Neony

Na jakiej wysokości gniazdka

Na jakiej wysokości gniazdka

Gniazdka elektryczne, choć na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, są ważnymi i stałymi elementami wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Aby korzystanie z domowych urządzeń elektrycznych w całym domu było bezpieczne, intuicyjne i komfortowe, powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz włączników. Najważniejsze jest, aby zrobić to już na etapie budowy. W innym przypadku możemy żałować, że kontaktów jest za mało lub że znajdują się w niewłaściwym miejscu. Dowiedz się, jak zrobić to mądrze i na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki światła!

Układ gniazdek elektrycznych

Planując rozmieszczenie gniazdek w swoim domu, powinniśmy uwzględnić swoje potrzeby. Liczba gniazd i ich rozmieszczenie zależą przede wszystkim od urządzeń, z jakich na co dzień korzystamy i charakteru danego pomieszczenia. Na innej wysokości zamontujemy gniazdka w sypialni, a na innej w kuchni czy łazience. Włączniki światła najczęściej umieszcza się wewnątrz pomieszczeń bezpośrednio przy drzwiach wejściowych po tej samej stronie co klamka. Kiedy pomieszczenia są małe i ciasne tak jak spiżarnia czy garderoba, lepiej umieścić włączniki światła przed wejściem, również od strony klamki. Ze względu na bezpieczeństwo na zewnątrz pomieszczenia zaleca się także montaż gniazdek łazienkowych. Pozwoli to uniknąć kontaktu z wodą lub wilgocią. Optymalna wysokość montażu włączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi.

Wysokość gniazdek w kuchni

Planując instalację elektryczną w kuchni, w pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć, z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. W związku z tym, aby odpowiednio zaplanować gniazdka w kuchni, należy ustalić umiejscowienie sprzętów AGD, np. lodówki, piekarnika, czajnika elektrycznego czy ekspresu do kawy. Jak więc ustalić rozmieszczenie gniazdek w kuchni?

  • gniazdo do lodówki standardowo montuje się 30-100 cm od podłogi. W ten sposób zabezpieczymy je w przypadku ewentualnego zalania podłogi.

  • gniazdko elektryczne do okapu zazwyczaj montuje się bezpośrednio za urządzeniem lub w sąsiadującej w nim szafce kuchennej,

  • gniazdo do kuchenki i zmywarki zazwyczaj montujemy na wysokości 30-50 cm,

  • gniazda wtykowe do urządzeń AGD montowane są pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi. W tym przypadku istotny wpływ będzie mieć też wysokość blatu. Gniazdka w kuchni powinny zamontowane być 5-10 cm nad blatem kuchennym, czyli na wysokości około 85-115 cm.

Wysokość gniazdek w łazienkach

W pomieszczeniach o dużej wilgotności, a do takich należy łazienka, kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem. W związku z tym w łazienkach zaleca się montowanie gniazdek na wysokości około 140 cm i minimum 60 cm od strefy mokrej, czyli umywalki, wanny, prysznica. W łazienkach często także wykorzystuje się gniazdka hermetyczne ze specjalną klapką ochronną, która zabezpiecza przed dostaniem się do nich wody.

Wysokość gniazdek w sypialni

Zazwyczaj gniazda elektryczne w sypialni montuje się po obu stronach łóżkach, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do lampki nocnej czy podładowania telefonu. Dzięki temu będziemy wygodnie włączyć lub wyłączyć oświetlenie nocne bez konieczności wstawania z łóżka. Gniazda powinny znajdować się około 30 cm nad podłogą, gdyż taka wysokość zapewni komfortowe korzystanie. Włącznik światła głównego przeważnie montuje się na wysokości 110-120 cm.

Wysokość gniazdek w pokoju dziecięcym

W przypadku pokoju dziecięcego ciężko mówić o odpowiedniej wysokości - można tutaj zauważyć dwa trendy. Do tej pory włączniki montowano około 120 cm nad podłogą, jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób decyduje się montować włączniki niżej - na wysokości około 90-100 cm ta, aby dzieci bez problemu mogły z nich korzystać. Gniazdka elektryczne, tak jak w każdym pomieszczeniu, montowane są na wysokości 30 cm.

Wysokość gniazdek w garażu

W garażach instalacja elektryczna montowana jest w zależności od zapotrzebowania. Należy uwzględnić takie potrzeby jak włączniki bram, które zazwyczaj montuje się na wysokości 120 cm, czy gniazda do podłączenia urządzeń (np. ogrodowych).

Na jakiej wysokości gniazdka do telewizora

Gniazdka elektryczne do telewizora montowane są 20-30 cm nad podłogą.

Zasady umieszczania gniazdek elektrycznych w pigułce

  • Gniazda wtykowe powinny być rozmieszczone na wysokości 30 cm średnio co 2-2,5 m,

  • Włączniki w pomieszczeniach montuje się zazwyczaj na wysokości 120 cm,

  • Gniazda wtykowe w kuchni montujemy na wysokości 85-115 cm,

  • Włączniki w łazienkach powinny być zamontowane na wysokości 140 cm, a odległość od sprzętów sanitarnych powinna wynosić co najmniej 60 cm.

  • Każdy wyłącznik schodowy powinien być zamontowany na wysokości około 120 cm.

  • W łazience zaleca się montaż minimum 3 gniazd elektrycznych, natomiast w kuchni powinno ich być co najmniej 5. Osobno nad blatami kuchennymi i dla urządzeń, które podłączone są na stałe.

Opierając się na doświadczeniu naszych Klientów, zalecamy zaplanowanie nieco większej liczby gniazd pod różnego rodzaju sprzęty elektryczne. Nawet jeśli teraz uważamy, że nie jest, to konieczne to w przyszłości wszystko może się zmienić. Lepiej już na etapie budowy zainwestować w dodatkowe kontakty, niż później musieć rozważać dość kosztowny remont, podczas którego nie obejdzie się bez kucia ścian. Dobrze jest doliczyć 2-3 dodatkowe gniazda.