hurtownia elektryczna

Oświetlenie schodowe LED

Posted by AKTUALNOŚCI 05-02-2019
Oświetlenie schodowe LED

Oświetlenie schodowe LED

Dla bezpiecznego chodzenia po schodach, ale także dla niezwykłej i klimatycznej aranżacji, warto dłużej zastanowić się nad tym, w jakie oświetlenie wyposażyć domową klatkę schodową. Do tego ważne, by było to też rozwiązanie jak najbardziej ekonomiczne.

oswietlenie schodowe led

Schodowe oświetlenie LED

W przeciwieństwie do innych miejsc w domu, schody zazwyczaj nie mają zbyt dużego dostępu do naturalnego światła, dlatego to sztuczne przydać się może nie tylko nocą, ale również w bardziej pochmurne dni. Odpowiednia widoczność stopni zagwarantuje wtedy o wiele bezpieczniejsze poruszanie się po schodach przez całą dobę. Zawsze należy jednak pamiętać, że strumienie światła na schodach muszą być nieco delikatniejsze niż w innych pomieszczeniach. Muszą one mieć więc niższy poziom natężenia. Dobrze też, by oświetlenie górne posiadało przełącznik zarówno na dole, jak i na górze schodów. Istotną kwestią jest również ta dotycząca oszczędności: aby zużycie prądu nie było zbyt duże, warto postawić na efektywne i oszczędne oprawy z diodami LED, które sprawdzą się lepiej niż halogeny. Oczywiście jeśli chodzi o oświetlenie na schodach, ważny jest jego wygląd, który będzie nadawał wnętrzu niezwykłego stylu.

Jak oświetlić domowe schody?

LED-owe oświetlenie schodowe może mieć postać taśm, żarówek albo diod. Zawsze będzie to rozwiązanie efektywne, energooszczędne, trwałe i niezwykle żywotne (nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin świecenia). Do tego, ten rodzaj oświetlenia jest atrakcyjny wizualnie, ponieważ może dawać różny poziom nasycenia światła i świecić na dowolny kolor. Najbardziej atrakcyjnymi rozwiązaniami na schody będą:

  • Lampy sufitowe - które dadzą delikatne, rozproszone światło. Na całej przestrzeni schodów powinna znaleźć się oczywiście więcej niż jedna lampa (ich ilość zależeć będzie od tego, jak bardzo kręte są schody).

  • Kinkiety - wiesza się je (w równych odstępach) na ścianach przy schodach. Swój snop światła mogą kierować one bezpośrednio na schody albo na sufit. Należy zawiesić je wyżej niż na linii wzroku - by nie oślepiały osób chodzących po schodach.

  • Oprawy schodowe - instaluje się nisko - przy samych stopniach. Takie lampy przypodłogowe powinny dawać rozproszony i niezbyt intensywny strumień światła.

Pionierem w tej dziedzinie jest firma SKOFF, która swoją serią Music Line zapoczątkowała erę opraw schodowych. Dużo później w ich ślady "poszły" znane marki takie jak ZAMEL ze swoją serią Ledix oraz KONTAKT-SIMON i KANLUX.

Co ważne, najnowsze oświetlenie schodowe LED instalowane na schodach lub z boku stopni, posiada często funkcję jaką jest czujnik ruchu. Dzięki temu światła nie trzeba włączać, bo kiedy wyczuje ruch, uruchomi się ono samodzielnie. Jest to bardzo wygodne, bo w ciemności nie trzeba będzie szukać włącznika, a kiedy zapomni się o jego zgaszeniu - stanie się to automatycznie.

Jeżeli jesteś na etapie szukania idealnego oświetlenia swoich korytarzy, schodów zapraszamy do przejrzenia oferty na naszej stronie.