hurtownia elektryczna

Czujniki czadu, gazu — nie oszczędzaj na swoim życiu

Posted by AKTUALNOŚCI 05-02-2019
Czujniki czadu, gazu — nie oszczędzaj na swoim życiuCzujniki czadu, gazu — nie oszczędzaj na swoim życiu

Co to jest czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla, który jest bezbarwnym oraz bezwonnym gazem, lżejszym od powietrza, co pozwala mu szybko się rozprzestrzeniać. Dlaczego jest aż tak niebezpieczny?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ nie możemy go zobaczyć ani też poczuć. Problemem jest również niska świadomość Polaków co do wielkości zagrożenia, niestety bardzo wiele osób myśli, że jest w stanie odpowiednio szybko rozpoznać zagrożenie i zareagować. Niestety nic bardziej mylnego, czad to podstępny zabójca i nie da się przed nim zabezpieczyć, licząc jedynie na siebie.

Tlenek węgla, tak jak zostało to już powiedziane wcześniej, rozprzestrzenia się bardzo szybko, gaz przenika przez drogi oddechowe, łączy się z hemoglobiną i zaburza transport tlenu. Wskutek niedotleniania, uszkodzony zostaje mózg oraz inne narządy wewnętrzne, pojawia się niewydolność krążeniowa, której konsekwencją jest śmierć.

Jak się więc bronić przed tym niezwykle zdradliwym przeciwnikiem, skoro sami nie możemy wykryć zagrożenia?

Czujnik czadu twoim sprzymierzeńcem w trosce o bezpieczeństwo

Ochroną przed wyżej wspomnianym zagrożeniem są czujniki czadu, które alarmują domowników o niebezpieczeństwie. Aby detektor działał prawidłowo, należy zainstalować go na wysokości oczu dorosłego człowieka. Czujnik nie powinien się znajdować w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane przez przepływ powietrza (np. w pobliżu klatki wentylacyjnej), nie może także być niczym zasłonięty — wszystko to uniemożliwia mu efektywną pracę.

Detektor czadu montuje się w pobliżu urządzeń, w których następuje spalanie, a więc np. przy piecykach gazowym, w odległości nie mniejszej niż 2 metry. Jeżeli to możliwe zaleca się zainstalowanie urządzeń w sypialniach, wiele wypadków zdarza się bowiem w nocy, kiedy domownicy śpią.

e-domus

Mówiąc o zabezpieczeniu przed czadem, nie można nie wspomnieć również o innym równie ważnym detektorze, jakim jest czujnik gazu. Jego zainstalowanie pozwala odpowiednio wcześnie wykryć wyciek gazu i zapobiec katastrofalnemu w skutkach wybuchowi.

Jeżeli szukasz dobrych i sprawdzonych czujników czadu, zgodnych z normami europejskimi koniecznie odwiedź sklep internetowy e-domusDetektory, gdzie kupisz nowoczesne urządzenia alarmowe, pozwalające zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Pamiętaj — nie oszczędzaj na życiu swoim i bliskich, za dużo masz do stracenia!

e-domus