Podobnie jak inni profesjonaliści, elektrycy również potrzebują specjalistycznych i niezawodnych narzędzi. Sprawdzone rozwiązania pozwalają na sprawną i bezpieczną pracę montażową. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z elektryką, ilość i różnorodność narzędzi może Cię zaskoczyć. Jednak im więcej narzędzi znajdzie się w Twojej skrzynce narzędziowej, tym Twoja praca będzie sprawniejsza i wygodniejsza. Dowiesz się, jakie narzędzia stanowią must have każdego elektryka.
Profesjonalne narzędzia dla elektryka - na co zwrócić uwagę
Naprawy i konserwacja elektryczne były, są i będą niezbędne, więc jeśli chcesz, aby Twoje produkty były jak najbardziej efektywne, a usługi wykonywane na najwyższym poziomie, musisz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Profesjonalne narzędzia dla elektryków to izolowane przyrządy przeznaczone przede wszystkim do prac przy instalacjach elektrycznych. Podczas zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania narzędzi, wygodę uchwytu oraz wykorzystane do tego materiały. Powinny one spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie certyfikaty.
Priorytetem prac wysokonapięciowych jest bezpieczeństwo. Upewnij się, że zakup produktu zapewnia najlepszą możliwą ochronę. Zaleca się, aby wybierać narzędzia o parametrach izolacyjności w granicach 1000 V i aby pochodziły one od renomowanych producentów. Tylko takie produkty posiadają wszystkie wymagane certyfikaty zgodności z normami bezpieczeństwa i wykonane są z najwyższej jakości surowców, co stanowi gwarancję tego, że podczas pracy nie zostaniesz porażony przez prąd.
Jakie narzędzia dla elektryka wybrać?
Wkrętaki
Wkrętaki izolowane to jedne z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego elektryka. Służą one między innymi do pracy w gnieździe elektrycznym czy innych częściach instalacji. W zawodzie elektryka najczęściej wykorzystywane są wkrętaki krzyżowe i płaskie oraz modele w kształcie torx. Praca elektryka wymaga precyzji i pewności w działaniu, dlatego podczas wyboru wkrętaków warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby przyrząd były solidnie wykonane i dobrze trzymało się je w dłoni. Grot wkrętaka powinien być głęboko i mocno osadzony w rękojeści. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że narzędzie nie rozpadnie się podczas intensywnych działań. Z koeli duży i antypoślizgowy uchwyt zapewni sprawne wykorzystanie narzędzia przy niewielkim wysiłku.
Szczypce izolowane
Szczypce to narzędzia, które służą do pracy pod napięciem, nawet z przewodami pod dużym obciążeniem. Są one podstawowym wyposażeniem, które powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami każdego profesjonalnego elektryka. Podobnie jak wkrętaki - nie zajmują dużo miejsca, są łatwe w użyciu i nie kosztują zbyt wiele. Na rynku dostępne są różne kształty i rozmiary szczypiec, dzięki którym będziesz mógł precyzyjnie wykonać każdą pracę. Do wyboru masz szczypce: uniwersalne, nastawne, wydłużone, tnące boczne czy też wydłużone wygięte i możesz je wybierać w zależności od potrzeb zlecenia i miejsca pracy. Najlepiej, jeśli w Twojej skrzynce znajdzie się kilka różnych rodzajów szczypców izolowanych. Gwarancją wytrzymałości i dokładności podczas wykonywania zadań jest użycie do szczęk wysokiej jakości stali oraz rękojeść pokryta gumą antypoślizgową.
Obcinaki do kabli
Jak sama nazwa wskazuje obcinaki to narzędzia służące do cięcia przewodów elektrycznych (zarówno miedzianych, jak i aluminiowych). To również niezbędne narzędzia dla elektryka służące do różnego rodzaju prac instalacyjnych.
Ściągacze izolacji
Ściągacze to niewielkie przyrządy, które służą do szybkiego i sprawnego ściągania izolacji z okrągłych kabli. Automatyczne i ręczne ściągacze sprawnie usuwają powłokę izolacyjną z kabli bez ich uszkadzania. Ściągacz izolacji ma specjalny kształt, który pomaga w odizolowaniu kabli znajdujących się w ciasnych i trudnodostępnych miejscach. Zaletą tych urządzeń jest regulowana głębokość cięcia, wymienne ostrza oraz możliwość wykonywania cięć okrągłych i wzdłużnych. Ściągacze przydadzą się w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba przyłączenia kabli.
Próbniki napięcia
Próbnik napięcia, inaczej próbnik elektryczny lub tester napięcia, to profesjonalne narzędzie, w które powinien być wyposażony każdy fachowy elektryk. Służy ono do sprawdzania, czy w obwodzie elektrycznym znajduje się napięcie. Narzędzie swoim kształtem przypomina klasyczny śrubokręt i dlatego można go z powodzeniem wykorzystywać przy wkręcaniu i odkręcaniu małych śrubek. Jednak jego główne zadanie jest zupełnie inne. Każdy próbnik posiada wbudowaną lampkę, która świeci się przy zetknięciu z przewodem będącym pod napięciem. Najczęściej można spotkać się z testerami z certyfikatem VDE do wyświetlania napięcia fazowego w zakresie 220-250 V, 50/60 Hz.
Taśmy izolacyjne
Taśma izolacyjna ma szerokie zastosowanie podczas różnego rodzaju prac montażowych. To również niezbędny element skrzynki narzędziowej elektryków. Dzięki niej w prosty sposób zabezpieczysz końcówki w przewodach lub zakleisz przerwaną wiązkę elektryczną. Bardzo często służy także do oznaczania przewodów i mocowania kabli, a także uszczelniania przed wilgocią. Taśmy najczęściej są w kolorze czarnym i wykonane są z PCW, dzięki czemu są bardzo elastyczne.
Multimetr
Multimetr cyfrowy, inaczej miernik, to niezawodne narzędzie do mierzenia podstawowych parametrów prądu w instalacjach elektrycznych. Dzięki niemu zmierzysz napięcie, natężenie i częstotliwość prądu w danej instalacji. Możesz nim wykonać także pomiar rezystancji oraz sprawdzić ciągłość obwodów czy temperaturę otoczenia. To narzędzie, które w prosty sposób pomoże Ci wykryć oraz zdiagnozować wszelkiego rodzaju usterki usterki. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu takiego miernika? Istotnym czynnikiem jest błąd pomiaru, który wskazuje bezpośrednio na dokładność urządzenia. Podczas prac znaczenie będą mieć także rozdzielność wyświetlacza oraz ilość dostępnych funkcji.
Detektor przewodów i kabli
Cyfrowy detektor to przyrząd, który działa podobnie jak sonda rozpoznająca różnego rodzaju konstrukcje pod tynkiem. Inaczej mówiąc, jest to wykrywacz przewodów, który pozwala odnaleźć pod warstwą tynku przewód elektryczny pod napięciem. Narzędzie to często jest niedoceniane przez elektryków, ale idealnie sprawdza się podczas modernizacji istniejącej instalacji, bo pozwala na prace bez rozkuwania całej ściany.
Elektronarzędzia dla elektryków
Elektronarzędzia sprawdzają się podczas cięższych prac z instalacjami elektrycznymi. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Wkrętarki
Wkrętarka to narzędzie, które ma bardzo wiele zastosowań podczas prac monterskich. Dzięki niej sprawnie i szybko wykonasz potrzebne otwory w różnego rodzaju powierzchniach. Podczas zakupu wkrętarki warto zwrócić uwagę na jej moc. Najlepiej, jeśli będzie mieścić się w przedziale od 3,6 V do 18 V. Im większa moc urządzenia, tym większe są jego możliwości.
Młotowiertarki
Młotowiertarka to niezbędne narzędzie, kiedy wykonujesz instalację elektryczną od podstaw. Pozwoli Ci sprawnie przygotować otwory pod puszki instalacyjne, uchwyty montażowe czy przepusty kablowe. Podczas zakupu tego urządzenia nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach, czyli wiertłach, dłutach i otwornicy.
Wiertarko-wkrętarki
Do codziennych prac związanych z instalacją elektryczną często niezbędna może okazać się wiertarko-wkrętarka. Doskonale sprawdzi się podczas układania kabli, przy instalacji puszek podtynkowych oraz przy wierceniu otworów montażowych. Wiertarko-wkrętarka służy także do wkręcania i wykręcania śrub.
Chcesz skompletować swoją skrzynkę z narzędziami i nie wiesz, które narzędzia powinieneś wybrać? Skontaktuj się z nami! Znamy sprawdzone rozwiązania instalacyjne, dlatego doradzimy Ci w kwestii wyboru odpowiednich przyrządów tak, aby spełniały wszystkie Twoje wymagania!