Rozdzielnica elektryczna

Posted by PORADNIK 08-05-2019
Rozdzielnica elektryczna

rozdzielnia elektryczna

Instalacje pozwalające na swobodne korzystanie z prądu znajdują się w w większości budynków. Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie sprzętów elektrycznych, bez dostępu do odpowiednich rozdzielnic. Ich działania nie ogranicza się jednak wyłącznie do rozdzielania prądu.

Kilka słów do czego przyda służy rozdzielnia elektryczna 

Zgodnie z nazewnictwem, rozdzielnica elektryczna przeznaczona jest do rozdzielania prądu elektrycznego. Do jej funkcji należy również łączenie i przerywanie strumienia energii. Rozdzielnica posiada skomplikowaną konstrukcję, na którą składają się elementy o różnym zastosowaniu. Poza aparatami przeznaczonymi do rozdzielania prądu i łączenia obwodów, ważną funkcję spełniają urządzenia sterownicze oraz elementy zabezpieczające. Rolę ochronną odgrywają bezpieczniki, montowane w celu ochrony przed występowaniem przepięć. Wyłączniki róznicowoprądowe umożliwiają natomiast regulację pracy urządzenia, chroniąc jednocześnie przed porażeniem prądem. Rozdzielnie elektryczne posiadają też lampki sygnalizacyjne, ochronniki przeciwprzepięciowe i rozłączniki izolacyjne. Uzupełnieniem ich konstrukcji są urządzenia sterujące, zwane programatorami.

Kompletne wyposażenie rozdzielnic regulowane jest przez prawo budowlane, podobnie jak montaż.

Jakie są rodzaje rozdzielnicy elektrycznej?

Do grupy rozdzielnic elektrycznych zaliczane są liczne urządzenia. Ich podział może się odbywać w oparciu o różne kryteria. Rozdzielnie elektryczne klasyfikowane są przede wszystkim jako konstrukcje niskonapięciowe i wysokonapięciowe. Wszystkie rodzaje możesz znaleźć u nas na stronie w kategorii Rozdzielnica elektryczna. W większości domów prywatnych, biurowców i obiektów użyteczności publicznej, stosuje się rozdzielnie prądu o niskim napięciu. Konstrukcje wysokonapięciowe wykorzystywane są głównie w zastosowaniach przemysłowych i energetycznych. Rozdzielnie elektryczne podzielić można także ze względu na miejsce montażu.

Wyróżnia się modele wolnostojące, przyścienne, naścienne i modułowe. W zależności od sposobu montażu, urządzenie rozdzielcze może być przystosowane do obsługi sieci o dużym, średnim lub niskim przepływie prądu. Pod tym względem wyróżnić można modele tablicowe, szafowe i skrzyniowe. Rozdzielnie elektryczne klasyfikowane mogą być także w bardziej szczegółowy sposób - np. na podstawie funkcji spełnianej w sieci elektrycznej, możliwości przemieszczania, formy obsługi czy opcji instalacji wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Nasze najczęściej wybierane modele rozdzielni: 

1.https://e-domus.com.pl/karton-gips/3636-vh12ne-rozdzielnica-do-scian-karton-gips-12-modulowa.html

2.https://e-domus.com.pl/podtynkowe/2437-rozdzielnica-podtynkowa-rp-36z.html

3.https://e-domus.com.pl/metalowe/3918-250x250x150-natynkowa-obudowa-hermetyczna-ip65-argenta-5907711188223.html

Jakie jest zastosowanie rozdzielnic elektrycznych?

Ze względu na wszechstronność rozdzielni elektrycznych, istnieje możliwość dostosowania instalacji do wymagań różnych budynków. Konstrukcje te używane są chociażby w domach mieszkalnych, gdzie konieczne jest doprowadzanie prądu do wielu pomieszczeń użytkowych i gospodarczych. Zastosowanie rozdzielnic w dużych budynkach wielopiętrowych zapewnia też spełnianie funkcji zabezpieczających i kontrolnych, ze względu na możliwość ochrony instalacji w całym obiekcie. Umieszczane mogą być na poszczególnych kondygnacjach, rozsyłając prąd i ułatwiając stosowanie liczników pomiaru zużycia energii elektrycznej.