
*Baza EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych) – to miejsce, w którym producenci są zobowiązani rejestrować swoje produkty z etykietami energetycznymi.