hurtownia elektryczna

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Posted by AKTUALNOŚCI 05-02-2019
Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Każde domowe pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia. Wpływa ono nie tylko na względy praktyczne (możliwość komfortowej pracy, nauki czy wypoczynku), ale także na atmosferę oraz samopoczucie domowników. Innego światła będziemy potrzebowali w sypialni czy salonie, innego zaś w kuchni i łazience. Jak zatem dobrać najbardziej odpowiednie jego warianty?


e-domus

Znaczenie barw ciepłych i zimnychSztuczne źródła światła bywają dla człowieka nieodzowne - zwłaszcza jesienią i zimą, czyli wówczas, gdy do światła słonecznego posiadamy dostęp wyłącznie w stopniu ograniczonym. Sztuczne oświetlenie ma natomiast tę właściwość, że potrafi albo zmobilizować swoich użytkowników do działania, albo wręcz przeciwnie - wprowadzić ich w stan błogiego lenistwa.

Temperaturę barwową mierzy się w stopniach Kelwina. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że barwa ciepła to taka, która bliska jest kolorowi żółtemu i skłania ludzki umysł do odpoczynku. Sprawdzi się zatem najlepiej w salonie czy sypialni, a zatem w pomieszczeniach przeznaczonych na beztroski relaks w towarzystwie najbliższych. Z kolei im barwa zimniejsza, tym mocniej jej odcień przypomina błękit bezchmurnego nieba. Tego rodzaju oświetlenie sprzyja koncentracji uwagi, okaże się zatem idealne np. w domowym biurze.

Mieszane źródła oświetleniaO ile wybór światła do salonu czy biura nie budzi raczej wątpliwości, o tyle oświetlenie w pokoju dziecięcym może już stanowić pewien problem. Ostatecznie, jest to bowiem bardzo specyficzne miejsce, przeznaczone zarówno do zabawy, jak i do nauki czy lektury. W takim wypadku zaleca się przynajmniej dwa źródła oświetlenia - jedno górne, posiadające cieplejszą barwę, oraz dolne (umieszczone np. na biurku) o chłodniejszym zabarwieniu.

e-domus

Podobny wybieg stosuje się także często w kuchni i łazience, czyli w pomieszczeniach o niejednoznacznym charakterze i zastosowaniu. Tutaj jest to o tyle łatwiejsze, że oprócz standardowych źródeł światła można zastosować jeszcze dodatkowe (w postaci kinkietów, podświetlanych półek czy okapów), dzięki czemu zyskujemy większe pole manewru w zakresie doboru barwy.

Udane zakupy

Podejmując konkretne decyzje zakupowe w zakresie oświetlenia domu, warto zerknąć na przebogaty asortyment, jaki oferuje sklep internetowy e-domus. Znajdziemy tu zarówno przeróżne źródła światła (produkty firmy Kanlux, oświetlenie LED...), jak i np. wiele modeli lamp czy elementy instalacji. Wybrane produkty można zamówić do domu albo odebrać osobiście w siedzibie firmy. Na stronie internetowej istnieje także możliwość skorzystania z wielu promocji i rabatów.

oswietlenie