Automatyka budynkowa - ułatwi życie każdemu domownikowi

Posted by PORADNIK 28-02-2019
Automatyka budynkowa - ułatwi życie każdemu domownikowi

Automatyka budynkowa - ułatwi życie każdemu domownikowi

Automatyka budynkowa to określenie, które zawiera w sobie wiele znaczeń. Może odnosić się do pojedynczych urządzeń działających w oparciu o elektronikę, ale także do całych sieci urządzeń, do działania których zaprzęgnięto zaawansowane algorytmy. Cokolwiek by nie wybrać, celem automatyki stosowanej w budynkach jest monitorowanie oraz sterowanie instalacjami dla zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa i wygody.

Bezpiecznie i wygodnie

W dzisiejszych czasach budynek można wyposażyć w sporą ilość urządzeń automatycznie sterowanych oraz kontrolować w ten sposób pracę wielu systemów, np. elektrycznego, mechanicznego, grzewczego czy wentylacyjnego. Pozwala to przede wszystkim istotnie poprawić bezpieczeństwo, ponieważ dzięki np. czujnikom wykrywającym ruch, wyciek wody czy ulatnianie się gazu oraz odpowiednim sygnalizatorom można błyskawicznie reagować na pojawiające się zagrożenie. Na co dzień korzystanie z automatyki podwyższa komfort życia, co doceniamy korzystając m.in. ze sterowanej bramy wjazdowej lub systemu nawadniania.

Czujnik ruchu

Automatykę budynkową można umiejętnie rozbudować tak, aby zrealizować ideę domu inteligentnego, z którą zapoznać się można na stronie e-domus.com.pl. Nie w każdym przypadku ma to uzasadnienie, jednak zawsze warto rozważyć pełniejsze zautomatyzowanie np. jednego z systemów lub instalacji.

Każdemu według potrzeb

Dobrym przykładem możliwości zastosowania automatyki jest instalacja oświetleniowa. Dzięki zainstalowaniu czujników ruchu można np. automatycznie sterować włączaniem się oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz budynku w sytuacji wykrycia ruchu, co zapewni domownikom bezpieczne poruszanie się po domu lub wokół niego. <

Innym praktycznym rozwiązaniem jest wyłącznik zmierzchowy, który w sytuacji braku wystarczającego natężenia światła automatycznie włącza lub wyłącza oświetlenie w wybranych miejscach, np. na schodach lub ścieżkach prowadzących do domu, czy też w miejscach wymagających wzmocnienia monitoringu.

wyłącznik zmierzchowy

Wyłącznik zmierzchowy

Możliwość na zautomatyzowane instalacji elektrycznej dają ponadto programatory czasowe. Pozwalają one sterować nie tylko oświetleniem, ale także innymi urządzeniami z uwzględnieniem planu dnia mieszkańców. Można w ten sposób np. zautomatyzować pracę bojlera, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie energii.

programator czasowy

Programator czasowy

Automatyka budynkowa zapewnia bezpieczeństwo i komfort oraz pozwala w sposób optymalny zarządzać zużyciem energii. Urządzenia potrzebne do instalacji oferuje nasza hurtownia elektroniczna e-domus.com.pl, służąca również fachową poradą.