Instalacja elektryczna to potoczne określenie na sieć przewodów w danym budynku. Z technicznego punktu widzenia instalacja elektryczna to zespół urządzeń elektrycznych stanowiących układ przewodów, w których przepływa prąd o niskim napięciu - do 1000 V prądu zmiennego i do 1500 V prądu stałego. Znajduje ona szerokie zastosowanie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Poznaj najważniejsze rodzaje instalacji elektrycznych.
- Jakie zadania ma instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?
- Z czego składa się instalacja elektryczna
- Podział instalacji elektrycznych ze względu na rodzaje zasilanych odbiorników
- Rodzaje instalacji ze względu na miejsce instalacji
- Rodzaje instalacji elektrycznych - podział ze względu na sposób wykonania
- Rodzaje instalacji elektrycznych - podział ze względu na czas użytkowania
- Instalacje elektryczne - dodatkowy podział
Jakie zadania ma instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?
Głównym zadaniem instalacji elektrycznej jest zapewnienie stałego dopływu prądu do punktów jego odbioru, natomiast w przypadku zwarcia czy uszkodzenia odpowiada za wyłączenie uszkodzonego obwodu. Instalacja elektryczna zapewnia także bezpieczeństwo, chroniąc przed porażeniem prądem lub powstaniem pożaru. Instalacja elektryczna zapewni nam także wygodę użytkowania pod warunkiem, że usytuowanie (rozmieszczenie, liczba, wysokość nad podłogą) punktów świetlnych zostało odpowiednio przemyślane. Dodatkowo zapewnia nam możliwość rozbudowy poprzez pozostawienie rezerwowego miejsca w tablicach rozdzielczych oraz rezerwowych puszek.
Z czego składa się instalacja elektryczna
Instalacja elektryczna składająca się z układu o niskim napięciu obejmuje:
przyłącza i złącza kablowe odpowiadające za połączenie z siecią zasilającą,
rozdzielnicę główną (tablicę rozdzielczą) zawierającą główny wyłącznik zasilania zabezpieczenia,
instalację odbiorczą poszczególnych mieszkań, które zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i licznik energii elektrycznej,
linie zasilające poszczególnych grup odbiorców,
odpowiednią liczbę obwodów.
Podział instalacji elektrycznych ze względu na rodzaje zasilanych odbiorników
oświetleniowe - zasilają urządzenia oświetleniowe oraz podłączone do gniazd jednofazowych, wykorzystywane są także w przypadku zasilania urządzeń o niewielkiej mocy, np. AGD, komputery, sprzęt elektroniczny)
siłowe - zazwyczaj są trójfazowe i zasilają silniki elektryczne oraz urządzenia przemysłowe, np. kuchnie elektryczne czy ogrzewanie.
Rodzaje instalacji ze względu na miejsce instalacji
instalacje przemysłowe – możemy spotkać je w zakładach przemysłowych i wydobywczych,
instalacje nieprzemysłowe (budowlane) – wykorzystywane w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej oraz w gospodarstwach domowych,
instalacje rolnicze – stosowane w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych.
Rodzaje instalacji elektrycznych - podział ze względu na sposób wykonania
instalacja podtynkowa - montowana w specjalnie utworzonych rowkach w ścianie, w których umieszczone zostają przewody elektryczne. Ściana tynkowana jest dopiero po założeniu instalacji.
instalacja natynkowa - stosowana głównie w garażach albo pomieszczeniach gospodarczych, gdzie wygląd ścian nie ma zbyt dużego znaczenia. Montuje się ją na tynku. Jednak coraz częściej można spotkać ją w tradycyjnych pomieszczeniach mieszkalnych, gdyż nadaje pokojom niepowtarzalnego charakteru (styl loftowy).
instalacja wtynkowa - instalacja musi zostać umieszczona tuż pod warstwą tynku. Sam jej montaż odbywa się na nieotynkowanej ścianie. W przypadku tej instalacji ważne jest, aby odpowiednio dobrać gniazda, puszki i łączniki.
Rodzaje instalacji elektrycznych - podział ze względu na czas użytkowania
instalacje elektryczne stałe
instalacje elektryczne tymczasowe (prowizoryczne)
Instalacje elektryczne - dodatkowy podział
Instalacje elektryczne dzielimy także pod względem czynników, na które instalacja będzie wystawiona. W oparciu o to rozróżniamy instalacje, które przeznaczone są do użytkowania:
w zwykłych pomieszczeniach, na które nie mają wpływu czynniki zewnętrzne,
w szczególnych pomieszczeniach, na które oddziałują szkodliwe czynniki,
na zewnątrz (poza budynkiem).
Warto również wyróżnić instalacje: przeciwpożarowe, alarmowe, ochrony mienia, obsługujące inteligentny dom, techniczne czy komputerowe.