Neony

Jakie gniazdka do domu?

Jakie gniazdka do domu?

Remontujesz mieszkanie? Stoisz przed wyborem kontaktów do swojego domu? 

Gniazdka elektryczne to część osprzętu elektroinstalacyjnego i są one jednym z ważniejszych elementów każdej instalacji elektrycznej. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze! 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru gniazdek elektrycznych

Wybór gniazdek tylko z pozoru wydaje się łatwy. To, na co zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy uwagę to funkcjonalność, sposób montażu czy bezpieczeństwo użytkowania. Warto więc zwrócić szczególną uwagę zarówno na certyfikaty, jak i atesty odpowiednie dla danej kategorii (np. norma IP), które pozwalają dobrać odpowiednie kontakty do danego pomieszczenia. Prócz tego oczywiście możemy i powinniśmy się kierować także dopasowaniem do wnętrza, gdyż przy tym wyborze producentów, kolorów i modeli - kontakty mogą stanowić swoista biżuterię dla naszych pomieszczeń.

Rodzaje gniazdek 

Wybór instalacji elektrycznej stanowi nie lada wyzwanie. I wcale nie mamy tutaj na myśli spełnienia wszystkich norm bezpieczeństwa, ale także komfort użytkowania. Wbrew pozorom gniazdek i ich rodzajów jest całe mnóstwo, więc aby rozplanować je w sposób jak najbardziej przemyślany, musimy zapoznać się z ich specyfikacją. 

Rodzaje gniazdek do domu wyróżniamy przede wszystkim pod względem:

  • napięcia całej instalacji elektrycznej,

  • pomieszczenia, w którym będą zamontowane,

  • funkcjonalność i przeznaczenie.

Gniazdka elektryczne podzielone są ze względu na ochronę IP. Dzięki temu wiemy, w jaki sposób gniazdko zostało zabezpieczone przed dostaniem się do środka wody czy kurzu. Informują nas o tym dwie kolejne cyfry, które znajdują po oznaczeniu IP. Wyróżniamy gniazda elektryczne:

  • IP22 - dedykowane do pomieszczeń, w których nie ma wilgoci. Oznacza to, że idealnie sprawdzą się w salonie, sypialni czy pomieszczeniach biurowych. 

  • IP44 - przeznaczone do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność. Najczęściej stosuje się je więc w łazienkach, kuchniach oraz pralniach.

  • IP56 - przeznaczone do pomieszczeń gospodarczych i na zewnątrz

Gniazdka podtynkowe i natynkowe

Jak sama nazwa wskazuje - kontakty te różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. W mieszkaniach najczęściej spotykane są rozwiązania podtynkowe, do puszek montowanych w ścianach , gdzie  cała instalacja elektryczna ukryta jest w ścianie. Natomiast gniazda natynkowe zazwyczaj wyglądem przypominają kwadratową puszkę, która najczęściej posiada zabezpieczenie w postaci klapki. W tym przypadku cała instalacja jest zamontowana na powierzchni ściany, przez co nie wymaga dodatkowego kucia. Gniazda natynkowe najczęściej stosowane są w miejscach, gdzie nie ma możliwości montażu podtynkowego oraz w pomieszczeniach gospodarczych czy fabrykach i halach.

Podział gniazdek ze względu na funkcjonalność

  • Gniazda instalacyjne - najbardziej popularne na rynku. Dedykowane wszystkim podstawowym urządzeniom elektrycznym. 

  • Gniazda teleinformatyczne np. USB - posiadają specjalnie wbudowane wejścia USB, które w prosty sposób pozwalają na ładowanie większości telefonów, tabletów czy urządzeń mobilnych. Telefoniczne czy komputerowe, światłowodowe.

  • Gniazda antenowe  - zazwyczaj wybiera się je do istniejącej już sieci radiowo-telewizyjnej. Za ich pośrednictwem przesyłany jest sygnał radiowy, telewizyjny czy satelitarny.

  • Gniazda głośnikowe - przeznaczone do podłączania kabli głośnikowych. 

  • Gniazdka inteligentne - w postaci funkcjonalnych nakładek, które pozwalają na sterowanie za pomocą bezprzewodowej sieci internetowej.

Gniazdka pojedyncze i podwójne

W większości przypadków w budynkach mieszkalnych stosuje się gniazda pojedyncze lub podwójne. Aby spełniały niezbędne wymogi bezpieczeństwa, muszą posiadać specjalny styk ochronny w formie bolca lub dwóch styków umieszczonych po bokach. Obecnie przybywa zwolenników pojedynczych gniazd ze względu na estetykę. Jednak w pomieszczeniach, gdzie często korzystamy z więcej niż jednego urządzenia elektrycznego jednocześnie, np. w kuchni, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gniazd podwójnych. 

Gniazdka elektryczne jako dopełnienie wnętrza

Dawniej nie zwracało się szczególnej uwagi na to, jakie gniazdka zostaną zamontowane na ścianie. Jednak te czasy już dawno poszły w niepamięć, a dzisiaj wybór gniazdek traktowany jest niczym wisienka na torcie. Teraz kładzie się szczególny nacisk na to, żeby kontakty idealnie komponowały się z wnętrzem i współgrały z jego charakterem. 

Obecnie gama wzorów, materiałów i kolorów jest tak bogata, że każdy z powodzeniem dopasuje gniazdka zarówno do charakteru każdego wnętrza, jak i własnych upodobań. Na ten moment największą popularnością cieszą się proste klasyczne modele oraz gniazda inspirowane naturą, czyli wykonane ze szkła, drewna, metalu czy betonu. 

Klasyczne białe gniazdka 

Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Proste i subtelne kształty łatwo jest dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Idealnie komponują się z pastelowymi odcieniami ścian i są obowiązkowym elementem skandynawskiego stylu urządzania pomieszczeń, który w Polsce nie traci na popularności. 

Czarne gniazdka

Absolutny bestseller dla wnętrz w stylu industrialnym czy loftowym, które od kilku sezonów dominują w nowoczesnych polskich domach.

Rozkład i liczba gniazd w domu

Liczba i rozkład gniazd to kwestia bardzo indywidualna. Standardowo gniazda wtyczkowe zaleca się umieszczać na wysokości około 30 cm od podłogi, natomiast w kuchni powinny znajdować się nad powierzchnią blatu. Trzeba pamiętać, że coraz więcej urządzeń w naszych domach wymaga podpięcia do prądu i warto dokładnie przemyśleć ich ilość w danym pomieszczeniu by nie musieć się posiłkować potem zbędnymi przedłużaczami mieszkaniowymi.