Neony

Osadzanie puszek elektrycznych

Osadzanie puszek elektrycznych

Budujesz lub remontujesz dom? Jesteś na etapie elektryki? Wydaje Ci się, że osadzanie puszek jest skomplikowane i amator nie poradzi sobie z tym zadaniem? To wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać - wystarczy dobrze się do tego przygotować. Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas montażu puszek elektrycznych!

Od czego zacząć osadzenie puszek elektrycznych w ścianach

Montaż puszek elektrycznych należy rozpocząć od przygotowania miejsca do ich ulokowania. Puszki elektryczne wykonane są z tworzywa sztucznego, które ma właściwości izolujące od pyłu i wilgoci. Chcąc zagwarantować sobie bezawaryjną instalację elektryczną, musimy prawidłowo wykonać montaż puszek elektrycznych. To, jakich narzędzi i puszek będziesz potrzebować, zależy od rodzaju ściany, w której będzie wywiercony otwór. Kiedy będzie on wiercony w ścianie murowanej, konieczne będzie użycie wiertarki. W przypadku ścian gipsowych wystarczy wkrętarka z otwornicą.

Osadzanie puszek elektrycznych w przypadku ścian pełnych (murowanych)

  1. Przygotuj otwór
    W wyznaczonych wcześniej miejscach należy wywiercić otwory o odpowiedniej średnicy - standardowa średnica zewnętrzna puszki to około 63mm. Do wywiercenia otworów potrzebna będzie młotowiertarka i otwornica o średnicy co najmniej 65 mm. Jeśli chodzi o głębokość otworów, to uzależniona jest ona od rodzaju puszki. W przypadku głębokiej puszki musimy wywiercić otwór o głębokości 61 mm, natomiast w przypadku puszki płytkiej jest to 41 mm. Finalnie puszki elektryczne muszą być osadzone w taki sposób, aby nie wystawały poza ścianę. Wywiercone otwory należy dokładnie oczyścić z pyłu. Warto też przy każdym wywiercić otwór pomocniczy pod kable elektryczne, co ułatwi późniejsze wprowadzanie przewodów do puszek elektrycznych.

  1. Osadź puszkę elektryczną
    W oczyszczonym otworze osadzamy puszkę elektryczną. Aby zamontować ją na sztywno, będziemy potrzebować zaprawę klejącą, szpachelkę oraz poziomnicę. Zazwyczaj w tym celu korzysta się z gipsu lub zaprawy gipsowej, które bardzo szybko wiążą. Umieść w otworze zaprawę w taki sposób, aby zakryła ona ścianki otworu, a następnie przepuść kable przez puszkę. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie puszki - zastygnięta zaprawa unieruchomi ją w ścianie. Pamiętaj, aby przewód pokryty był około 5-7 mm warstwą tynku.

Jak osadzić puszki elektryczne w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

  1. Przygotowanie otworów
    Wykonanie instalacji elektrycznej w ścianach pustych (w płytach gipsowych lub gipsowo-kartonowych) jest dużo szybsze i łatwiejsze niż w ścianach pełnych (murowanych). Będziemy do tego potrzebować wkrętarki z otwornicą oraz wkrętaka krzyżowego. Na plus jest także możliwość łatwego montażu lub demontażu, które możemy wykonać w każdej chwili bez niszczenia gotowych ścian. Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kiedy Twoje kable elektryczne są bezpieczne, przejdź do wywiercenia otworu pod puszkę.

  2. Montaż puszki elektrycznej
    Puszki elektryczne w przypadku ścian pustych montuje się zdecydowanie łatwiej, ponieważ nie wymagają poziomowania. Do przygotowanego otworu wsadzamy puszkę, a następnie dokręcamy śrubki, które zakończone są specjalnymi łapkami blokującymi się na wewnętrznej części płyt gipsowo-kartonowych. Ważne jest, żeby nie dokręcać śrubek na siłę, aby łapki trzymające puszkę nie przeszły na zewnątrz - najlepiej dokręcać je do poczucia pierwszego oporu. Takie zabezpieczenie w pełni wystarcza, aby mocno i skutecznie osadzić puszki elektryczne w ścianie. W innym przypadku nasza puszka będzie nieprawidłowo osadzona i nie będzie odpowiednio trzymać się w otworze.

O czym należy pamiętać podczas osadzania puszek elektrycznych - najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełnianym błędem podczas osadzania puszek w ścianach murowanych jest brak odpowiedniego wypoziomowania puszki. Na skutek tego nasz osprzęt elektroinstalacyjny będzie krzywo zamontowany. W przypadku, kiedy ilość otworów jest większa, należy też zwrócić uwagę na to, czy puszki elektryczne są do siebie odpowiednio dociśnięte. Bardzo częstym błędem jest również wykonanie otworu o niewłaściwej średnicy. Zbyt mały otwór można z łatwością powiększyć, problem jest, kiedy średnica jest zbyt duża, ponieważ uniemożliwi to solidne przymocowanie puszki. Często mamy też do czynienia ze zbyt silnym przykręceniem łapek trzymających. Jeśli łapki przejdą na drugą stronę, skutkuje to tym, że osadzenie puszki jest nieprawidłowe.