Technologia w Twoim domu – część I

Posted by PORADNIK 05-02-2019
Technologia w Twoim domu – część I


Nowoczesne systemy elektryczne w Twoim domu

  Jeśli zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób sprawić, aby nasze życie w domu było bardziej komfortowe, to tak naprawdę odpowiedź jest prosta - trzeba zadbać o nowoczesne systemy, które pozwalają automatyzować pewne czynności, które są przez nas wykonywane każdego dnia. Do tego celu stworzone zostały różnego rodzaju inteligentne systemy, które pozwalają chociażby na sterowanie urządzeniami w mieszkaniu, jak domofony, wideodomofony, dzwonki, wentylatory itp. Wobec tego, w jaki sposób zaadaptować ideę inteligentnego domu na swój własny użytek?

hurtownia elektryczna

Sterowanie oświetleniem

Niejedna hurtownia elektryczna posiada wszelkie niezbędne komponenty do tego, aby zadbać o taką automatykę w naszym własnym mieszkaniu. Dobrym przykładem akcesoriów z tego zakresu są automaty zmierzchowe.

  

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to steruje źródłami światła automatycznie włączając je po zapadnięciu zmierzchu i wyłączając rano, kiedy robi się już jasno. Dzięki takiemu automatowi nie trzeba samemu o tym pamiętać, a dodatkowo pozwala to ak sama nazwa wskazuje urządzenie to steruje źródłami światła automatycznie włączając je po zapadnięciu zmierzchu i wyłączając rano, kiedy robi się już jasno. Dzięki takiemu automatowi nie trzeba samemu o tym pamiętać, a dodatkowo pozwala to na oszczędne gospodarowanie zużyciem energii elektrycznej. Kolejnym przydatnym systemem działającym na podobnej zasadzie jest czujnik ruchu. Automat włącza oświetlenie w momencie, kiedy w jego bezpośredniej bliskości zostanie zarejestrowany ruch. Ciekawym rozwiązaniem jest też automatyka schodowa. Włączając oświetlenie klatki schodowej bądź korytarza możemy ustalić, przez jak długi czas ma się ono świecić. Po tym czasie czujnik sam wyłącza źródło światła.

Automatyka, która znacząco ułatwia życie. Bardzo przydatnymi automatami są te, które zabezpieczają nasze domowe urządzenia przed ewentualnymi zmianami napięć prądu, a także przed zanikiem napięcia fazowego lub też złą kolejnością faz. A ponieważ takie problemy często się zdarzają - automat pozwala na ochronę urządzeń przed ewentualnymi uszkodzeniami.

W sklepach z automatyką domową znajdziemy także jakże przydatne regulatory temperatury. Po ustaleniu najbardziej pożądanej temperatury, jaką chcielibyśmy mieć w naszym mieszkaniu automat będzie w taki sposób sterował systemem grzewczym, aby móc taką temperaturę utrzymać. Dodatkowo szereg dedykowanych sterowników i programatorów pozwala zaplanować pracę urządzeń o stałych porach w tygodniu. Urządzenia możemy też zaprogramować w momencie, kiedy wychodzimy z domu. Dzięki możliwości programowania urządzeń możemy znacznie zmniejszyć ilość rzeczy, o których koniecznie musimy pamiętać każdego dnia, co jest dla nas oczywiście bardzo korzystne. Jeśli więc chcielibyśmy odrobinę umilić sobie szarą codzienność - inwestycja w systemy inteligentnego domu z pewnością sprawdzi się w praktyce.