Lampy - element wystroju wnętrz

Posted by PORADNIK 20-03-2019
Lampy - element wystroju wnętrz

Lampy, to szczególny rodzaj dekoracji. Potrafią zdominować całe pomieszczenie narzucając mu styl. Zwłaszcza designerskie, nowoczesne lampy, które w żadnym wypadku nie służą jedynie oświetlaniu pomieszczeń. Jak dobrać lampę, by nie tylko nie kłóciła się zresztą wystroju, ale by podkreślała dokładnie to, co powinna?

Lampy wiszące – postaw na klasykę

Bardzo niewiele trzeba, aby oprawa sufitowa stała się modnym dodatkiem do ultra nowoczesnego wnętrza. Wystarczy odpowiednio prosta forma i neutralna barwa oprawy.
Wisząca oprawa jaką jest Wespa dostępna jest u nas w 3 kolorach – białym, czarnym i szarym. Pojedynczo wydaje się rozbrajająco prosta i nie rzucająca się w oczy. Jeśli jednak zamontujemy 3 lampy w różnych odcieniach tworząc z nich swego rodzaju sufitową kompozycję, świetnie podkreślą nowoczesny charakter salonu, lub jadalni.

lampy wiszące

Jest jednak pewna grupa użytkowników, która woli kolory. Lampy dziecięce i młodzieżowe to szczególny asortyment. Jeśli wybierając meble do dziecięcego pokoju, kierujemy się przede wszystkim względami praktycznymi i nasz wybór pada na neutralne kształty i kolory, w przypadku lamp możemy zaszaleć. Mnóstwo bajkowych wzorów i kolorów, także fantazyjnych i nie do końca poważnych kształtów sprawia, że lampy są właśnie tym elementem, który od progu pokoju dziecka mówi odwiedzającym, do kogo należy ta przestrzeń.

Romantyczne światło boczne

Nie wszyscy lubią górne, sufitowe oświetlenie. W niektórych pomieszczeniach – na przykład w sypialni, pełni ono raczej funkcję oświetlenia „na wszelki wypadek”. Sprawdzają się tam natomiast z powodzeniem lampy podłogowe, stojące. Lampa taka, to praktycznie niemal mebel – musimy przeznaczyć na nią część przestrzeni, którą zdominuje bezwzględnie.

Lampy stojące w akcji

Lampa stojąca, to bardzo dobry sąsiad dla fotela, w którym lubimy zapadać się z książka i kawą, ale też doskonałe źródło oświetlenia bocznego, uważanego za znacznie zdrowsze w sypialni i sprzyjające przygotowaniom do snu.

Światło lampy stojącej sprawdzi się również w salonie, jako podkreślenie tego, co chcemy wyeksponować, albo element odwracający uwagę od miejsc, czy detali, które chcemy ukryć. Lampy stojące są również doskonałą okazją do zaprezentowania własnego stylu. Są to dodatki, które wyrażają się podwójnie – w kształcie, ale też w sposobie rozpraszania światła.

Lampy biurkowe – do specjalnych zadań

Lampy biurkowe to szczególna kategoria. To coś więcej, niż źródło światła i dekoracja w jednym. Przy lampach biurkowych pracujemy, uczymy się, rysujemy, czytam, uprawiamy hobby. Lampy biurkowe dbają o nasz wzrok. Nieprawidłowo dobrane mogą przyczyniać się do szybszego zmęczenia, bólów głowy, o pogarszaniu wzroku nie wspominając.

Lampa, bez względu na rodzaj jest bez wątpienia jednym z najistotniejszych elementów wystroju wnętrza.