Jakie narzędzia i mierniki są niezbędne w domu lub na budowie?

Posted by PORADNIK 20-03-2019
Jakie narzędzia i mierniki są niezbędne w domu lub na budowie?

mierniki

Zarówno w domu, jak i na budowie czy przy tworzeniu instalacji niezbędne okażą się narzędzia i mierniki. Wśród nich najważniejsze będą te służące do zaciskania przewodów, jak również obcinaki do kabli, wkrętarki, klucze płaskie oczkowe lub klucze imbusowe, suwmiarki i dalmierze oraz elektronarzędzia – na przykład szlifierka kątowa.

Mierniki

narzędzia i mierniki

Testery do pomiaru umożliwiają dokonywanie pomiarów napięcia prądu przemiennego i stałego, a także oporności elektrycznej, temperatury czy ciągłości. Niektóre z tego rodzaju urządzeń wyposażone są w automatyczne zakresy pomiarowe oraz pamięć ostatnich pomiarów, a także podświetlany wyświetlacz, dzięki któremu możliwa jest praca nawet przy słabym świetle. Przydatne mogą okazać się także próbniki przeznaczone do czynnych i biernych części obwodu, które znajdują zastosowanie jako detektory obecności napięcia. Ich działanie jest bardzo proste – wystarczy dotknąć końcówką próbnika, by dowiedzieć się, czy obwód jest bezpieczny, czy też znajduje się pod napięciem.

Szczypce i obcinaki do kabli

Przy pracach z instalacją niezbędne okażą się też wszelkiego rodzaju szczypce i obcinacze, które pozwolą sprawnie oraz bezpiecznie obciąć kable i przewody. Wśród nich można wymienić między innymi praskę zaciskową umożliwiającą ręczne zaciskanie końcówek tulejkowych czy szczypce do rur atestowane do pracy pod napięciem. Warto też wyposażyć się w automatyczny ściągacz izolacji z możliwością regulacji długości ściągania. Wśród obcinaków najważniejsze są natomiast nożyce do kabli pozwalające na ich szybkie odizolowanie oraz obcinarki do drutów i linek stalowych.

Klucze płaski i oczkowe

Wśród podstawowych narzędzi służących do pracy z instalacją przydadzą się także wszelkiego rodzaju klucze o różnych rozmiarach, w tym klucze oczkowe, najlepiej odgięte pod kątem 45 stopni, by ułatwić pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto wyposażyć się także w zestaw kluczy nasadowych w rozmiarach od kilku do kilkunastu milimetrów, a także w kilka końcówek wkrętakowych.

Dalmierze

Dalmierze to narzędzia, dzięki którym możliwe jest dokonywanie pomiarów oznaczonych odległości. Pozwalają na dokładniejsze, szybsze i bardziej komfortowe dokonanie pomiarów bez korzystania z tradycyjnej taśmy pomiarowej. Co więcej, dalmierze wyposażone są w oprogramowanie, które na bazie dokonanych pomiarów oblicza pola powierzchni czy objętość.

Inne niezbędne narzędzia

To jednak nie wszystkie podstawowe narzędzia. Warto wspomnieć jeszcze o szlifierce kątowejsuwmiarkach czy wkrętakach, które również okazują się niezbędne podczas wykonywania wielu prac. W przypadku instalacji elektrycznych trzeba też wiedzieć, jakie jest zużycie prądu - tutaj zastosowanie znajdą liczniki energii. Niezależnie jednak od rodzaju wykonywanej czynności nie można zapominać o bezpieczeństwie – tutaj świetnie sprawdzą się specjalistyczne rękawice ochronne dostosowane do pracy z instalacją.

Wszystkie wymienione w poście narzędzia znajdą Państwo u nas na stronie w kategorii Narzędzia i mierniki.

Zapraszamy do przejrzenia całej naszej ofery 

Jakie mierniki i narzędzia wybierać?

Aby wybrać narzędzia, które spełnią oczekiwania, najlepiej kierować się dwoma podstawowymi kryteriami, jakimi są uniwersalność oraz jakość. Warto więc sięgać po narzędzia przystosowane do różnego rodzaju prac, a w przypadku kluczy czy wkrętaków wybierać zestawy zawierające kilka rozmiarów narzędzi. Jakość natomiast nie tylko sprawi, że narzędzia posłużą użytkownikowi jak najdłużej, ale też zagwarantują bezpieczeństwo, które jest niezbędne przy wykonywaniu czynności związanych z instalacją elektryczną. Warto więc sięgać po narzędzia od cenionych producentów i z zaufanych źródeł.